Slavomir-uk
18.08.08,18:50
Cely rok 2007 som pracoval v UK. Teraz mi jedna znama povedala ze aj na Slovensku musim podat DP hoci som tam v roku 2007 vobec nepracoval. V UK som podal danove priznanie a vsetko tu mam OK. Ona ale tvrdi, ze pokial mam trvaly pobyt na SR musim tam podat danove priznanie. Ako si mozem zrusit trvaly pobyt na SR ? Musim podat DP za rok 2007 na SR ?
ego.mc
19.08.08,05:43
Vaša známa má pravdu - za rok 2007 ste boli povinný podať DP na Slovensku. Na túto tému tu toho bolo napísaného už veľa, pozrite si staršie príspevky - tak z marca.
Slavomir-uk
19.08.08,07:44
Niektore tie prispevky som cital ale moc im nerozumiem.
Ked som sa hlasil v UK na danovy urad, uviedol som , ze som rezidentom UK, nakolko som tu bol cely rok, na SR som bol dokopy 20 dni z celeho roka a to som tam nepracoval, nepodnikal a nepoberal ziadne davky ani plat... proste ziaden prijem.
Mam obciansky preukaz a tam mam napisany trvaly pobyt ale ta adresa je na byt ktory som predal a odstahoval sa do UK. Musim aj tak platit nejake dane na SR ? Aj ked tam nie som nikde prihlaseny ako dobrovolne nezamestnany ? Ako si mam zrusit trvaly pobyt ? Je nejaka moznost ako vobec neplatit dane na SR ale len v UK ? Dakujem za odpoved.
stiby2
19.08.08,08:06
DP na SR musis podat, pretoze mas v SR trvaly pobyt. nemusis tu byt 183 a viac dni. Ak podas za rok 2007, asi dostanes pokutu 2 000Sk, ale mas pokoj.
Platit dane na SR zrejme nebudes musiet, pokial si pracoval vo Velkej Britanii, s ktorou mame metodu vynatia pri zamedzeni dvojiteho zdanenia. S Irskom je to horsie - metoda zapoctu a teda doplatenie dane v SR.

metody na eliminaciu dvojiteho zdanenia su tu:

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/legislativa/zamedzenie_dvojiteho_zdanenia/data/metody_na_eliminaciu_dz.doc

Trvaly pobyt sa myslim odhlasuje cez mestsky, prip. obecny urad.

ak mas nejake otazky, napis

jano
Slavomir-uk
19.08.08,08:21
Aha, super, lebo ta znama spominala,ze budem musiet doplacat v tom co by som platil na SR a v tom co som platil tu. Dakujem za info. Skusim kontaktovat miestny urad na SR, ze ako sa odhlasit z trvaleho pobytu lebo vtedy mi tam jedna pani povedala na urade, ze sa nemozem odhlalsit ale len prehlasit.
Marína
19.08.08,08:23
Niektore tie prispevky som cital ale moc im nerozumiem.
Ked som sa hlasil v UK na danovy urad, uviedol som , ze som rezidentom UK, nakolko som tu bol cely rok, na SR som bol dokopy 20 dni z celeho roka a to som tam nepracoval, nepodnikal a nepoberal ziadne davky ani plat... proste ziaden prijem.
Mam obciansky preukaz a tam mam napisany trvaly pobyt ale ta adresa je na byt ktory som predal a odstahoval sa do UK. Musim aj tak platit nejake dane na SR ? Aj ked tam nie som nikde prihlaseny ako dobrovolne nezamestnany ? Ako si mam zrusit trvaly pobyt ? Je nejaka moznost ako vobec neplatit dane na SR ale len v UK ? Dakujem za odpoved.
Daň z príjmu v SR by si neplatil, pretože podľa medzinárodnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia sú príjmy z UK vyňaté, t.z. že sa v druhom štáte tieto príjmy nezdaňujú. Zjednodušene povedané, príjmy sa v daňovom priznaní uvedú, ale nezdaňujú sa.
Čo sa týka určenia rezidencie, prečítaj si tému http://www.porada.sk/t73607-rezident_urcenie-podla-kriterii.html (aj prísp.2, v ktorom je uvedená oprava)
Nevidím problém s podaním daň. priznania v SR, jedine v tom, že si ho nepodal v termíne do 31.3.2008 resp. do 30.9.2008, ak by si bol požiadal DÚ o odklad na podanie daň. priznania.
Ak by si požiadal aj DÚ v SR, potvrdili by ti, že si daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou(rezidentom) SR. Tu vzniká konflikt záujmov(konflikt dvojitej rezidencie), keď obidva štáty si robia nárok na na to, že dotyčná osoba je ich rezidentom.
Konflikt dvojitej rezidencie posúdiš podľa rozhraničovacích kritérii uvedených (klikni) čl 4 Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a VB (http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluvy-o-zamedzeni-dvojiteho-zdanenia-velka-britania)
Slavomir-uk
19.08.08,08:30
Ziadost o odklad podania DP som poslal , odpoved mi zatial neprisla.
Stejnu ziadost som poslal aj v roku 2007 za rok 2006 a odpoved mi prisla do UK na adresu ktoru som uviedol.
Takze teraz im poslem DP v ktorom prijmy uvediem ale ziaden doplatok platit nebudem odvolam sa na dvojite zdanenie. Dufam, ze ma aj ta pokuta minie kedze som poziadal o doklad.
Dakujem za pomoc, mal som v tom hodne chaos.
Marína
19.08.08,08:46
Odvolať sa na vyňatie príjmov v DP nemusíš, pretože už z vyplnenia DP je DÚ jasné, že príjmy boli dosiahnuté v cudzine a uvedú sa v riadkoch, kde sa uvádza vyňatie príjmov. Musíš však správne vypočítať príjem a odvody z dôvodu rozdielneho zdaňovacieho obdobia v SR(1.1.-31.12.) s v UK(myslím 5.4.-4.4.)
Doporučujem ti si príjmy nasčítať z výpl. pások(kópie priložíš k DP), alebo z poslednej výplatnej pásky k 31.12.2007 a výpl. pásky k 4.4.2007, z ktorej odpočítaš príjem od 5.4. až 31.12.2006. Príklad na vyplnenie DP s vyňatím príjmov nádeš tu http://www.porada.sk/435133-post13.html
POZOR!!! Je to DP za r.2006, t.z. už je iné tlačivo(iné riadky v DP) a iná odpočítateľná položka(nezdaniteľná časť základu dane).