Polly404
19.08.08,10:29
Ahojte poraďáci,

mám 2 otázky:
1. čo všetko nahadzujete ako pohľadávky a čo všetko ako záväzky?
2. kurzové rozdiely ovplyvňujú základ dane?

Ďakujem pekne za rady.
evina
19.08.08,10:42
Ahojte poraďáci,

mám 2 otázky:
1. čo všetko nahadzujete ako pohľadávky a čo všetko ako záväzky?
2. kurzové rozdiely ovplyvňujú základ dane?

Ďakujem pekne za rady.

ad 1/ zákon o účtovníctve § 15

3/ Kniha pohľadávok obsahuje najmä údaje o
a) dlžníkoch,
b) pohľadávkach v peňažnom vyjadrení,
c) poskytnutých preddavkoch,
d) poskytnutých úveroch,
e) pohľadávkach dane z príjmov,
f) pohľadávkach nepriamych daní,
g) pohľadávkach voči Sociálnej poisťovni, a príslušnej zdravotnej poisťovni.

4/ Kniha záväzkov obsahuje najmä údaje o
a) veriteľoch,
b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
c) prijatých preddavkoch,
d) prijatých úveroch,
e) záväzkoch dane z príjmov,
f) záväzkoch nepriamych daní,
g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, a príslušnej zdravotnej poisťovni.


Postupy účtovania JU



§ 5
Kniha pohľadávok a kniha záväzkov

(1) V knihe pohľadávok sa účtujú pohľadávky z obchodných vzťahov za splnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb napríklad voči odberateľom, pohľadávky z finančných vzťahov napríklad z úveru, pohľadávky voči zamestnancom napríklad z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe pohľadávok sa účtujú aj pohľadávky z poskytnutých preddavkov.

(2) V knihe pohľadávok sa účtujú pôžičky poskytnuté účtovnou jednotkou bez ohľadu na dobu ich splatnosti a zásoby omylom zaslané inej účtovnej jednotke s uvedením druhu zásob a ich ocenenia.

(3) V knihe záväzkov sa účtujú záväzky z obchodných vzťahov za uskutočnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb voči dodávateľom, záväzky z finančných vzťahov napríklad z úveru, záväzky voči zamestnancom z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe záväzkov sa účtujú aj záväzky z prijatých preddavkov.

Zásady pre členenie majetku a záväzkov
§ 9

(8) Pohľadávky a záväzky sa členia podľa § 15 ods. 3 písm. c) až g) a § 15 ods. 4 písm. c) až g) zákona. Ak si to vyžaduje charakter činnosti účtovnej jednotky, možno pohľadávky a záväzky členiť podrobnejšie. Podrobnosti o postupoch účtovania a oceňovania majetku a záväzkov


ad 2/ nie áno
VladoaKatka
19.08.08,11:06
Ahojte poraďáci,

mám 2 otázky:
1. Evina dala vyčerpávajúcu odpoveď
2. kurzové rozdiely ovplyvňujú základ dane?

Ďakujem pekne za rady.
ad 2. kurzové rozdiely v JÚ sa vysporiadávajú pri účtovnej uzávierke roka a sú to buď
- kurzová strata alebo
- kurzový zisk

zapisujú sa cez uzávierkové operácie a podla môjho názoru majú vplyv na základ dane.
Pozri si napr. túto tému:

http://www.porada.sk/t73601-kurzove-rozdiely-v-jednoduchom-uctovnictve-uctovanie.html
evina
19.08.08,11:11
ad 2. kurzové rozdiely v JÚ sa vysporiadávajú pri účtovnej uzávierke roka a sú to buď
- kurzová strata alebo
- kurzový zisk

zapisujú sa cez uzávierkové operácie a podla môjho názoru majú vplyv na základ dane.
Pozri si napr. túto tému:

http://www.porada.sk/t73601-kurzove-rozdiely-v-jednoduchom-uctovnictve-uctovanie.html

Áno máš pravdu, ja som od uzávierky abstrahovala;) /už sa vidím pri mori/a uvažovala o priebehu roka. Ďakujem za opravu
Polly404
20.08.08,08:25
Ale ak som oznámila DÚ, že kurzové rozdiely nebudem zahrňovať do základu dane, tak neovplyvňujú základ dane, však?