bibionka
18.08.08,19:52
Zdravím...
prečítala som asi všetky príspevky, ktoré sa týkajú nočnej práce a nočných príplatkov...ale nikde som nenašla odpoveď na otázku:
Musí zamestnávateľ dávať zamestnancom nočné príplatky, keď si to nevyžadujú?
Prebrala som mzdy a moja predchodkyňa im nedávala príplatky...tak sa pýtam, či z toho nebude náhodou nejaký problém, pretože podnik je otvorený od 10:00 do rána 04:00....takže je logické, že niekto v noci musel robiť...:)
Ďakujem pekne za odpoveď.
Zoltán Kovács
18.08.08,18:06
Zdravím...
prečítala som asi všetky príspevky, ktoré sa týkajú nočnej práce a nočných príplatkov...ale nikde som nenašla odpoveď na otázku:
Musí zamestnávateľ dávať zamestnancom nočné príplatky, keď si to nevyžadujú?
Prebrala som mzdy a moja predchodkyňa im nedávala príplatky...tak sa pýtam, či z toho nebude náhodou nejaký problém, pretože podnik je otvorený od 10:00 do rána 04:00....takže je logické, že niekto v noci musel robiť...:)
Ďakujem pekne za odpoveď.

To musí zamestnanec žiadať? Veď je to povinnosť zamestnávateľa, vyplývajúca zo Zákonníka práce:

§ 123
Mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu

(1) Zamestnancovi patrí za nočnú prácu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie najmenej 20 % minimálneho mzdového nároku ustanoveného v § 120 ods. 4 v Sk za hodinu pre prvý stupeň.

(2) S vedúcim zamestnancom možno v pracovnej zmluve dohodnúť mzdu už s prihliadnutím na prípadnú nočnú prácu. Mzdové zvýhodnenie v takom prípade vedúcemu zamestnancovi nepatrí.
Paula
18.08.08,18:15
Tvoja predchodkyňa sa tak rozhodla ako zamestnávateľ alebo ako mzdová účtovníčka?
bibionka
18.08.08,18:20
Nemusí si to žiadať....ja som len chcela vedieť, že ak sa so zamestnávateľom dohodnú ústne, že nebudú dostávať nočné príspevky...alebo to musí byť v pracovnej zmluve...
bibionka
18.08.08,18:22
ona sa rozhodla ako mzdová účtovníčka....tá firma im robila aj účtovníctvo, vedela, že ten podnik je otvorený do rána...proste, ona neprejednávala nič so spoločníkmi tej firmy...a oni sa do toho nerozumejú....takže ani oni nevedeli, čo je správne....čo majú povedať...
Zoltán Kovács
18.08.08,18:25
Musí to byť medzi ZĽ a ZC písomne podchytené jednoznačne.

Viď nižšie príspevok od endrju.
Zoltán Kovács
18.08.08,19:03
:eek:

Čo? Dohodnúť (nie je podstatné, či ústne alebo písomne), že sa zamestnanci vzdávajú svojich nárokov? Také niečo by bolo neplatné od samého začiatku. Pozri §17 Zákonníka práce.

P.S. Tomu, kto sa chce profesionálne venovať mzdovému účtovníctvu (= počítať výplatu aj niekomu inému, ako len "pre kontrolu" sebe samému), odporúčam podrobne preštudovať aspoň Zákonník práce. ;) Ani najlepší mzdový program na svete nenahradí základné znalosti z pracovného práva. :cool:

Ďakujem za upozornenie na moju fatálnu chybu.
bibionka
18.08.08,19:04
mne ide o to, že niekto v noci musel robiť...nemôže ostať bar bez čašníkov...ale moja predchodkyňa im nedávala nikomu nočné príplatky...a bohužiaľ, prevzala som tak dva podniky...
z príplatkov sa normálne odvádzajú odvody a daň, nie?
potom musím opraviť všetky výplaty, výkazy?
poraďte, čo mám robiť momentálne...
Zoltán Kovács
18.08.08,19:06
mne ide o to, že niekto v noci musel robiť...nemôže ostať bar bez čašníkov...ale moja predchodkyňa im nedávala nikomu nočné príplatky...a bohužiaľ, prevzala som tak dva podniky...
z príplatkov sa normálne odvádzajú odvody a daň, nie?
potom musím opraviť všetky výplaty, výkazy?
poraďte, čo mám robiť momentálne...

Podľa mňa by to mala dať do poriadku tvoja predchodkyňa. Veď aj zodpovednosť je jej.
JankaO
18.08.08,19:07
:eek:

Čo? Dohodnúť (nie je podstatné, či ústne alebo písomne), že sa zamestnanci vzdávajú svojich nárokov? Také niečo by bolo neplatné od samého začiatku. Pozri §17 Zákonníka práce.

P.S. Tomu, kto sa chce profesionálne venovať mzdovému účtovníctvu (= počítať výplatu aj niekomu inému, ako len "pre kontrolu" sebe samému), odporúčam podrobne preštudovať aspoň Zákonník práce. ;) Ani najlepší mzdový program na svete nenahradí základné znalosti z pracovného práva. :cool:

S výnimkou § 123 odst.2...
bibionka
19.08.08,08:33
Ďakujem všetkým...
Ale mám jednú otázku...na čo je porada, keď sa nemôžem opýtať na takéto veci...?čítala som zákonník práce, keď som preberala mzdy po druhých...a práve preto som na to prišla, inak by som pokračovala podľa mojich predchodkyň...ja im tam dávam nočné príplatky...len som chcela, aby aj to predtým bolo správne...a či náhodou sa to nedá nejak obísť, keď to oni nedávali a ja som žiadnu výnimku nenašla...Takže tak...ale dík moc...:))
Zoltán Kovács
19.08.08,08:59
Ďakujem všetkým...
Ale mám jednú otázku...na čo je porada, keď sa nemôžem opýtať na takéto veci...?čítala som zákonník práce, keď som preberala mzdy po druhých...a práve preto som na to prišla, inak by som pokračovala podľa mojich predchodkyň...ja im tam dávam nočné príplatky...len som chcela, aby aj to predtým bolo správne...a či náhodou sa to nedá nejak obísť, keď to oni nedávali a ja som žiadnu výnimku nenašla...Takže tak...ale dík moc...:))


mimotemy

Pýtať sa môžeš. Veď aj odpoveď si dostala. A čo sa týka obídenia, sú určité pravidlá aj na porade. Napríklad:

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.


Je to jeden z bodov http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html
bibionka
19.08.08,09:27
Však to je všetko v poriadku....ja som to zle napísala...nie obísť - porušenie zákona, ale nejaká výnimka, niečo čo som si ja nevšimla...
Len mi nebolo jasné, že mzdárka, ktorá robí 95 firiem....toto nevie...dík moc