Trixinka
19.08.08,14:46
Dobrý deň, sme a.s., platca DPH, prosím vás o názor na predaj nehnuteľnosti fyzickej osobe z členského štátu EU a DPH - musíme predať s DPH - cena bude pre kupujúceho o DPH vyššia (cca o 7 mil.) alebo môžeme predať bez DPH a my odvedieme uplatnenú DPH daňovému úradu (cca 3,8 mil., teda aj predajná cena bude nižšia)? Ďakujem za skorú odpoveď.
ego.mc
19.08.08,13:17
Musíte predať nehnuteľnosť s DPH.
Nezáleží na tom, či ide o tuzemskú alebo zahraničnú FO (§2 ods.1a, §8 ods.1 Zákona o DPH).
Trixinka
19.08.08,14:54
Ďakujem za odpoveď. Už som bola tak dopletená, že som nevedela ďalej.
Zoltán Kovács
19.08.08,15:02
Musíte predať nehnuteľnosť s DPH.
Nezáleží na tom, či ide o tuzemskú alebo zahraničnú FO (§2 ods.1a, §8 ods.1 Zákona o DPH).

A čo tak nasledujúce?

§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti


(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.

Ak sú splnené podmienky na oslobodenie, tak je možné aj bez dph predať. Samozrejme uplatnenú dph pri nákupe pomerne vrátiť do ŠR.
ego.mc
19.08.08,16:01
Áno, to je pravda. Uvažoval som len o novostavbe. Ospravedlňujem sa. :confused:
Trixinka
20.08.08,04:41
Tak teda aj bez DPH aj pre FO z ineho clenského statu? Je to dolezite z hladiska vyslednej ceny pre kupujuceho. Nie je to novostavba a sme v pripade ze mozme a nemusime DPH pocitat. Len som si nebola ista ako je to v pripade predaja pre cudzinca.