zaneta222
19.08.08,06:40
Dobry den, poprosila by som o radu ohladom prenajmu automobilu. Premajimame si uzitkovy automobil na zaklade zmluvy o prenajme. Do nakladov si davam sumu prenajmu + PHM na zaklade zmluvy o prenajme vozidla a chcem sa opytat ci je mozne si do nakladov davat aj naklady spojene s udrzbou motoroveho vozidla ako prezuvanie pneumatik, opravy v servise,... ak to bude v zmluve ukotvene? Alebo su to len naklady, ktore si moze davat majitel automobilu? Dakujem vopred za radu.
Martin Mocko
19.08.08,04:47
Pokiaľ bude v zmluve o nájme dohodnuté, že nájomca hradí servis automobilu - je to možné. Ale určite to musí byť v zmluve.
plavčík
19.08.08,05:00
Myslím si , že pri kúpe PHM u prenajatého auta je možné uplatniť si odpočítanie dane z dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti podľa zákona o DPH /§ 71 ods. 2 v spojitosti s ods. 5. /
Kde hlavnou podmienkou je, že kúpené PHM sú použité len pre podnikateľské účely a bbudú riadne vydokladované a aj vedená evidencie jázd.
Samozrejme musíš mať dobre urobenú zmluvu o prenájme , kde máš ošetrené, že náklady na PHL, opravy, náklady na bežnú údržbu- i prezutie auta... budeš hradiť ty- a samozrejme sú to náklady daňové / na podnikanie/
pavol54
19.08.08,17:41
Chcel by som sa pripojiť k opytujúcej sa a rozšíriť otázku ak sa dá, ako je to s platením cestnej dane, kto ju bude platiť, môžem si auto prenajať od nepodnikateľa,výška nájmu môže byť odvodená od základnej sadzby za používanie súkr vozidla pri služobných cestách?
zuzule
17.09.08,11:34
Ahojte,
ja by som chcela túto Žanetinu otázku otočiť:

Ako je to s prenajmom auta zaradeného a odpisovaného v jednej s.r.o. inej s.r.o.? Da sa zmluva urobiť aj tak, že by o spotrebe PHL a iných nákladoch účtoval prenajímateľ? Kto by potom viedol evidenciu jázd?
TAdri
26.09.08,07:12
Prosím Vás, ak niekto vie odpoveď, tak napíšte.
Ivenka
30.10.08,09:20
Mam už z toho gulaš. Ked som si to cele prešla čo sa týka prenajatého auta, tak by vzniklo asi toto. Možte mi to niekto potvrdiť ?
Mam prenajeté auto od firmy, ktorá ma auto na lising. Čiže zaevidujem si na DU a do 31.1.2009 zaplatiť daň z MV. Za prenajaté auto platim na základe zmluvy o prenájme, kde by bola suma asi tak vo výške mesačných odpisov. Ja si potom budem mocť uplatňovať spotrebu PHM na zákade evidencie jázd, odpočítam si DPH z PHM /náhradu 6,20 si nemôžem uplatniť/.
A môžem si dať do nákladov opravy za auto pokiaľ to budem mať zmluvne ošetrené.
Ivenka
30.10.08,09:49
Prosim vie mi to niekto cele potvrdit alebo ste už všetci na obede
Ivenka
30.10.08,12:01
Prosím....