Lenka1979
19.08.08,20:16
Milí poraďáci,
prosím Vás o názor na daný problém, budem sa opakovať, ale veľmi budem povďačná za každú odpoveď.
Firma-s.r.o. stavia novú výrobnú halu, ktorá už vlastne stojí, a v utorok na bud.týždeň sa bude kolaudovať. Všetky náklady som účtovala na účet 042. Nejedná sa však len o túto výrobnú halu, pretože k nej sa už stavia ďalšia-administratívna časť-o ktorej (a to je ten problém) neviem ako účtovať. V stavebnom povolení je napísané "Administratívno-výrobný objekt" a "trafo stanica"-ktorá už je po kolaudácii. Jedná sa mi o to, že výrobnú halu viem že mám zaradiť do užívania, ale ako začať účtovať náklady, ktoré už vznikajú pri stavbe tej administratívnej časti. Je to technické zhodnotenie, keďže v stavebnom povolení je uvedené "administr.-výrobný objekt?" Môžem to dávať tiež na účet 042-s vytvorením analytiky-TZ a potom odpisovať spolu s halou? A kedy vlastne môžem začať odpisovať výrobnú halu? Až po dokončení administr.časti?
A ešte jedna otázka: dnes sme mali kolaudáciu na vlastnú studňu, ja som dávala všetky faktúry a ostatné nákl. na účet 042-ako súčasť obstarania výrobnej haly, môžem to tak nechať alebo musím samostatne odpisovať aj studňu?
Prosím Vás o pomoc, veľmi mi to pomôže.
Ďakujem všetkým.
Lenka.
Zoltán Kovács
19.08.08,18:57
Milí poraďáci,
prosím Vás o názor na daný problém, budem sa opakovať, ale veľmi budem povďačná za každú odpoveď.
Firma-s.r.o. stavia novú výrobnú halu, ktorá už vlastne stojí, a v utorok na bud.týždeň sa bude kolaudovať. Všetky náklady som účtovala na účet 042. Nejedná sa však len o túto výrobnú halu, pretože k nej sa už stavia ďalšia-administratívna časť-o ktorej (a to je ten problém) neviem ako účtovať. V stavebnom povolení je napísané "Administratívno-výrobný objekt" a "trafo stanica"-ktorá už je po kolaudácii. Jedná sa mi o to, že výrobnú halu viem že mám zaradiť do užívania, ale ako začať účtovať náklady, ktoré už vznikajú pri stavbe tej administratívnej časti. Je to technické zhodnotenie, keďže v stavebnom povolení je uvedené "administr.-výrobný objekt?" Môžem to dávať tiež na účet 042-s vytvorením analytiky-TZ a potom odpisovať spolu s halou? A kedy vlastne môžem začať odpisovať výrobnú halu? Až po dokončení administr.časti?
A ešte jedna otázka: dnes sme mali kolaudáciu na vlastnú studňu, ja som dávala všetky faktúry a ostatné nákl. na účet 042-ako súčasť obstarania výrobnej haly, môžem to tak nechať alebo musím samostatne odpisovať aj studňu?
Prosím Vás o pomoc, veľmi mi to pomôže.
Ďakujem všetkým.
Lenka.

1. Objekty dostali samostatne stavebné povolenie, alebo ako celok?
Keby boli samostatne objekty, tak po kolaudácii haly by som náklady na halu zaradil do majetku 021/041 042, a začal odpisovať. Malá poznámka obstaranie stavby sa účtuje na 041 a nie 042, oprav to.
2. K tej trafostanici som niečo našiel: http://www.porada.sk/t33769-odpisovanie-trafostanice.html

3. K studni: http://www.porada.sk/t33769-odpisovanie-trafostanice.html
Len tak mimo témy: Doposial som mal vedomosti, že studňa sa považuje za drobnú stavbu, ktorá nepotrebuje ani stavebné povolenie, ani kolaudáciu.


Tak narýchlo zatiaľ toľko.
betka
19.08.08,22:03
1.
Keby boli samostatne objekty, tak po kolaudácii haly by som náklady na halu zaradil do majetku 021/041, a začal odpisovať. Malá poznámka obstaranie stavby sa účtuje na 041 a nie 042, oprav to.



