marek18
18.08.08,15:47
Dobry den,

v kupenom byte su povodne, cca 45 rocne omietky, na zopar miestach vlasocnicove prasklinky, v zasade vsak nic dramaticke. Na omietkach sa vsak nachadza minimalne 5 starych naterov a pri pohlade zboku vidiet plosne nerovnosti ci zaoblene rohy a kuty.
Otazkou teda zostava ci:
1. natiahnut zmes+sietku a vyrovnat plosne nerovnosti a nakoniec vystierkovat( Rimano)
2. obuchat stare omietky a natiahnut nove
3. nechat povodne omietky a nalepit na ne sadrokarto

Osobne sa mi najviac pozdava moznost 3, nakolko sa bude lahsie tahat nove el. vedenie, usetri sa kopec prace pri zhadzovani omietky( mury su tehlove), vytvori sa nova izolacna vrstva( byt je suchy, takze plesne alebo vlhkost nehrozi).. a navyse novy povrch bude takmer 100%rovny a hladky. To vsetko aj za cenu toho, ze sa mierne zmensi uzitkova plocha bytu.

Mozete prosim poradit, pripadne usmernit moje uvahy?
Jedna sa o cca 120m2 plochy( steny+stropy)

Dakujem
duves
19.08.08,07:52
Dobry den,

v kupenom byte su povodne, cca 45 rocne omietky, na zopar miestach vlasocnicove prasklinky, v zasade vsak nic dramaticke. Na omietkach sa vsak nachadza minimalne 5 starych naterov a pri pohlade zboku vidiet plosne nerovnosti ci zaoblene rohy a kuty.
Otazkou teda zostava ci:
1. natiahnut zmes+sietku a vyrovnat plosne nerovnosti a nakoniec vystierkovat( Rimano)
2. obuchat stare omietky a natiahnut nove
3. nechat povodne omietky a nalepit na ne sadrokarto

Osobne sa mi najviac pozdava moznost 3, nakolko sa bude lahsie tahat nove el. vedenie, usetri sa kopec prace pri zhadzovani omietky( mury su tehlove), vytvori sa nova izolacna vrstva( byt je suchy, takze plesne alebo vlhkost nehrozi).. a navyse novy povrch bude takmer 100%rovny a hladky. To vsetko aj za cenu toho, ze sa mierne zmensi uzitkova plocha bytu.

Mozete prosim poradit, pripadne usmernit moje uvahy?
Jedna sa o cca 120m2 plochy( steny+stropy)

Dakujem
Stare omietky sa zvyknu odlupovat, padat v celych blokoch. Nechcem si predstavit, až to bude zakryte sadrokartonom a bude to chciet padnut. Neviem, či to sadrokarton zadrží?
chandler
19.08.08,09:04
rozumne moznosti su dve
a. oskrabat nater, opravit trhliny a vymalovat
b. dat vsetko dole az na tehlu a spravit novu omietku
vsetko ostatne su len nejake zaplaty co nemaju ziadne dlhe trvanie
duves
19.08.08,11:52
Ak sadrokarton, tak dolu staru omietku až na tehlu. Treba si zistiť co je vyhodnejsie, či normalna nanašana omietka, alebo prave verzia so sadrokartonom.
Milan.Žiška
19.08.08,15:35
určite dolu starú omietku. Pri dobrej vôli v čas jej realizácie boli techológie v nejakom stave. Rovinnosť a hygiena by mali byť dostatočným dôvodom. :)

Sadrokartón je fajn ale na tento účel by som ho doma asi nevolil.:)

Bolo dobrým zvykom stavať na Slovensku všetko "echt", tak to tak zachovajme. Nie ako papierové domy v Ázii a Amerike.:D:D:D
m.hladka
19.08.08,15:51
Ja sa prikláňam k možnosti 2. ale možnosť 1. je tiež dobrá. Rekonštrovali sme byt a dávali sme stierky na 3 steny, bolo to náročné a veľmi prašné. Štvrtú stenu sme dávali sádrokartón z dôvodu zateplenia tejto strany izby. Ale murovaná stena je stena.