Lucy.lulu
19.08.08,11:34
Ahojte,
som tu 1.krat,tak dufam,ze som na spravnej adrese:)

Takze:v juli t.r. som zistila,ze som tehotna.Nepracujem,prave sme sa vratili zo zahranicia a tak som sa prihlasila do SP a zacala si platit DNP.Pracovnicka SP ma uistila,ze konam spravne,nakolko som si pred odchodom do zahranicia od roku 2005 do februara 2007 platila DNP,potom som sa odhlasila a opat teda prihlasila v juli 2008.Pytala som sa jej,ci budem mat narok na matersku a presvedcila ma,ze ano,lebo mam zaplatenych 270 dni v poslednych 2 rokoch.Zial,nedodala,ze PRED PORODOM,to som zistila az na internete:( /predpokladany termin porodu je 12.2.2009/,takze mi to podla mojich vypoctov vychadza len okolo 240 dni.
Zacala som 4.mesiac,do prace ma nikto nechce prijat,ale aspon od septembra zacinam absolventsku prax a taktiez som si nasla brigadu.
Prosim Vas,da sa s tou materskou este nieco robit?Moze sa k tym 240 dnom pripocitat abslv.prax/budem nemocensky poistena???/alebo ta brigada?Alebo sa mam radsej opat zo SP odhlasit,aby som zbytocne neplatila?

Vopred velmi pekne dakujem za pomoc.
Chobot
19.08.08,09:52
Ahojte,
som tu 1.krat,tak dufam,ze som na spravnej adrese:)

Takze:v juli t.r. som zistila,ze som tehotna.Nepracujem,prave sme sa vratili zo zahranicia a tak som sa prihlasila do SP a zacala si platit DNP.Pracovnicka SP ma uistila,ze konam spravne,nakolko som si pred odchodom do zahranicia od roku 2005 do februara 2007 platila DNP,potom som sa odhlasila a opat teda prihlasila v juli 2008.Pytala som sa jej,ci budem mat narok na matersku a presvedcila ma,ze ano,lebo mam zaplatenych 270 dni v poslednych 2 rokoch.Zial,nedodala,ze PRED PORODOM,to som zistila az na internete:( /predpokladany termin porodu je 12.2.2009/,takze mi to podla mojich vypoctov vychadza len okolo 240 dni.
Zacala som 4.mesiac,do prace ma nikto nechce prijat,ale aspon od septembra zacinam absolventsku prax a taktiez som si nasla brigadu.
Prosim Vas,da sa s tou materskou este nieco robit?Moze sa k tym 240 dnom pripocitat abslv.prax/budem nemocensky poistena???/alebo ta brigada?Alebo sa mam radsej opat zo SP odhlasit,aby som zbytocne neplatila?

Vopred velmi pekne dakujem za pomoc.

Vyzerá, že tú podmienku 270-tich dní asi nesplníš. Kalendár neošáliš, mesiace nenatiahneš a ani dni nepridáš a bohužiaľ ani pôrod sa nedá posunúť o 2 mesiace...

A koľko si platíš to nemocenské? Asi z minimálneho vymeriavacieho základu, nie? Tak v tom prípade by si aj tak nemala vysoké materské. Ak nebudeš mať nárok na materské, budeš poberať rodičovský príspevok vo výške 4780,- SKK.

Ale soc. poistenie si plať naďalej, nie je v tom len materské, ale môžeš napr. aj ochorieť a potom by si nemala nárok na nemocenské. A tiež ti aspoň budú nabiehať mesiace pre dôchodkové poistenie.
Lucy.lulu
19.08.08,10:10
Aha,dakujem za rychlu odpoved.Akurat vsetko studujem na nete a tak sa mi zda,ze sa viac oplati ten rodicovsky prispevok,kedze matersku by som mala skutocne malu/platim si z minim.VZ/.
Len mi pri tom citani o tom,ako vselijako sa da vypocet vysky materskej ovplyvnit napadlo,ci mozem splnit podmienku 270 dni /po pripocitani dni absolv.praxe,prip.brigady/.Takze takto sa to neda vobec?Este na toto by som poprosila odpoved a uz v tom mam jasno.Dakujem.
Zoltán Kovács
19.08.08,10:11
Aha,dakujem za rychlu odpoved.Akurat vsetko studujem na nete a tak sa mi zda,ze sa viac oplati ten rodicovsky prispevok,kedze matersku by som mala skutocne malu/platim si z minim.VZ/.
Len mi pri tom citani o tom,ako vselijako sa da vypocet vysky materskej ovplyvnit napadlo,ci mozem splnit podmienku 270 dni /po pripocitani dni absolv.praxe,prip.brigady/.Takze takto sa to neda vobec?Este na toto by som poprosila odpoved a uz v tom mam jasno.Dakujem.

Počas absolventskej praxe, alebo brigády nie si nemocensky poistená, preto tá doba sa nezapočítava.
veronikasad
19.08.08,10:20
...A tiež ti aspoň budú nabiehať mesiace pre dôchodkové poistenie.
... pri platení len dobrovolného nem.poistenia asi nie
Lucy.lulu
19.08.08,10:29
Počas absolventskej praxe, alebo brigády nie si nemocensky poistená, preto tá doba sa nezapočítava.

