tina7777
19.08.08,16:23
Dobrý deň, viete mi, prosím, poradiť ako sa starať o sarraceniu purpurea? Kúpila som ju asi pred dvoma týždňami, presadila podľa odporučenia /kyslá rašelina, priemer črepníka cca 16cm, polievam do misky asi do výšky 1/4 kvetináča, keď ostane miska suchá, počkám dva dni a polievam znova/. Umiestnila som ju na parapetu južnej strany domu, svieti na ňu skoro celý deň slniečko. A začala schnúť...Malé kališteky sú už úplne hnedé, veľké začínajú, ale nové výhonky sa držia. Kde robím chybu? Mohol by jej vadiť prievan?:mee:
Tweety
19.08.08,14:25
Dobrý deň, viete mi, prosím, poradiť ako sa starať o sarraceniu purpurea? Kúpila som ju asi pred dvoma týždňami, presadila podľa odporučenia /kyslá rašelina, priemer črepníka cca 16cm, polievam do misky asi do výšky 1/4 kvetináča, keď ostane miska suchá, počkám dva dni a polievam znova/. Umiestnila som ju na parapetu južnej strany domu, svieti na ňu skoro celý deň slniečko. A začala schnúť...Malé kališteky sú už úplne hnedé, veľké začínajú, ale nové výhonky sa držia. Kde robím chybu? Mohol by jej vadiť prievan?:mee:
Áno, mohol. Prievan škodí aj rastlinkám.
aviator
01.09.08,16:32
Nemyslím, že jej škodí prievan, veď bežne rastie na močariskách, na otvorenej expozícii.
Keď je teplo a sarraceniu máš na slnku,môžeš polievať aj viac - do 3/4 kvetináča. V zime by som polieval ako píšeš, alebo ešte trochu menej. Dôležité je polievať mäkkou vodou - destilkou alebo dažďovou. Keby si ju polievala tvrdou vodou, zasolí sa pôda a sarr. ti zahynie :(
Tri super tipy:
- skús ju pestovať v akváriu, spolu s inými mäsožravkami
- sarracenia purpurea sa dá pestovať aj vonku - u nás asi v nádobe, ale v anglicku aj splanela
- kniha: Miloslav Studnička: Masožravé rostliny. Treba si minimálne prezrieť v kníhkupectve.