Topal
19.08.08,10:44
Potreboval by som poradiť. Mám problém otvoriť novú prevádzku. Zaoberám sa podnikaním ohľadne výkupu a predaja paliet. Chcel som otvoriť novú prevádzku a našiel som vhodný súkromný pozemok na diaľnici D1 na odpočívadle Zeleneč. Po skúsenostiach majiteľa pozemku som napísal žiadosť o povolenie prevádzky na Národnú diaľničnú spoločnosť. Dnes mi doručili list, kde nesúhlasia s vybudovaním prevádzky.
Citujem: " Podľa § 3b ods.2 zákona číslo 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách je zakázané zriaďovať vjazdy a výjazdy z diaľníc na susedné nehnuteľnosti alebo pripájať na diaľnice účelové komunikácie z výnimkou účelových komunikácii, ktorými sú na diaľnice pripojené objekty a zariadenia pre správu a údržbu diaľnic alebo objekty a zariadenia umiestnené na odpočívadlách."
Citát 2: " Odpočívadlo ako súčasť diaľnice je plocha určená na zastavenie motorového vozidla a využitie možnosti krátkodobého odpočinku spojeného s využitím poskytovaných služieb. Vybudovanie predmetnej prevádzky pri odpočívadle by malo negatívny vplyv na ostatných užívateľov odpočívadla ( obmedzenie, bezpečnosť premávky ). "
Môj názor: Nakoľko chcem vybudovať prevádzku v areály súkromného motorestu na diaľnici a vstup bude zabezpečený zásobovacou cestou k motorestu, ktorá je sčasti súkromná a sčasti patrí NDS, nedá sa hovoriť, že by som zriaďoval vjazd alebo výjazd z diaľnice nakoľko existuje. K druhému citátu: Podľa mňa účelne tam nenapísali zákon, podľa ktorého by sa im prevádzka nepáčila. V zákone je jasne napísané, že na pozemkoch diaľnice môžu byť len služby motoristom napr. čerpacia stanica, motorest, WC atď a nesmie tam byť napríklad výkup. Ale nikde som sa nedočítal, že by na diaľnici na súkromnom pozemku, ktorý sa nachádza za cestným ochranným pásmom, nemohlo byť niečo iné napríklad aj výkup.
Za pomoc vopred ďakujem.
misomiso
19.08.08,08:51
Trocha zahmlievas, odkial k Tebe budu zakaznici (predpokladam nakl. auta) jazdit. Ci po zasobovacej ceste k motorestu, ktora predpokladam nema nic spolocne s dialnicou, alebo z dialnice (z odpocivadla). Myslim, ze toto bude rozhodujuce.

Mam ale dojem, ze pripada do uvahy druha moznost, pretoze asi by ti bol vykup nanic, keby si nemal priamy vjazd z dialnice. Po tej polnej ceste by ta si zakaznici nenasli. Z dialnice by som to zasa nedovolil ani ja.
Topal
19.08.08,08:55
Ďakujem. Budú chodiť z odpočívadla na súkromnú cestu, ktorá slúži na zásobovanie motorestu. Ale môj názor je taký, že ak neporuším zákon tak mi to len tak z vlastnej vôle (štátnych úradníkov) nemôžu zakázať. Neviem...
Chobot
19.08.08,09:09
Potreboval by som poradiť. Mám problém otvoriť novú prevádzku. Zaoberám sa podnikaním ohľadne výkupu a predaja paliet. Chcel som otvoriť novú prevádzku a našiel som vhodný súkromný pozemok na diaľnici D1 na odpočívadle Zeleneč. Po skúsenostiach majiteľa pozemku som napísal žiadosť o povolenie prevádzky na Národnú diaľničnú spoločnosť. Dnes mi doručili list, kde nesúhlasia s vybudovaním prevádzky.
Citujem: " Podľa § 3b ods.2 zákona číslo 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách je zakázané zriaďovať vjazdy a výjazdy z diaľníc na susedné nehnuteľnosti alebo pripájať na diaľnice účelové komunikácie z výnimkou účelových komunikácii, ktorými sú na diaľnice pripojené objekty a zariadenia pre správu a údržbu diaľnic alebo objekty a zariadenia umiestnené na odpočívadlách."
Citát 2: " Odpočívadlo ako súčasť diaľnice je plocha určená na zastavenie motorového vozidla a využitie možnosti krátkodobého odpočinku spojeného s využitím poskytovaných služieb. Vybudovanie predmetnej prevádzky pri odpočívadle by malo negatívny vplyv na ostatných užívateľov odpočívadla ( obmedzenie, bezpečnosť premávky ). "
Môj názor: Nakoľko chcem vybudovať prevádzku v areály súkromného motorestu na diaľnici a vstup bude zabezpečený zásobovacou cestou k motorestu, ktorá je sčasti súkromná a sčasti patrí NDS, nedá sa hovoriť, že by som zriaďoval vjazd alebo výjazd z diaľnice nakoľko existuje. K druhému citátu: Podľa mňa účelne tam nenapísali zákon, podľa ktorého by sa im prevádzka nepáčila. V zákone je jasne napísané, že na pozemkoch diaľnice môžu byť len služby motoristom napr. čerpacia stanica, motorest, WC atď a nesmie tam byť napríklad výkup. Ale nikde som sa nedočítal, že by na diaľnici na súkromnom pozemku, ktorý sa nachádza za cestným ochranným pásmom, nemohlo byť niečo iné napríklad aj výkup.
Za pomoc vopred ďakujem.

