stiby2
19.08.08,09:57
Dobry den.

Mozte mi prosim poradit, ci student VS, 2. roc, vek 21 r. moze byt zaopatrene dieta. Ma oboch rodicov, ktori sa o neho primerane staraju.

Ma moznost zmenit si trvale bydlisko, studuje mimo bydliska.
Dovod - ako zaopatrene dieta by mohol ziskat soc. stipendium na VS.

dakujem

jano
Chobot
19.08.08,09:37
Dobry den.

Mozte mi prosim poradit, ci student VS, 2. roc, vek 21 r. moze byt zaopatrene dieta. Ma oboch rodicov, ktori sa o neho primerane staraju.

Ma moznost zmenit si trvale bydlisko, studuje mimo bydliska.
Dovod - ako zaopatrene dieta by mohol ziskat soc. stipendium na VS.

dakujem

jano

Trochu bližšie vysvetli problém, lebo sa mi zdá, že si nerozumieme v pojme zaopatrený/nezaopatrený. Zaopatrený znamená, že je samostatný, nezávislý na rodičoch, má vlastný príjem a nepripravuje sa sústavne na povolanie.

Nezaopatrený znamená, že nemá vlastný príjem, lebo je (buď) neplnoletý a / alebo sa sústavne (dennou formou) pripravuje na povolanie.

Určite prideľujú štipendium zaopatreným študentom? LEbo buď si nezaopatrený alebo nie si, ale nerozhuduješ o tom ty.

Pozri si aj zákon o prídavku na dieťa č. 600/2003, kde v § 3 je definícia nezaopatreného dieťaťa:

"(1) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, 3) najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak

a) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo
b) sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom, alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.

(2) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je aj dieťa, ktoré

a) po skončení povinnej školskej dochádzky sa zúčastňuje dennou formou kurzu na získanie základného vzdelania, 3a) okrem kurzu organizovaného podľa osobitného predpisu, 3b) najdlhšie do skončenia školského roku, v ktorom dieťa dovŕšilo 18 rokov veku, alebo

b) je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dovŕšenia plnoletosti.

(3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,

a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,
b) ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku4) alebo
c) ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.5)"
veronikasad
19.08.08,10:25
Dobry den.

Mozte mi prosim poradit, ci student VS, 2. roc, vek 21 r. moze byt zaopatrene dieta. Ma oboch rodicov, ktori sa o neho primerane staraju.

Ma moznost zmenit si trvale bydlisko, studuje mimo bydliska.
Dovod - ako zaopatrene dieta by mohol ziskat soc. stipendium na VS.

dakujem

jano
Nárok na sociálne štipendium študenta vysokej školy závisí od výšky príjmu rodičov a počtu nezaopatrených detí v rodine. O podrobnostiach sa informuj na študijnom oddelení vysokej školy.
Študent denného štúdia vysokej školy vo veku do 25 rokov je vždy nezaopatreným dieťaťom.
Chobot
19.08.08,10:37
Študent denného štúdia vysokej školy vo veku do 25 rokov je vždy nezaopatreným dieťaťom.

...až na malú výnimku - ak opakuje 2 ročníky a predĺži sa doba štúdia nad štandardnú dĺžku, tak už nie.

P.S. - v príspevku som ti nič neopravil, len som omylom klikol na "Uprav" miesto "Cituj".
stiby2
19.08.08,13:21
a pokial chce byt aj SZCO pocas VS denne studium, stale je nezaopatreny? prip. strati vtedy statut studenta?
veronikasad
19.08.08,13:24
a pokial chce byt aj SZCO pocas VS denne studium, stale je nezaopatreny? prip. strati vtedy statut studenta?
pokial splňa ostatné podmienky /dlžka štúdia, vek/, podnikať počas VS môže. Príp. príjem z podnikania sa však posudzuje pri priznaní nároku na soc.štipendium.
veronikasad
19.08.08,18:24
Kalkulačku na výpočet sociálneho štipendia nájdeš tu :

http://www.modernaskola.sk/Index,p17/Kalkulacka-na-vypocet-socialneho-stipendia