5551
19.08.08,17:58
prosím o radu - dieťa zamestnanca malo skončiť podľa potvrdenia zo školy 30.6.2008 štúdium na vysokej škole - druhý stupeň štátnymi skúškami - urobila 1 a ďalšie si preložila na január.
Má zamestnanec nárok na daňový bonus, keďže dieťa prekročilo štandardnú dĺžku študia podľa štúdijného programu, aj keď podľa zákona o vysokých školách táto dĺžka nie je prekročená. niekde som čítala, že nárok nie je na daňový bonus ďakujem za radu
Andyke
19.08.08,16:35
Zák. 131/2002 o vys.školách
§ 53
(2) Štandardná dĺžka štúdia pre študijný program druhého stupňa vrátane praxe je najmenej jeden rok a najviac 3 roky tak, aby celková štandardná dĺžka štúdia podľa bakalárskeho študijného programu a nadväzujúceho študijného programu druhého stupňa v tom istom alebo príbuznom študijnom odbore bola spolu najmenej päť rokov.


§ 51 ods. 4, písm. h) "štandardná dĺžka štúdia vyjadrená v akademických rokoch"
a § 61 ods. 1 "Akademický rok sa začína 1. septembra bežného roka a skončí sa 31. augusta nasledujúceho roka."

T.j. na daňový bonus má nárok do 31.8.2008.

Vychádzam teraz zo zákona o prídavku na dieťa č. 600/2003 Z.z., kde v § 3 písm. b) je uvádzané, že dieťa, ktorého štúdium na VŠ presahuje štandardnú dĺžku nie je nezaopatreným dieťaťom.
5551
19.08.08,16:50
Ďakujem za skorú odpoveď, ešte jeden dotaz - aký doklad musí predložiť, že má posunuté štátne skúšky, túto informáciu mám len od zamestnanca- rodiča, alebo mi stačí potvrdenie o návšteve školy zo septembra 2007, že školu končí 30.6.2008. Dík
bendo
19.08.08,17:02
Súhlasím s Andyke, nárok je určite do 31.8.2008 aj na prídavok na dieťa a následne aj na daňový bonus.
Nárok od 1.9.2008 je už otázny, záleží ako bude študenta brať konkrétna VŠ. Niektoré zapíšu študentov kľudne do ďalšieho - 6. ročníka ako riadneho študenta denného štúdia, iné ho zapíšu do ďalšieho ročníka len z dôvodu vykonania štátnej záverečnej skúšky alebo mu dajú ročník opakovať.... Mali sme viacero takýchto podobných prípadov a k nim rôzne potvrdenia. Treba sa potom aj s konkrétnym potvrdením na ďalší akademický rok priamo informovať na ÚPSVaR.
bendo
19.08.08,17:03
Ďakujem za skorú odpoveď, ešte jeden dotaz - aký doklad musí predložiť, že má posunuté štátne skúšky, túto informáciu mám len od zamestnanca- rodiča, alebo mi stačí potvrdenie o návšteve školy zo septembra 2007, že školu končí 30.6.2008. Dík

Škola mu vydá nové potvrdenie, že je študentom denného štúdia až do 31.8.2008.
5551
19.08.08,17:19
Škola ho môže zapísať aj do 6 ročníka, lenže tu ide o štandardnú dlžku študia na uplatnenie daňového bonusu ktorá je 5 rokov. Takže nárok s veľkou pravdepodobnosťou nemá, tak ako píše Andyke. Ďakujem
bendo
19.08.08,18:33
Škola ho môže zapísať aj do 6 ročníka, lenže tu ide o štandardnú dlžku študia na uplatnenie daňového bonusu ktorá je 5 rokov. Takže nárok s veľkou pravdepodobnosťou nemá, tak ako píše Andyke. Ďakujem

Ano suhlasim, ze standardna dlzka studia je 5 rokov, ale zalezi aj podla ktoreho zakona bol student prijaty na studium. Nešla som do podrobností, lebo každý prípad je individuálny. Tiež sme si museli k posúdeniu nároku na prídavok na dieťa písať do škôl dožiadania, aby sa vyjadrili k štúdiu ako i k štandardnej dĺžke štúdia... lebo tie potvrdenia boli vypísané hocijako. Ale to je "na dlhé lakte"....

Chcela som len potvrdiť, že nárok je do 31.8. určite a od 1.9. môže byť, aj nemusí.