AK sa na to pozerám nezaujato, tak by som povedal (bez toho, aby som prodobne študoval zákony a vyhlášky), že NDS má pravdu. A najmä po logickej stránke - si predstav, že by na diaľničnom parkovisku zriadil Baumax predajňu stavebnín.

Aj v tejto téme bol podobný nadšenec a nejako zhasol...:rolleyes::

http://www.porada.sk/t88231-prosim-poradte-niekto.html#post797419
Topal
19.08.08,10:14
Na diaľničnom odpočívadle predajňa Baumax nemôže byť. Zákon to nedovoľuje. A prvoradý je zákon. Nie? A ja to nechcem realizovať na diaľnici alebo odpočívadle ale v areáli súkromného motorestu, ktorý tam má prístup. A v zákone sa súkromný pozemok na diaľnici nespomína. Vraví len " na pozemkoch diaľnice môžu byť len služby motoristom". Teoreticky som nemusel ani na NDS oznámiť prevádzku. Stačilo obec a hygienu. Nerozumiem tomu. Naštudoval som zákon a nenašiel som žiadne porušenie zákona.
hanelie
19.08.08,13:00
na ktorej strane diaľnice by mala byť prevádzka?
čisto hypoteticky ak by bola smer BA - príde auto z tt /privezie palety/ a ako sa dostane naspäť do tt?
Topal
19.08.08,14:04
Smer TT-BA.
Ak príde auto od TT tak bude pokračovať do SC alebo BA. Nebude sa vracať. Načo aj. V TT mám tiež výkup.
hanelie
20.08.08,05:29
Ak príde auto od TT tak bude pokračovať do SC alebo BA. Nebude sa vracať. Načo aj
ďakujem za odpoveď -
Topal
20.08.08,09:47
A ja som si myslel, že mi niekto z poraďákov seriózne poradí....

Hm...asi som sa mýlil.
Chobot
21.08.08,07:01
Potreboval by som poradiť. Mám problém otvoriť novú prevádzku. Zaoberám sa podnikaním ohľadne výkupu a predaja paliet. Chcel som otvoriť novú prevádzku a našiel som vhodný súkromný pozemok na diaľnici D1 na odpočívadle Zeleneč. Po skúsenostiach majiteľa pozemku som napísal žiadosť o povolenie prevádzky na Národnú diaľničnú spoločnosť. Dnes mi doručili list, kde nesúhlasia s vybudovaním prevádzky.
Citujem: " Podľa § 3b ods.2 zákona číslo 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách je zakázané zriaďovať vjazdy a výjazdy z diaľníc na susedné nehnuteľnosti alebo pripájať na diaľnice účelové komunikácie z výnimkou účelových komunikácii, ktorými sú na diaľnice pripojené objekty a zariadenia pre správu a údržbu diaľnic alebo objekty a zariadenia umiestnené na odpočívadlách."
Citát 2: " Odpočívadlo ako súčasť diaľnice je plocha určená na zastavenie motorového vozidla a využitie možnosti krátkodobého odpočinku spojeného s využitím poskytovaných služieb. Vybudovanie predmetnej prevádzky pri odpočívadle by malo negatívny vplyv na ostatných užívateľov odpočívadla ( obmedzenie, bezpečnosť premávky ). "
Môj názor: Nakoľko chcem vybudovať prevádzku v areály súkromného motorestu na diaľnici a vstup bude zabezpečený zásobovacou cestou k motorestu, ktorá je sčasti súkromná a sčasti patrí NDS, nedá sa hovoriť, že by som zriaďoval vjazd alebo výjazd z diaľnice nakoľko existuje. K druhému citátu: Podľa mňa účelne tam nenapísali zákon, podľa ktorého by sa im prevádzka nepáčila. V zákone je jasne napísané, že na pozemkoch diaľnice môžu byť len služby motoristom napr. čerpacia stanica, motorest, WC atď a nesmie tam byť napríklad výkup. Ale nikde som sa nedočítal, že by na diaľnici na súkromnom pozemku, ktorý sa nachádza za cestným ochranným pásmom, nemohlo byť niečo iné napríklad aj výkup.
Za pomoc vopred ďakujem.

