martinala
28.04.05,07:06
Dobré ráno,

som tu nová, ale dúfam, že sa mi to podarí ... Poprosila by som Váš názor : chcem zamestnať uchádzača o zamestnanie evidovaného na úrade práce na pracovnú zmluvu v rozsahu max. 64 hod. a 3 200,- Skk mesačne, aby mohol aj naďalej poberať dávku v nezamestnanosti /podporu/. Na Úrade práce mi však podali info, že ak to urobím, dotyčný príde o podporu. Podľa môjho názoru nie, vyplýva to zo zák. 82/2005 o nelegálnej práci. Čo myslíte ?
ďakujem
miriza
28.04.05,05:20
Ja som mala vlani 3 takýchto zamestnancov, ale mne baba z úradu práce poradila aby som ich zobrala na dohodu. Tak som urobila pre každého zamestnanca jednu dohodu, kde bolo uvedené že budú pracovať od 10/2004 - 12/2004. Treba si dať pozor na ten rozsah hodín aby sa neprešvihol ich počet. Túto dohodu zaneisli na úp a bolo.
Martina80
28.04.05,05:23
Ano na dohodu o vykonaní práce ho treba zobrat. Pozor nesmie ako evidovaný prekrocit 300 hodin za rok Aj v zákone o neleg. praci je napisane " na dohodu o vykonaní práce".
ilona
28.04.05,05:29
Treba na dohodu,len netreba zabudnúť ho prihlásiť do socialnej poisťovne na úrazové poistenie a to by sa malo l deň vopred.
martinala
28.04.05,05:34
ďakujem za odpoveď.
jedná sa však o opakovanú činnosť, DVP nemôžem uzatvoriť. Práve zákon o nelegálnej práci v čl. VIII. novelizuje zákonník práce § 6 odst. 2 písm. d, kde "za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činnosti na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu" - odvolávka na ZP : tam som v § 1 odst. 3 našla tento vzťah definovaný "od uzatvorenia pracovnej zmluvy alebo DVP mimo pracovného pomeru ... "
Bionda
28.04.05,06:14
A netreba zabudnúť, že čiastka nezamestnaného nesmie presiahnuť 800,- týždenne, t.j.3200,- mesačne a majú aj limitované hod.
Martina80
28.04.05,06:43
A netreba zabudnúť, že čiastka nezamestnaného nesmie presiahnuť 800,- týždenne, t.j.3200,- mesačne a majú aj limitované hod.
Nie , Bionda, ta čiastka sa zmenila z 16 hod - 800 Sk/týždeň na 64 hod - 3200 Sk/na mesiac, t.j. je jedno či či tých 64 hod odrobi za 2 týždne , 3 týžde či mesiac, takisto moze zarobit 3.200 za týždeň alebo 2. To je limit na mesiac, nie týždeň. V tom je rozdiel. :cool:
martinala
29.04.05,05:42
Neviem, či sa mi podarí prilepiť na poradu prílohu, ale včera mi z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny prišla odpoveď na moju mailovú otázku, týkajúcu sa zamestnávania nezamestnaného /pri dodržaní stanovených podmienok/ na pracovnú zmluvu /nie na dohodu o vykonaní práce/. Odpoveď znela ÁNO.
Snáď táto info niekomu pomôže, myslím, že odpoveď z tejto inštitúcie už akú - takú váhu má.
Jana Motyčková
29.04.05,06:42
Martinala dík. Túto tému sme tu preberali s Vladan okolo 17.4. a dospeli sme vtedy k výsledku, že pracovná zmluva môže byť. Ale treba sa hádať s úradom práce. Stanovisko Ústredia práce pomôže.