Dakujem,na toto som potrebovala odpoved,takze nemocensky poistena mozem byt len pri riadne pracovnej zmluve,nie na dohodu,ano?
veronikasad
19.08.08,10:30
Dakujem,na toto som potrebovala odpoved,takze nemocensky poistena mozem byt len pri riadne pracovnej zmluve,nie na dohodu,ano?
Pokial máš na mysli poistenie od zamestnávatela, súhlasím.
Tweety
19.08.08,10:31
Dakujem,na toto som potrebovala odpoved,takze nemocensky poistena mozem byt len pri riadne pracovnej zmluve,nie na dohodu,ano?
Áno, dohody sa uzatvárajú mimo PP, dohodár z nich neodvádza odvody, takže nie sú nemocensky poistení.
Lucy.lulu
19.08.08,10:31
... pri platení len dobrovolného nem.poistenia asi nie

Ejha,tak ako teda?:confused:
Poradte,mam sa teda odhlasit zo SP alebo si nadalej platit DNP?
veronikasad
19.08.08,10:35
Ejha,tak ako teda?:confused:
Poradte,mam sa teda odhlasit zo SP alebo si nadalej platit DNP?
Tá odpoveď sa netýka nem. poistenia. To bola citácia s Chobotovho príspevku, pokial si platíš len nemocenské, nezapočítavajú sa mesiace na dôchodkové. Aj keď ti nevznikne nárok na materské, neodhlasuj sa z DNP, ako píše chobot, môžeš z neho čerpať po splnení podmienky 270 dní napr. materské nemocenské, resp. ošetrovné, kde sa ani splnenie tejto podmienky nevyhovuje.

Ak si platíš DNP len z minima, výška rodičovského príspevku je vyššia ako materské z minima. Nevýhodou je, že ho nedostaneš 6 týždňov pred pôrodom, ale až po pôrode.
brčko
19.08.08,10:36
lucy
Ešte k tomu PP počas platenia DNP. To by ti už teraz aj tak nepomohlo. Ak máš súbežne (v rovnakých dátumoch) dve nemocenské poistenia, tak sa ti zarátava každý kalendárny den len jedenkrát. Obe by sa zarátali len v prípade, že sa neprekrývajú. Alebo v prípade uplatnovania si nároku z každého zvlášť. Ale to by si musela splniť podmienku 270dní z každého z nich.

A v zahraničí si nebola nemocensky poistená? To by ti pomôcť mohlo.
Lucy.lulu
19.08.08,10:46
Tá odpoveď sa netýka nem. poistenia. To bola citácia s Chobotovho príspevku, pokial si platíš len nemocenské, nezapočítavajú sa mesiace na dôchodkové. Aj keď ti nevznikne nárok na materské, neodhlasuj sa z DNP, ako píše chobot, môžeš z neho čerpať po splnení podmienky 270 dní napr. materské, resp. ošetrovné, kde sa ani splnenie tejto podmienky nevyhovuje.

Ak si platíš DNP len z minima, výška rodičovského príspevku je vyššia ako materské z minima. Nevýhodou je, že ho nedostaneš 6 týždňov pred pôrodom, ale až po pôrode.

Dakujem za odpoved.Tak si teda budem nadalej platit DNP,naozaj nemozem vediet,ci nahodou vazne neochoriem.

Dakujem Vam vsetkym za rychlu pomoc,ste super.:)
Marína
19.08.08,11:09
Do obdobia dvoch rokov sa započítavajú aj dni nemocenského poistenia z iného štátu EU.
Podľa ustanovenia čl. 18 nariadenia Rady (EHS) č. 1408/71 o uplatňovaní systémov sociálneho zabezpečenia na zamestnancov, samostatne zárobkovo činné osoby a ich rodinných príslušníkov, ktorí sa pohybujú v rámci spoločenstva a článkov 15 a 16 nariadenia Rady (EHS) č. 574/72 ustanovujúceho postup pri vykonávaní nariadenia Rady (EHS) č. 1408/71, ak na nadobudnutie, zachovanie alebo znovunadobudnutie nároku na peňažné dávky v prípade choroby a materstva v Slovenskej republike je potrebná určitá doba poistenia, Sociálna poisťovňa zohľadní v potrebnom rozsahu doby poistenia dosiahnuté podľa predpisov iného členského štátu tak, akoby boli dobami poistenia podľa právnych predpisov Slovenskej republiky. Vo Vašom prípade sa v prípade potreby zohľadní doba poistenia v štáte EU, kde si bola zamestnaná. Príslušná inštitúcia Vám doby poistenia potvrdí na formulári E 104(Potvrdenie o úhrne období poistenia, zamestnania alebo bydliska - NP). Uvedené potvrdenie si môžete vyžiadať od príslušnej inštitúcie v štáte EU, kde ste bola zamestnaná, príp. ich v prípade potreby vyžiada Sociálna poisťovňa.
Zdroj:
http://www.socpoist.sk/612/1562s?prm2=4999
http://www.socpoist.sk/612/1562s?prm2=5001
http://www.socpoist.sk/612/1562s?prm2=1436
http://www.socpoist.sk/612/1562s?prm2=1199