gulko1
18.08.08,15:23
dobry den poradaci....mam problem.
pokusam sa otvorit si volnu zivnost na stavbarske prace a zaroven zamestnat par ludi ktory by robili za mna.Dnes som bol na ZU a povedali mi ze to nieje problem ak sa jedna len o mna ale ze ja nemozem zamestnavat ludi,ze uz to je obchadzanie zakona.
Mozte nejako poradit prosim Vas lebo som z toho tak trochu mimo.
Vopred dakujem za kazdu radu........ň
S pozdravom Dano
veronikasad
18.08.08,13:28
dobry den poradaci....mam problem.
pokusam sa otvorit si volnu zivnost na stavbarske prace a zaroven zamestnat par ludi ktory by robili za mna.Dnes som bol na ZU a povedali mi ze to nieje problem ak sa jedna len o mna ale ze ja nemozem zamestnavat ludi,ze uz to je obchadzanie zakona.
Mozte nejako poradit prosim Vas lebo som z toho tak trochu mimo.
Vopred dakujem za kazdu radu........ň
S pozdravom Dano

o povinnostiach zamestnávateľa pozri v tejto téme :

http://www.porada.sk/t86139-novy-zamestnanec.html?highlight=prv%FD+zamestnanec

mimotemy prepáč moju otázku. Na tieto povinnosti si trúfaš sám ? Ja prerábam kuchyňu a zavolala som si na to murára ...
gulko1
18.08.08,13:39
myslis ci si trufam na stavbarsku pracu??? alebo na povinnosti ako zamestnavatela???
hanelie
18.08.08,13:43
Dnes som bol na ZU a povedali mi ze to nieje problem ak sa jedna len o mna ale ze ja nemozem zamestnavat ludi,ze uz to je obchadzanie zakona
pravdepodobne mali na mysli zamestnávanie iných SZČO, /v súvislosti so závislou činnosťou/
ale zamestnancov môžete mať
evina
18.08.08,13:43
dobry den poradaci....mam problem.
pokusam sa otvorit si volnu zivnost na stavbarske prace a zaroven zamestnat par ludi ktory by robili za mna.Dnes som bol na ZU a povedali mi ze to nieje problem ak sa jedna len o mna ale ze ja nemozem zamestnavat ludi,ze uz to je obchadzanie zakona.
Mozte nejako poradit prosim Vas lebo som z toho tak trochu mimo.
Vopred dakujem za kazdu radu........ň
S pozdravom Dano

Aký dôvod uviedli, že ako živnostník nemôžeš zamestnávať ľudí. Neviem o takom probléme a obchádzaní zákona ...
veronikasad
18.08.08,13:44
myslis ci si trufam na stavbarsku pracu??? alebo na povinnosti ako zamestnavatela???
o tvojej odbornosti v stavbárine nepochybujem. Či zvládneš povinnosti okolo prihlasovania zamestnancov, výpočet miezd a všetko čo s tým súvisí, kde hrozí toľko pokút za nedodržanie termínov, to musíš zhodnotiť sám...
gulko1
18.08.08,13:51
Dakujem za radu
dovod bol to ze neexistuje zivnost na zamestnanie ludi co podla mna znie tak trochu divne.Cize ja mozem pracovat na zivnost ale nemozem zamestnavat inych ludi.
Ja len dufam ze sa jedna o nedorozumenie alebo nieco take........
ved existuje vela zivnostnikov ktory maju svojich zamestnancov..............podotykam ze sa bavime volnej zivnosti
dakujem
gulko1
18.08.08,13:53
chcem aby mi to robila zivnostnicka............mam jednu znamu ktora to robi...
a druha moznost je ze by si moja mama urobila kurz jednoducheho uctovnictva a viedla by to ona...........
veronikasad
18.08.08,13:54
Dakujem za radu
dovod bol to ze neexistuje zivnost na zamestnanie ludi co podla mna znie tak trochu divne.Cize ja mozem pracovat na zivnost ale nemozem zamestnavat inych ludi.
Ja len dufam ze sa jedna o nedorozumenie alebo nieco take........
ved existuje vela zivnostnikov ktory maju svojich zamestnancov..............podotykam ze sa bavime volnej zivnosti
dakujem
prečo by si nemohol zamestnávať ľudí ? Samozrejme ako zamestnancov s platením povinných odvodov do zdravotnej a sociálnej poisťovne.

