grušina
18.08.08,18:23
Dobrý deň poraďáci,
potrebujem poradiť v 3.veciach:
Kniha jázd - je povinný si písať knihu jázd aj SZčo, kt.má auto zaradené v podnikaní ako DHIM, a väčšinou využíva auto len na vybavovačky v meste?
Je možné zaradiť do podnikania aj automobil, kt.bol kúpený npr. pred niekoľkými rokmi? Aké sú podmienky?
Ak kúpi SZČO automobil, viem, že je potrebné ho nahlásiť na daň.úrad, pretože ho zaradí do podnikania, ale neviem, aké tlačivo použiť.

Prosím o radu, alebo linky, kde by som tieto info našla
vopred ďakujem, za všetky rady a názory.
Manual
18.08.08,16:55
Dobrý deň poraďáci,
potrebujem poradiť v 3.veciach:
Kniha jázd - je povinný si písať knihu jázd aj SZčo, kt.má auto zaradené v podnikaní ako DHIM, a väčšinou využíva auto len na vybavovačky v meste? KJ musí písať vždy, (a je presne určené čo má KJ pri takto zaradenom aute obsahovať) nie len pri jazde po meste. Ako si došla na to že len v meste ?
Je možné zaradiť do podnikania aj automobil, kt.bol kúpený npr. pred niekoľkými rokmi? Aké sú podmienky? Musíš byť jeho vlastníkom. Vložiť auto do firmy cez interný doklad. Ak od jeho nadobudnutia je menej ako 4 roky dajú sa uplatniť aj odpisy.
Ak kúpi SZČO automobil, viem, že je potrebné ho nahlásiť na daň.úrad, pretože ho zaradí do podnikania, ale neviem, aké tlačivo použiť. Oznámiť listom na DU a podať DP na daň z mot. vozidiel

Prosím o radu, alebo linky, kde by som tieto info našla
vopred ďakujem, za všetky rady a názory.
Viď text.
grušina
19.08.08,04:53
No tak došla som na to tak, že ho poznám, viem, že nikam ďaleko nejazdí iba hore dolu po meste a okolí.
A teraz začínam účtovať donášku pizze, to si musí ten šofér písať každú jazdu???? Veď ho porazí...
Paula
19.08.08,04:58
Predpokladám, že voziť pizzu je jeho slobodná vôľa. Ako inak by zrátal km, keby si ich neznačil?
Manual
19.08.08,05:02
No tak došla som na to tak, že ho poznám, viem, že nikam ďaleko nejazdí iba hore dolu po meste a okolí.
A teraz začínam účtovať donášku pizze, to si musí ten šofér písať každú jazdu???? Veď ho porazí...
Ano musí, pretože jazdí za účelom dosiahnutia zisku firmy. A nie je podstatné či jazdí blízko alebo ďaleko. Podstatné je že je auto v majetku firmy a jazdí sa s ním, tak preto každý km musí byť evidovaný.
Neviem aké máte auto na roznášku, ale obyčajne to bývajú malé autá, viac by sa vám pravdepodobne oplatilo dávať do nákladov "kilometrovné", tam dostanete do nákladov viac a KJ je jednoduchšia.
Treba pouvažovať :)
grušina
19.08.08,08:53
Kilometrovné - myslíš teda, že súkr.os.používa auto na podnikanie? A ako sa to ráta, nemám s tým skúsenosti. Pri tomto spôsobe sa však neuplatňuje odpisovanie automobilu, ani ostatné náklady spojené s atutomobilom sa neuplatňujú? Ani nemusí platiť cestnú daň?
prosím o usmernenie
Manual
19.08.08,10:40
Kilometrovné - myslíš teda, že súkr.os.používa auto na podnikanie? Ano. A ako sa to ráta, nemám s tým skúsenosti. Pri tomto spôsobe sa však neuplatňuje odpisovanie automobilu, ani ostatné náklady spojené s atutomobilom sa neuplatňujú? Nie neuplatňujú, všetko je v paušálnej náhrade. Ani nemusí platiť cestnú daň? Musí sa platiť
prosím o usmernenie
Musíš si pozrieť v TP aká tam je spotreba a podľa toho ďalej, ale treba si pozrieť Zákon o cest. náhradách §7 je na Porade.
Príklad:
Spotreba auta je 7 lit/100 km
Benzín stojí 40 Sk
Základná náhrada 5,50 Sk/km
7 lit x 40 Sk = 280 Sk : 100 = 2,80 Sk/km = náhrada za PHM
5,50 + 2,80 = 8,30 Sk za 1 km jazdy autom nezaradenom v majetku firmy.
Ale je dobré si zaobstarať nejaký programček a tam to ide raz - dva.
Treba dokladovať nákup PHM bločkami a podľa ceny na bločku spočítať paušálnu náhradu = kilometrovné. Ak budeš napr. kupovať PHM 5x za mesiac a 5x bude iná cena, tak 5x budeš cenu paušálnej náhrady prepočítavať.
Asi toľko.
veronikasad
19.08.08,10:45
Kilometrovné - myslíš teda, že súkr.os.používa auto na podnikanie? A ako sa to ráta, nemám s tým skúsenosti. Pri tomto spôsobe sa však neuplatňuje odpisovanie automobilu, ani ostatné náklady spojené s atutomobilom sa neuplatňujú? Ani nemusí platiť cestnú daň?
prosím o usmernenie
Aj takéto auto musí byť prihlásené na DU. Daň z motorových vozidiel sa bude platiť až do konca januára nasl. roka.
palčo
03.10.08,19:07
... tam dostanete do nákladov viac a KJ je jednoduchšia.
Poprosím o radu: čo presne musí obsahovať kniha jázd pri používaní súkromného MV na živnosť? Môžem si ju písať aj doma v exceli?
palčo
04.10.08,19:08
... tam dostanete do nákladov viac a KJ je jednoduchšia.
Poprosím o radu: čo presne musí obsahovať kniha jázd pri používaní súkromného MV na živnosť? Môžem si ju písať aj doma v exceli?

