plastelinka
28.04.05,09:36
Dobry den,
mam len jednu otazku: Po zalozeni zivnosti sa musim ist zaregistrovat na zdravotnu poistovnu, socialnu poistovnu a danovy urad. Musim navstivit tieto institucie v okrese kde mam trvale bydlisko, alebo mozem aj v inom?
Za odpoved vopred dakujem.
lenkak
28.04.05,07:48
Si SZČO- tak v mieste trvalého bydliska, lebo to máš uvedené na ŽL.
jarkra
28.04.05,11:33
Ja len pripojim zopar osobnych skusenosti:

- na daňovom som sa zaregistrovala v pohode, kartička prišla poštou

- v sociálnej poisťovni mi referentka povedala, že povinnosť registrovať sa ako SZČO a prihlásiť sa na nem.,star. ... poistenie mi vznikne vlastne až v roku 2006 (ak budem mať v roku 2005 príjmy vyššie ako súčet min. miezd), tak som tam nič nemusela vypisovať, ale pre istotu si tá pani nechala kópiu živnostenského listu

- no a zdravotná poisťovňa ma úplne zmiatla, mali ma tam vedenú, že som na úrade práce, pritom som celý minulý rok bola zamestnaná a zamestnávateľ za mňa platil odvody. Bola to moja chyba, lebo som im zabudla doniesť potvrdenie o vyradení z úradu práce. Tak som ho najprv musela doniesť, až potom ma mohli zaevidovať aj ako SZČO. Môj prac. pomer skončil a zamestnávateľ ma ešte v min. roku aj riadne odhlásil, no v poisťovni ani po 3 mesiacoch od skončenia prac.pomeru nemali odhlášku od zamestnávateľa nahratú v počítači (bola som totiž v inej pobočke, ako bola pobočka môjho zamestnávateľa a medzi KE a BA je predsa min. 400 km a nemôžem si predsa naivne myslieť, že tie papiere zvládnu za 3 mesiace prejsť takú vzdialenosť). Tak som musela priniesť aj kópiu dohody o skončení prac. pomeru. Všetky kópie tých dokladov si pani referentka zobrala a keď som ju požiadala, aby mi dala nejaké potvrdenie, že ich odo mňa prevzala (veď môže sa to aj stratiť a budú ich potom chcieť odo mňa zasa), tak mi povedala, že ona nemá takú pečiatku, aby mi potvrdila prevzatie tých papierov. Keď som jej nakoniec podala oznámenie poistenca (ako prihlášku SZČO), tak zrazu vytiahla pečiatky a pekne mi to opečiatkovala.
Kelis
10.05.05,11:56
To je tak, dnes za bez kópií a bez pečiatok radšej ani nikde neregistrujte. Všeobecne na úradoch, v poisťovniach majú taký chaos, že až a doplácame na to mi. Inak aj ja keď som sa bola hlásiť teraz na VŠZP nemala som tam žiadne dokumenty o ukončení školy - maturitné vysvedčenie, rozhodnutie z úradu práce že som bola vedená v revidencii ako aj rozhodnutie o vyradení. A tak so jej to pekne musela priniesť,lebo mi povedala že ak nie, automaticky ma do 2 týždňov z evidencie vyradia.
Shaman
12.05.05,19:44
Ja som sa zaregistroval všade aj bez štempla.
Je pravda, že kópie výpisov (ŽR alebo OR) treba, dokonca na sociálke chceli k nahliadnutiu aj originál.