petranka
19.08.08,05:47
dobry den,

nema niekto z vas skusenosti z investovanim do novostavby? mam rezervovane dva malometrazne byty, ktore planujem mat v minimalne 5-rocnej drzbe. blizi sa termin ich vyplatenia a ja som sa doteraz nerozhodla ci ich mam kupit na r.c. alebo ico - platca dph (novovzniknuta s.r.o.). resp. je nejaky bod zvratu kedy sa oplati kupit byt na r.c. a kedy na ICO?

dakujem
Zoltán Kovács
30.08.08,13:00
dobry den,

nema niekto z vas skusenosti z investovanim do novostavby? mam rezervovane dva malometrazne byty, ktore planujem mat v minimalne 5-rocnej drzbe. blizi sa termin ich vyplatenia a ja som sa doteraz nerozhodla ci ich mam kupit na r.c. alebo ico - platca dph (novovzniknuta s.r.o.). resp. je nejaky bod zvratu kedy sa oplati kupit byt na r.c. a kedy na ICO?

dakujem

Ku kúpe na IČO:

Zrejme máš na mysli možnosť uplatnenia dph na vstupe, a vyžiadať si od DÚ späť. Je to jedna z možnosti. Ale, treba pouvažovať nad tým, čo dotyčná spoločnosť mieni robiť s tými bytmi.

Ak použije byty na zdaniteľné plnenia, ktoré sú oslobodené od dph (§38 zákona o DPH) , v tom prípade nie je možnosť na uplatnenie dane na vstupe. A keď sa vyžiadala dph tak je potrebné vrátiť na základe dodatočného daňového priznania. A v tomto prípade už efekt "zlacnenia" bytu o dph je preč.

Ak byty sa kúpia na IČO s plánom mať ich v obchodnom majetku, potom podmienka vlastníctva 5 rokov z hľadiska oslobodenia od dane z príjmov pri predaji je irelevantná. Nakoľko byty budú zaradené do obchodného majetku spoločnosti, tak pri ich predaji príjem (výnos) je predmetom zdanenia daňou z príjmov právnickej osoby.


Ak byty sa kúpia na rodné čislo, tak predpokladám, že za účelom prenajímania. Príjem z prenájmu (je povinnosť fyzickej osoby - občana sa registrovať na DÚ) je do výšky 5x životného minima oslobodená od platenia dane. V takomto prípade občan tieto príjmy zdaňuje podľa §6 ods. 3) zákona o dani z príjmov.
Má možnosť si uplatňovať paušálne výdavky (vo výške 40%), alebo skutočné výdavky. Je to na pouvažovanie, ktorá možnosť je výhodná. Osobne si myslím, že uplatnenie skutočných výdavkov je iba v tom prípade výhodnejšia, ak sa bude obstarávacia cena formou odpisov uplatňovať ako výdavok. Plus ostatné výdavky spojené s prenájmom.
Ale, ak sa budú uplatňovať skutočné výdavky (teda aj odpisy), tak z hľadiska zákona o dani z príjmov bude ten byt v "obchodnom majetku" občana. Totiž bude viesť prinajmenšom evidenciu podľa §6 ods. 11. A tu už znova je irelevantné vlastníctvo 5 rokov, z hľadiska oslobodenia príjmu pri predaji.