jak33
19.08.08,13:02
Zdravim, poradte mi prosim. v roku 2005 som zastupovala pocas materskej dovolenky. V pracovnej zmluve mam napisane Zastupovanie pocas MD XY.
Teraz sa chcem aj ja po MD a RD vratit naspat do zamestnania, ale XY je stale na RD. Este ked som pracovala, tak mi ztamestnavatel nezmenil pracovnu zmluvu na zastupovanie pocas RD. Mam teraz zmluvu na dobu neurcitu, alebo ma zamestnavatel nemusi uz prijat do zamestnania?
Tweety
19.08.08,11:07
Zdravim, poradte mi prosim. v roku 2005 som zastupovala pocas materskej dovolenky. V pracovnej zmluve mam napisane Zastupovanie pocas MD XY.
Teraz sa chcem aj ja po MD a RD vratit naspat do zamestnania, ale XY je stale na RD. Este ked som pracovala, tak mi ztamestnavatel nezmenil pracovnu zmluvu na zastupovanie pocas RD. Mam teraz zmluvu na dobu neurcitu, alebo ma zamestnavatel nemusi uz prijat do zamestnania?
Máš teda PZ na dobu neurčitú alebo nie? Ak PZ nezmenil, tak máš len na zastupovanie, ak sa chceš vrátiť, máš nárok, pretože zamestnankyňa sa ešte z RD nevrátila.
Chobot
19.08.08,11:07
Zdravim, poradte mi prosim. v roku 2005 som zastupovala pocas materskej dovolenky. V pracovnej zmluve mam napisane Zastupovanie pocas MD XY.
Teraz sa chcem aj ja po MD a RD vratit naspat do zamestnania, ale XY je stale na RD. Este ked som pracovala, tak mi ztamestnavatel nezmenil pracovnu zmluvu na zastupovanie pocas RD. Mam teraz zmluvu na dobu neurcitu, alebo ma zamestnavatel nemusi uz prijat do zamestnania?

Z popísaného mi vyplýva, že pokiaľ je tá zamestnankyňa na materskej/rodičovskej dovolenke, tak tvoj Pp ešte stále trvá. Môžeš teda nastúpiť k zamestnávateľovi.

Ak by však doslova bral znenie pracovnej zmluvy (zastupovanie počas materskej a ona je už na rodičovskej), tak s tebou de iure skončil pracovný vzťah dňom, kedy tá zamestnankyňa začala čerpať rodičovskú dovolenku.

Spýtaj sa zamestnávateľa, či tým pojmom "počas MD" myslel len počas MD alebo to považoval aj ako počas RD.
jak33
19.08.08,11:21
Dakuejm za odpoved, ale asi sme sa nerozumeli. Na zmluve som mala Zastupovanie pocas MD, ja som ju zastupovala aj pocas Rodicovskej dovolenky a to som uz v zmluve nemala, cize ked som ju zastupovalala aj pocas RD, a zamestnavatel mi nedal dodatok k zmluve, nemeniu sa v tom pripade zmluva na dobu neurcitu???
Tweety
19.08.08,11:23
Dakuejm za odpoved, ale asi sme sa nerozumeli. Na zmluve som mala Zastupovanie pocas MD, ja som ju zastupovala aj pocas Rodicovskej dovolenky a to som uz v zmluve nemala, cize ked som ju zastupovalala aj pocas RD, a zamestnavatel mi nedal dodatok k zmluve, nemeniu sa v tom pripade zmluva na dobu neurcitu???
Nie, nemení.
brčko
19.08.08,11:28
Dakuejm za odpoved, ale asi sme sa nerozumeli. Na zmluve som mala Zastupovanie pocas MD, ja som ju zastupovala aj pocas Rodicovskej dovolenky a to som uz v zmluve nemala, cize ked som ju zastupovalala aj pocas RD, a zamestnavatel mi nedal dodatok k zmluve, nemeniu sa v tom pripade zmluva na dobu neurcitu???

Zákonník práce
§ 71
Skončenie pracovného pomeru
dohodnutého na určitú dobu

(1) Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby.

(2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.

