Tinusha
19.08.08,09:30
Dobry den, chcela by som Vas pekne poprosit o informaciu, ci sa roky na rodicovskej dovolenke pocitaju pre potreby vypoctu odstupneho do celkoveho poctu rokov odpracovanych rokov u jedneho zamestnavatela. Vopred velmi pekne dakujem, Tina
Chobot
19.08.08,07:43
Dobry den, chcela by som Vas pekne poprosit o informaciu, ci sa roky na rodicovskej dovolenke pocitaju pre potreby vypoctu odstupneho do celkoveho poctu rokov odpracovanych rokov u jedneho zamestnavatela. Vopred velmi pekne dakujem, Tina

Keď si presne prečítame § 76 ods. 1 o odstupnom, tak tam stojí:

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

Čiže trojnásobok odstupného patrí zamestnancovi, ak pracovný pomer trval 5 rokov. Nestojí tam nič, že by musel tých 5 rokov odpracovať. PP trvá aj počas materskej a rodičovskej dovolenky. Takže áno, ráta sa aj doba rodičovskej.

Len na okraj - je to iné v prípade výpovednej doby, ktorá je už závislá na odpracovaných rokoch § 62:

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

Takže sa môže stať, že má niekto 2 mesačnú výpovednú dobu, ale má nárok na 3 mesačné odstupné.
brčko
19.08.08,07:43
Dobry den, chcela by som Vas pekne poprosit o informaciu, ci sa roky na rodicovskej dovolenke pocitaju pre potreby vypoctu odstupneho do celkoveho poctu rokov odpracovanych rokov u jedneho zamestnavatela. Vopred velmi pekne dakujem, Tina

Pre nárok na 3-mesačné odstupné podla ZP treba aby prac.pomer "trval" aspon 5rokov.- vid § 76 ods.1 zákonník práce . Aj počas RD prac.pomer trvá, takže aj toto obdobie sa zarátava.

Iné je to už s dlžkou výpovednej doby - zákonník práce § 62 ods.1. Tam sú dôležité "odpracované roky". Takže ak zamestnanec "odpracoval" u zamestnávatela aspon 5 rokov, jeho výpovedná doba je 3-mesačná, inak 2-mesačná. V tomto prípade sa dni čerpania rodič.dovolenky do odprac.obdobia nerátajú.
Tinusha
19.08.08,10:31
Velmi pekne dakujem za odpoved, velmi mi to pomohlo.