Stanka_2008
18.08.08,21:57
chcel by som sa spýtať ako v jednoduchom účtovníctve zaúčtujem preddavok na kúpu bytu, na faktúre uvedené ako "rezervačné", viete mi niekto poradiť? Jená sa o sumu 25000 skk, je to možné zahrnúť do nákladov v celej výške alebo treba to zahrnúť do majetku (a teda odpisovať)?
Zoltán Kovács
18.08.08,20:01
chcel by som sa spýtať ako v jednoduchom účtovníctve zaúčtujem preddavok na kúpu bytu, na faktúre uvedené ako "rezervačné", viete mi niekto poradiť? Jená sa o sumu 25000 skk, je to možné zahrnúť do nákladov v celej výške alebo treba to zahrnúť do majetku (a teda odpisovať)?

Je to súčasť obstarávacej ceny nehnuteľnosti. Teda až keď sa nehnuteľnosť zahrnie do obchodného majetku sa bude odpisovať. Pozri:

Zákon o dani z príjmov
§ 21
(1) Daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom, aj keď tieto výdavky (náklady) daňovník účtoval, 1) výdavky (náklady), ktorých vynaloženie na daňové účely nie je dostatočne preukázané, a ďalej

a) výdavky (náklady) na obstaranie hmotného majetku, nehmotného majetku (§ 22) a hmotného majetku a nehmotného majetku vylúčeného z odpisovania (§ 23),
Stanka_2008
18.08.08,20:50
Vďaka Smith..čiže momentálne to v peňažnom denníku ako výdaj peňazí, zahrniem do majetku, a do nákladov (odpisovať) sa začne až ked sa uhradí posledná časť faktúry za byt, čo môže byť až budúci rok? Čiže v tomto roku 2008 mi to ešte možno neovplyvní daň, ale už sa mi to objaví vo "Výkaze o majetku a záväzkoch" ?
Zoltán Kovács
18.08.08,20:55
Vďaka Smith..čiže momentálne to v peňažnom denníku ako výdaj peňazí, zahrniem do majetku, a do nákladov (odpisovať) sa začne až ked sa uhradí posledná časť faktúry za byt, čo môže byť až budúci rok? Čiže v tomto roku 2008 mi to ešte možno neovplyvní daň, ale už sa mi to objaví vo "Výkaze o majetku a záväzkoch" ?

Účtovať budeš ako výdavok neovplyvňujúci základ dane. Zároveň do knihy pohľadávok by som zaevidoval, ako poskytnutá "záloha".
Stanka_2008
18.08.08,21:45
dík