(3) Pred uplynutím dohodnutej doby sa môže skončiť pracovný pomer podľa odseku 1 aj inými spôsobmi uvedenými v § 59.

vzhladom na ods.2 § 71 ZP a vzhladom na to, že MD zamestnankyne XY už uplynula a ona pokračovala s vedomím zamestnávatela vo výkone práce aj po jej skončení, tak by mal byť jej PP už na dobu neurčitú. :confused: Podla mna všetky okolnosti k tomu potrebné nastali.
Chobot
19.08.08,11:28
Dakuejm za odpoved, ale asi sme sa nerozumeli. Na zmluve som mala Zastupovanie pocas MD, ja som ju zastupovala aj pocas Rodicovskej dovolenky a to som uz v zmluve nemala, cize ked som ju zastupovalala aj pocas RD, a zamestnavatel mi nedal dodatok k zmluve, nemeniu sa v tom pripade zmluva na dobu neurcitu???

Ja by som povedal, že nie. Často sa nerozlišuje medzi pojmami MD a RD a pod MD sa rozumie celé voľno čerpania MD aj RD.

Ale keby si veľmi chcela, aby sa ti PP zmenil na dobu neurčitú, tak súdnou cestou by si, myslím si, mala nejakú šancu zmeniť to. Lebo doslova vzaté, tvoj PP na dobu určitú skončil dňom, kedy tá zastupovaná zamestnankyňa nastúpila na RD. Ale zamestnávateľ to asi nemyslel tak, že ťa prijíma len na dobu zastupovania počas MD.

Takže môžeš to predostrieť zametnávateľovi a uvidíš, aký postoj k tomu zaujme. Ak ti neuzná tú dobu neurčitú, tak jedine súdnou cestou si to môžeš vybojovať (ak budeš mať šikovného právnika), lebo ako som vyššie napísal, bolo by nepravdepodobné, že by ťa prijal len na dobu zastupovania počas MD.

Takže jednoznačnú pravdu nemáš, aj keď podstata tvojho tvrdenia je po právnej stránke pravdivá. Ak by si si to ale začala nárokovať právnou cestou, myslím, že by si si narobila viac škody - zamestnávateľ by ťa asi dlho v práci netrpel. Bolo by to Pyrrhovo víťazstvo - žiadny praktický osoh by si z toho nemala. Radšej prejav záujem o zotrvanie na dobu neurčitú a ak sú s tebou spokojní, tak ti možno vyjdú v ústrety.
jak33
19.08.08,11:36
...ved mne iba oto ide, aby som sa vratila na miesto, a ktomu som sa este dozvedela, ze zamestnavatel ma jedno miesto volne, tymto mu chcem dat najavo aby tam zobral mna a nie niekoho poznamosti :)
Tweety
19.08.08,11:38
...ved mne iba oto ide, aby som sa vratila na miesto, a ktomu som sa este dozvedela, ze zamestnavatel ma jedno miesto volne, tymto mu chcem dat najavo aby tam zobral mna a nie niekoho poznamosti :)
Tak svoj návrat prerokuj so zamestnávateľom a hotovo. Tu nie je o čom polemizovať. Budeš vedieť jeho stanovisko.
jak33
19.08.08,11:54
...chcela by som, len sa mi vyhyba...
brčko
19.08.08,11:56
Tiež si myslím, že treba sa v prvom rade dohodnúť so zamestnávatelom. Všetko najradšej v pokoji. No pri tom treba už byť zbehlý vo svojich právach, aby videli, že sa v tom vyznáš.
Na personálnom/mzdovom oddelení, kde PZ predpokladám pripravovali, predsa musia odlíšíť materskú dovolenku od rodičovskej.

Ale v prípade, že by ti to neuznali, ozaj ti ostáva ten súd. A kvôli budúcim vzťahom musíš posúdiť sama, či by ti to za to stálo.
Tweety
19.08.08,11:56
...chcela by som, len sa mi vyhyba...
Tak jednoducho po skončení RD nastúp a zistíš, aká je situácia.
jak33
19.08.08,12:06
...dakujem Vam, pom dam vediet ako to dopadlo