Ale ty máš na mysli asi "zamestnávanie" živnostníkov - ty im nájdeš prácu a všetko bude cez fakturáciu. To nie je celkom v súlade so zákonníkom práce, pretože sa jedná o závislú prácu ...
evina
18.08.08,13:55
Dakujem za radu
dovod bol to ze neexistuje zivnost na zamestnanie ludi co podla mna znie tak trochu divne.Cize ja mozem pracovat na zivnost ale nemozem zamestnavat inych ludi.
Ja len dufam ze sa jedna o nedorozumenie alebo nieco take........
ved existuje vela zivnostnikov ktory maju svojich zamestnancov..............podotykam ze sa bavime volnej zivnosti
dakujem

Nestačím sa diviť, čo si dnes už na tých úradoch niekto vymyslí. Dúfam aj ja, že išlo o nedorozumenie...
Ty ako živnostník môžeš zamestnávať ľudí v hlavnom pracovnom pomere, aj na dohody....
gulko1
18.08.08,13:59
Pre VERONIKASAD:nechcem zamestnavat zivnostnikov.......
Vysvetlim to takto......mam kontakt na firmu ktora realizuje stavby.
Ja si chcem otvorit zivnost a zamestnat asi 6 ludi ktorych dodam pre tu firmu.Takze bude u mna zamestnany. Riadne budem platit za nich odvody a vsetko co potrebujem.
Gabi03
18.08.08,14:00
Tiež si myslím, že pani na úrade si myslela, že chceš dávať prácu iným živnostníkom, čo nie je povolené. Ale ak chceš zamestnať na pracovnú alebo obdobnú zmluvu (rôzne dohody), tak to môžeš spraviť. Ešte ma napadlo, či pani nemyslela na sprostredkovanie práce?! :rolleyes:

Viesť jednoduché účtovníctvo a mať mzdovú účtovníčku - vrátane personálnych prác je trochu rozdiel. Ale dá sa to zvládnuť. Mamka je určite šikovná.

Veľa šťastia a dobrých ZCov, pretože veľa ľudí potrebuje dobrú prácu. A ty aby si bol dobrý ZĽ. ;)
veronikasad
18.08.08,14:05
Pre VERONIKASAD:nechcem zamestnavat zivnostnikov.......
Vysvetlim to takto......mam kontakt na firmu ktora realizuje stavby.
Ja si chcem otvorit zivnost a zamestnat asi 6 ludi ktorych dodam pre tu firmu.Takze bude u mna zamestnany. Riadne budem platit za nich odvody a vsetko co potrebujem.
V tom prípade nevidím žiadny problém, len nájsť šikovnú mzdárku, ktorá ti vybaví všetko potrebné okolo zamestnancov.
Ty uzatvoríš s firmou zmluvu, napr. o dielo, dohodneš si termíny faktúrácie a splatnosť faktúr - a ak je to solventná firma a faktúry aj načas zaplatí - radosť podnikať
hanelie
18.08.08,14:12
mimotemy
radosť podnikať
vieme svoje :D / sorry
veronikasad
18.08.08,14:14
mimotemy
vieme svoje :D / sorry
práve preto som to tak napísala, lebo realita s platením faktúr hlavne u stavbárov je iná ...
gulko1
18.08.08,14:16
Je to dost solventna firma a mam tam aj znameho takze by tam nemal byt problem.Aspon v to dufam.
Dakujem krasne Vam vsetkym ktory ste mi poradili.............ste super.Dakujem
celas
20.08.08,06:44
myslis ci si trufam na stavbarsku pracu??? alebo na povinnosti ako zamestnavatela???
SZĆO uzavrie dodavateľskú zmluvu s iným SZČO na práce, ktoré pre neho urobí a v akom časovom horizonte, asi tak si to myslel. Tieto práce mu dodávateľ bude riadne faktúrovať. Má to nevýhodu, že ak je tento dodávateľ neseriozný, nemá pri neplnení dodávok na neho skoro žiadny dosah, aj ked si v zmluve dohodne penalizáciu. To je jedna možnosť.Alebo sa stane zamestnávateľom a toho čo bude pre neho pracovať riadne zamestná so všetkými povinnosťami ,odvodmi, stravenkami, výkazmi, atd...