piko
27.04.05,19:49
UPOZORNENIE PRED ZADANÍM TÉMY:
č.1 Skúšali ste odpoveď najprv vyhľadať pomocou vyhľadávania?
č.2 Zadávate Vašu otázku (novú tému) v správnej Porade? Napríklad: Ak sa týka téma dani z príjmu, zadávate otázku do Porady s názvom Daň z príjmu? Ak nie, prosím choďte najprv na hlavnú stránku, vyberte si náležitú Poradu a tam zadajte otázku! Ak ste si istý, že ste vybrali správnu Poradu pre Vašu otázku, PROSÍM ZMAŽTE TOTO UPOZORNENIE a môžete napísať otázku - NOVÚ TÉMU.
ondrejvla
27.04.05,19:52
Ale čo ti poradiť, keď si nezadal otázku, len tému?! Vymaž text, ktorý tam je a napíš, čo máš za problém!
piko
27.04.05,19:54
platim najomne Slovakovi, ktory ma trvaly pobyt v zahranici v nemecku. Mam v jeho sukromnom dome prenajatu kancelariu. Ma niekto skusenost, ako mam vyplatit najomne? mam zrazit ja zrazkovu dan? mam ja odviest dan za neho? mam mu vyplatit cele najomne a on sam poda danove priznanie na Slovensku? otazku upresnim, ked bude mat niekto podobny problem, ci skusenost.
dakujem Vam vsetkym uz teraz
ondrejvla
27.04.05,19:57
platim najomne Slovakovi, ktory ma trvaly pobyt v zahranici v nemecku. Mam v jeho sukromnom dome prenajatu kancelariu. Ma niekto skusenost, ako mam vyplatit najomne? mam zrazit ja zrazkovu dan? mam ja odviest dan za neho? mam mu vyplatit cele najomne a on sam poda danove priznanie na Slovensku? otazku upresnim, ked bude mat niekto podobny problem, ci skusenost.
dakujem Vam vsetkym uz terazPodľa toho, ako to máš ošetrené v zmluve. Ak je v zmluve, že mu uhradíš čiastku napr.100 tis. Sk, tak mu ju uhradíš a on je povinný zdaniť túto prijatú platbu zo zdaniteľných príjmov v SR. Postupuj podľa zmluvy.
No možno niekto má iné skúsenosti a doplní svoj postreh.
piko
27.04.05,20:00
zmluvu som spisal sam. podnikam uz 4.rok. a prve dva roky som to robil tak, ze som mu zrazil zrazkovu dan 25% ja. odviedol som ju na danovy urad a nemusel som ho nikde nahlasovat. potom ale prisiel nazor, ze mam zrazku urobit ja, a nahlasit ho na danovy uraz v BA1, kde patria danovi nerezidenti. Dalsi nazor bol, ze on sam poda danove priznanie, a este si aj moze uplatnit 25% pausalne vydavky. kazdy mi povie inak,hm?
ondrejvla
27.04.05,20:07
zmluvu som spisal sam. podnikam uz 4.rok. a prve dva roky som to robil tak, ze som mu zrazil zrazkovu dan 25% ja. odviedol som ju na danovy urad a nemusel som ho nikde nahlasovat. potom ale prisiel nazor, ze mam zrazku urobit ja, a nahlasit ho na danovy uraz v BA1, kde patria danovi nerezidenti. Dalsi nazor bol, ze on sam poda danove priznanie, a este si aj moze uplatnit 25% pausalne vydavky. kazdy mi povie inak,hm?
Hm,hm, keďže máš zmluvu, že ty mu zrazíš daň a odvedieš za neho, on svojim podpisom súhlasil so znením zmluvy, tak asi nerozumiem zadaniu otázky?!
Ak si on chce sám podať DP, alebo toto je jeho jediný príjem v SR a chce podať DP prostredníctvom teba, tak mu urob priznanie s paušálnymi výdavkami! Ale pozor, aby nemal ešte ďalšie príjmy v SR, ktoré by neboli zahrnuté v priznaní. Všetko záleží na tom, ako je postavená zmluva, a ako sa ty dohodneš s prenajímateľom.
andrej_rv
27.04.05,20:44
Verte mi, som zmateny mojim problemom a nazory samotnych danovych uradov (ich zamestnancov) sa rozchadzaju. Musim tento rok zaplatit najom aj za rok 2004 a budem postupovat podla Vasho poradenstva. Danovu kontrolu som zatial este nemal, tak vobec neviem, ci postupujem spravne.Piko, ak je to také komplikované, napíš dopyt priamo na Daňové riaditeľstvo, nech bude odpoveď akákoľvek, aspoň ju budú daňoví kontrolóri v každom prípade rešpektovať.
ondrejvla
27.04.05,21:46
Pozerá, sa do Dane a účtovníctvo, č.4/2005, § 9,ods.1,písm.h - Od 1.januára 2005 je od dane oslobodený príjem plynúci: z prenájmu, aj nejde o príjem z prenájmu vykonávaný ako živnosť, alebo ako závislá činnosť- toľko citát z Dane a účtovníctvo, keď sa pozerám na zákon, tak tam to rozhodne nie je!!!!! Kolegovia prosím pozrite si ZoDP, §9, ods.1, písm.h - tak to je o niečom úplne inom! A teraz, kde je SEVER?! Alebo ja už dobre nevidím?!
Ja fakt dobre nevidím, ja som čítala písm.g) - prijatý v rámci plnenia vyživovacej povinnosti podľa osobitného predpisu!!
No, už je neskorý čas, poďme radšej do postele!!!
Ale v tom prípade je vážne oslobodený od dane- no že by bola vláda taká tolerantná a oslobodila tento príjem ak nie je podnikaním od dane?! A čo budú potom robiť bonzáci, ktorí udávali tých čo prenajímali a nezdaňovali?!
Takže aj otázka zbytočná keďže je to od dane oslobodené!
petra:-)
27.04.05,21:57
Neviem presne, čo píšu v tom časopise, ale v § 9 ods.1 písm. h je napísané - oslobodené sú príjmy podľa § 6 ods. 3 - a to sú príjmy z prenájmu nehnuteľnosti, ktoré nie sú vykonávané ako živnosť. Takže sa mi to zdá v poriadku. :)
piko
28.04.05,09:59
jej, dakujem Vam. ako mam napisat priamo na riaditelstvo? alebo sa mam ist pytat na Danovy urad BA1, kde naozaj tito danovi nerezidenti spadaju?? Strasne Vam dakujem za nazory.