Nikto sa nenájde?
cactus
04.10.08,19:15
Nikto sa nenájde?

Tu je tabuľka, tuším od Manual, možno ti pomôže
palčo
04.10.08,19:21
Vďaka, idem skúšať.
palčo
05.10.08,08:14
Tá tabuľka je dobrá, ale potreboval by som vedieť, čo treba písať do knihy jázd. Odchod na služobnú cestu, príchod,čas,....
Pomôžte, prosím.
palčo
05.10.08,11:57
Tá tabuľka je dobrá, ale potreboval by som vedieť, čo treba písať do knihy jázd. Odchod na služobnú cestu, príchod,čas,....
Pomôžte, prosím.

Nikto nepomôže?
cactus
05.10.08,12:15
Tá tabuľka je dobrá, ale potreboval by som vedieť, čo treba písať do knihy jázd. Odchod na služobnú cestu, príchod,čas,....
Pomôžte, prosím.
palčo, na tomto linku máš viacero kníh jázd, tak si vyber. Myslím, že to bude stačiť. a je to tam ozaj dobre rozpísané.

http://www.infocar.sk/sluzby/knihy-jazd.htm
palčo
05.10.08,12:25
Ešte raz vďaka.
Dav
05.10.08,12:44
... tam dostanete do nákladov viac a KJ je jednoduchšia.
Poprosím o radu: čo presne musí obsahovať kniha jázd pri používaní súkromného MV na živnosť? Môžem si ju písať aj doma v exceli?
Áno, môže byť v Exceli. Mala by mať kolónky dátum, popis trasy(napr. BA, BB a späť) ubehnuté km, účel jazdy( napr. obchodné jednanie), a údaje o kúpe PHM,(blok z benzínky- cena, množstvo), Doporučujem pozrieť v prvej predajni tlačív Knihu jázd a kolónky si odpísať. Stav tachometra písať - no, je to prácne a keď je vozidlo súkromné, tak podľa mňa aj zbytočné.
palčo
05.10.08,15:36
Ďakujem za info. Zbytočné to celkom nie je. Chodím služobne po Slovensku, síce nie každý deň, ale náklady stúpajú.
Dav
05.10.08,16:01
Ďakujem za info. Zbytočné to celkom nie je. Chodím služobne po Slovensku, síce nie každý deň, ale náklady stúpajú.
Nepochopili sme sa. Písala som, že písať presný stav tachometra je prácne, a pokiaľ sa s vozidlom prejde 300 km pracovne, 200km súkromne, tak stavy tachometra v knihe jázd nebudú na seba nadväzovať. Preto som doporučila písať len stav ubehnutých km pre konkrétnu jazdu. A vykazovať ubehnuté km pre podnikanie je oprávnené , nakoľko aj podľa zákona o dani z príjmov ide o výdavok, ovplyvňujúci základ dane, ktorý sa preukazuje knihou jázd. Podotýkam ešte, že na toto vozidlo musí byť zaplatená daň z motorového vozidla. To znamená, že v roku 2008 treba vozidlo nahlásiť na daňový úrad a v roku 2009 daň za vozidlo zaplatiť.
palčo
05.10.08,16:17
Už chápem. Tak som to aj chcel, len som si nebol istý. Teraz to už mám potvrdené. No a daňový úrad som informoval o tom, že budem používať súkr.vozidlo na podnikateľské účely od určitého dátumu, takže to je vporiadku.
Ďakujem veľmi pekne.