Akú radu očakávaš????

Veď v samotnom tvojom príspevku si napísal, že to, čo chceš, nie je možné. Máš tam citáciu zákona, ktorý nedovoľuje pripájať nehnuteľnosti na diaľničnú odbočku či zriaďovať z diaľnice inú komunikáciu, než účelovú.

Vedľa diaľnice môžeš mať výkup na vlastnom pozemku, pokiaľ nebudeš na nehnuteľnosť pristupovať z diaľnice. Ak by si mal cestu z druhej strany, tak ti v tom nik nebráni.

Ak to raz nie je možné, tak ti inak nevieme poradiť.
Topal
21.08.08,10:28
Ale ja sa nejdem nikam pripájať. Pozemok je pripojený na dialnicu asi 20 rokov a prípoj sa nesmie zrušiť nakoľko funguje pre motorest. Tak to je možné. Nie?
Chobot
21.08.08,19:12
Ale ja sa nejdem nikam pripájať. Pozemok je pripojený na dialnicu asi 20 rokov a prípoj sa nesmie zrušiť nakoľko funguje pre motorest. Tak to je možné. Nie?

Ale motorest patrí k diaľnici a odpočívadlu. To, že je tam odbočka pre motorest a parkovisko neznamená, že sa tam môže zriadiť či postaviť čokoľvek. Či myslíš, že by to bolo v poriadku, keby sa z tej cesty (odbočky) postavilo sídlisko?
Topal
22.08.08,03:36
Stavať sa tam nesmie. Nebudem tam nič budovať. A motorest nepatrí k diaľnici. Aspoň tento nie.
bepo
22.08.08,05:29
Sám si citoval zákon- odpočívadlo je súčasťou diaľnice a tam môžu byť iba presne určené stavby kam výkupňa paliet nepatrí a takisto sa na ňu môže napojiť cesta pre presne určené ciele a tie takisto nespĺňaš.
Topal
22.08.08,12:27
Sám si citoval zákon- odpočívadlo je súčasťou diaľnice a tam môžu byť iba presne určené stavby kam výkupňa paliet nepatrí a takisto sa na ňu môže napojiť cesta pre presne určené ciele a tie takisto nespĺňaš.

Nesmie tam byť výkup na pozemkoch NDS. Je to tam citované. Písal som to viac krát. A nechcem nič robiť na odpočívadle priamo. Ja som chcel poradiť od niekoho, kto si prečítal ten zákon alebo ho pozná. Ja som to preštudoval a nevidím tam najmenší problém. Chce to oko odborníka.
Zoltán Kovács
22.08.08,12:32
Potreboval by som poradiť. Mám problém otvoriť novú prevádzku. Zaoberám sa podnikaním ohľadne výkupu a predaja paliet. Chcel som otvoriť novú prevádzku a našiel som vhodný súkromný pozemok na diaľnici D1 na odpočívadle Zeleneč. Po skúsenostiach majiteľa pozemku som napísal žiadosť o povolenie prevádzky na Národnú diaľničnú spoločnosť. Dnes mi doručili list, kde nesúhlasia s vybudovaním prevádzky.
Citujem: " Podľa § 3b ods.2 zákona číslo 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách je zakázané zriaďovať vjazdy a výjazdy z diaľníc na susedné nehnuteľnosti alebo pripájať na diaľnice účelové komunikácie z výnimkou účelových komunikácii, ktorými sú na diaľnice pripojené objekty a zariadenia pre správu a údržbu diaľnic alebo objekty a zariadenia umiestnené na odpočívadlách."
Citát 2: " Odpočívadlo ako súčasť diaľnice je plocha určená na zastavenie motorového vozidla a využitie možnosti krátkodobého odpočinku spojeného s využitím poskytovaných služieb. Vybudovanie predmetnej prevádzky pri odpočívadle by malo negatívny vplyv na ostatných užívateľov odpočívadla ( obmedzenie, bezpečnosť premávky ). "
Môj názor: Nakoľko chcem vybudovať prevádzku v areály súkromného motorestu na diaľnici a vstup bude zabezpečený zásobovacou cestou k motorestu, ktorá je sčasti súkromná a sčasti patrí NDS, nedá sa hovoriť, že by som zriaďoval vjazd alebo výjazd z diaľnice nakoľko existuje. K druhému citátu: Podľa mňa účelne tam nenapísali zákon, podľa ktorého by sa im prevádzka nepáčila. V zákone je jasne napísané, že na pozemkoch diaľnice môžu byť len služby motoristom napr. čerpacia stanica, motorest, WC atď a nesmie tam byť napríklad výkup. Ale nikde som sa nedočítal, že by na diaľnici na súkromnom pozemku, ktorý sa nachádza za cestným ochranným pásmom, nemohlo byť niečo iné napríklad aj výkup.
Za pomoc vopred ďakujem.


