mariapap
18.08.08,20:34
Chcela by som poprosiť niekoho skúsenejšieho o názor. Prišla mi daňová kontrola na FO - nepodnikateľ, prenajímal auto , ktoré mal na leasing a prenajímal ho vo výške leasingovej splátky. Do daňového priznania som uviedla rovnakú čiastku aj v príjmoch a aj vo výdavkoch a DK mi teraz nechce uznať ten výdavok....
JankaO
18.08.08,18:55
Chcela by som poprosiť niekoho skúsenejšieho o názor. Prišla mi daňová kontrola na FO - nepodnikateľ, prenajímal auto , ktoré mal na leasing a prenajímal ho vo výške leasingovej splátky. Do daňového priznania som uviedla rovnakú čiastku aj v príjmoch a aj vo výdavkoch a DK mi teraz nechce uznať ten výdavok....

Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku
(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.
Leasing je upravený § 26 odst.8 ZoDZP.
(vy ste pravdepodobne zdanila príjem podľa § 8)
Vladimír Ozimý
19.08.08,05:36
Chcela by som poprosiť niekoho skúsenejšieho o názor. Prišla mi daňová kontrola na FO - nepodnikateľ, prenajímal auto , ktoré mal na leasing a prenajímal ho vo výške leasingovej splátky. Do daňového priznania som uviedla rovnakú čiastku aj v príjmoch a aj vo výdavkoch a DK mi teraz nechce uznať ten výdavok....

ak zdaňujete príjem podľa § 8 potom sa treba riadiť týmto paragrafom čo nám umožňuje si uznať do daňových výdavkov. v § 8 ods. 2 nám hovorí, že do základu dane sa zahrnie príjem znížený o výdavky preukázateľne vynalotžené na jeho dosiahnutie. Odpis však nie je pri príjmoch podľa § 8 daňovým výdavkom pretože nejde o obchodný majetok ale o súkromný majetok. T.j. správca dane podľa všetkého postupoval správne ak vám to nechce uznať. Do daňových výdavkov by ste si mohli uznať náklady priamo súviasiace s prenájmom napr. ak by ste niekde garážovali kvôli tomu alebo nejaké poplatky atď...na druhej strane pri príležitostnom prenájme sa uplatňuje aj oslobodenie podľa § 9 ods. 1 písm. h)...
olifuk
18.11.10,07:25
Ja by som Vás chcela poprosiť o radu. Sme PO a prenajímame auto inej PO. Do zmluvy o nájme sme dali, že údržbu, opravy a všetky prevádzkové náklady bude hradiť nájomca zo svojich prostriedkov. Tento rok treba urobiť STK a EK a nájomca sa bráni, že to musíme platiť my, že on si to nemôže dať do výdavkov.