Nie som expert v tejto oblasti. Ale ak zásobovacia cesta je sčasti v majetku aj NDS (označené hrubo v citáte), a oni jednoducho ti nedovolia cez tú cestu prejsť, tak s tým nepohneš. Ich majetok, robia čo chcú.
Topal
22.08.08,12:39
Ale môžu mi to zakázať ak neporuším zákon? Nemám to považovať ako napr: diskrimináciu, nakoľko nemám rovnaké podmienky ako ostatný. Ak by to bolo napísané v zákone, ktorý som vopred naštudoval, tak by som nestratil kopec času na tom čo zákon zakázal.
Zoltán Kovács
22.08.08,12:40
Ale môžu mi to zakázať ak neporuším zákon? Nemám to považovať ako napr: diskrimináciu, nakoľko nemám rovnaké podmienky ako ostatný. Ak by to bolo napísané v zákone, ktorý som vopred naštudoval, tak by som nestratil kopec času na tom čo zákon zakázal.

A prečo by to nemohli, je to ich majetok predsa. A keď nechcú aby si používal ich majetok, je to ich plné a neodškriepiteľné právo.

Doplnenie:

Právo prechodu cez ich pozemok si myslím, že by museli strpieť jedine vo verejnom záujme, teda vecné bremeno prejazdu iba v tom prípade. A tvoje podnikanie nie je vo verejnom záujme, ale pre vlastný osoh.
Zita5
22.08.08,12:44
Topal , vidím , že odpovede ste dostali , ale vidím aj to že sa chcete dopátrať pravdy , aby bola na Vašej strane .
Doporučujem Vám , zájdite za právnikom a podajte odvolanie , ak si myslíte , že Vám to pomôže a vynaložené financie budú stáť za to , aby ste sa k niečomu prepracovali .
Topal
22.08.08,12:58
Ďakujem smith. Ale predsa. Tá cesta je prístupná celej verejnosti. A ja sám tam nebudem môcť ísť?

Zita5...
Odpoveď na celú otázku som nedostal. Mám len malé útržky a aj tie niektoré neobjektívne. Na PORADU chodím už dlhšie a preto som sa zaregistroval a napísal svoj problém. Myslel som si, že mi tu niekto zhodnotí moju situáciu ako znalec a keď sa tak po dvoch dňoch nestalo oslovil som právnika a pripravuje odvolanie. Nikomu nezazlievam jeho názor, ale boli tu aj taký, ktorý mi naisto radili a ten zákon vôbec necítali. Ale viem aspoň názor ostatných.

Ďakujem všetkým.

A chcel by som Vás poprosiť, ďalej píšte svoje názore.
Zoltán Kovács
22.08.08,13:13
Ďakujem smith. Ale predsa. Tá cesta je prístupná celej verejnosti. A ja sám tam nebudem môcť ísť?


Prístupná celej verejnosti na vykonávanie podnikateľskej činnosti? Myslím si, že nie.
Topal
22.08.08,13:18
Ja viem. Pritiahol som to za vlasy. Ale aj motorest sa ňou zásobuje. A keď on môže, tak...
hanelie
22.08.08,13:31
Ale nikde som sa nedočítal, že by na diaľnici na súkromnom pozemku, ktorý sa nachádza za cestným ochranným pásmom, nemohlo byť niečo iné napríklad aj výkup.

ber to čisto ako môj názor - v podstate by nebol problém, okrem tej prístupovej cesty k objektu / súčasťou stavebného povolenia resp. ohlásenia prevádzky - potrebné vyjadrenie k dopravnej situácii : parkovanie, príjazd, výjazd, dopravné značenie ap. / na ktorú ti NDS nechce dať povolenie -
zároveň ma trochu mätie tá "jednosmerná" preprava / resp doprava / vodič z tt ak sa chce vrátiť do tt musí ísť až do senca /
všetko ber z rezervou ak by som sama také niečo nezažila / všetci zainteresovaní tvrdili, že sa to nedá a nemôže ap. no ale chcelo to predovšetkým naštudovať zákony a hľadať slučky - ono to už stojí a funguje cca 3 roky / tak túto tému ignorujem
Gabca
22.08.08,13:56
Ja viem. Pritiahol som to za vlasy. Ale aj motorest sa ňou zásobuje. A keď on môže, tak...

mozno bude problem len v tom, ze niekoho z NDS to nenapadlo skor, vykup paliet na dialnici je dobry biznis :)
Aalex
24.08.08,08:47
Topal, potom daj vediet ako si dopadol s odvolanim. Mna to tiez zaujima.