Tiež používam na obstaranie nehnuteľnosti 042.;)
A na obstaranie DNM použijem 041:)
Neoprav to:D
Zoltán Kovács
20.08.08,05:13
Tiež používam na obstaranie nehnuteľnosti 042.;)
A na obstaranie DNM použijem 041:)
Neoprav to:D

Ježííííššš, betka máš pravdu. Neopravovať. 042 je správne.
Lenka1979
20.08.08,06:35
1. Objekty dostali samostatne stavebné povolenie, alebo ako celok?
Keby boli samostatne objekty, tak po kolaudácii haly by som náklady na halu zaradil do majetku 021/041 042, a začal odpisovať. Malá poznámka obstaranie stavby sa účtuje na 041 a nie 042, oprav to.
2. K tej trafostanici som niečo našiel: http://www.porada.sk/t33769-odpisovanie-trafostanice.html

3. K studni: http://www.porada.sk/t33769-odpisovanie-trafostanice.html
Len tak mimo témy: Doposial som mal vedomosti, že studňa sa považuje za drobnú stavbu, ktorá nepotrebuje ani stavebné povolenie, ani kolaudáciu.


Tak narýchlo zatiaľ toľko.

Smith, ďakujem Ti, len nebuď taký rýchly,:D, kusoček spomaľ...
Stavebné povolenie je vydané na citujem: "Administratívno-výrobný objekt" a "Trafo stanica", takže predpokladám,že studňu nemusím osobitne odpisovať,lebo už všetky náklady s ňou súvisiace mám zaradené na 042-ako obstaranie haly. Tiež si myslím,že tú druhú časť-administratívnu budovu môžem dať ako technické zhodnotenie tej prvej časti (výrobnej haly) a môžem to dávať na účet 042-ako TZ,keďže staveb.povolenie bolo vydané ako na celok-administr.-výrobný objekt. Alebo sa mýlim?
Prosím opravte ma.
Ďakujem.
betka
20.08.08,07:06
Ježííííššš, betka máš pravdu. Neopravovať. 042 je správne.

Oddýchni si.:)
Olice
20.08.08,07:07
Na studňu je treba stavebné povolenie a kolaudáciu ?
betka
20.08.08,07:21
K tej studni:

Studňa je vodná stavba, zaradená do 4.OS podľa KP. Na každú stavbu je potrebné stavebné povolenie. Ak by sa jednalo o drobnú stavbu, na to stačí len ohlásenie stavebnému úradu.


Postup pri povoľovaní vodných stavieb: Tu je výcuc z Piešťan, kt. mi hovorí, že je potrebná projekt. dokumentácia a keďže studňa podlieha kolaudač. konaniu, kde sú prizvané i potrebné inštitúcie, ide o stavbu.


Potrebné doklady

* Žiadosť o vyjadrenie k hydrogeologickému prieskumu (tlačivo)
* 2x projektová dokumentácia
* kópia listu vlastníctva
* situačný nákres umiestnenia vodnej stavby (kópia katastrálnej mapy)

* Žiadosť o vyjadrenie k zámeru vodnej stavby (tlačivo)
* 2x záverečná správa z hydrogeologického prieskumu
* projektová dokumentácia (jednoduchý nákres studne)
* situačný nákres umiestnenia vodnej stavby (kópia katastrálnej mapy)

* Žiadosť o vydanie povolenia na uskutočnenie vodnej stavby a žiadosť na vydanie povolenia na odber podzemnej vody (tlačivo)
* doklady, ktorými stavebník preukazuje vlastnícke alebo iné práva k pozemku alebo k stavbe (kópia listu vlastníctva)
* 2x PD vodnej stavby podľa STN 75 5115 vypracovaná oprávnenou osobou
* rozhodnutia, stanoviská, vyjadrenia, súhlasy, posúdenia alebo iné opatrenia alebo iné opatrenia dotknutých organizácií a orgánov štátnej stavby
* situačný nákres umiestnenia vodnej stavby (kópia katastrálnej mapy)
* ak ide o stavbu uskutočňovanú spojpomocou, vyhlásenie stavebného dozoru alebo kvalifikovanej osoby, že bude zabezpečovať odborné vedenie uskutočňovania stavby
* doklady o rokovaniach s účastníkmi stavebného konania, ak sa konali pred podaním žiadosti
* doklad o uhradení správneho poplatku v pokladni MsÚ (500,- Sk)

* Návrh na vydanie kolaudačného rohodnutia (tlačivo)
* fotokópia stavebného povolenia
* zoznam a zdôvodnenie vykonaných odchýlok od dokumentácie overenej v stavebnom konaní
* doklad o uhradení správneho poplatku v pokladni MsÚ (500,- Sk)

Drobné stavby predstavujú napr. pozemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresiahne 25m2 a hlbku 3m-pivnice a žumpy. Sú stanovené 2 podmienky rozloha a hlbka. Tieto 2 podmienky by mali byť splnené súčasne. A taká studňa určite presahuje hlbku 3 m. Takže ide o stavbu, ak by bola hlboká len do 3 metrov, potom by sa dalo rozmýšľať o drobnej stavbe zaradenej do 3.OS
Lenka1979
20.08.08,07:41
K tej studni:

Studňa je vodná stavba, zaradená do 4.OS podľa KP. Na každú stavbu je potrebné stavebné povolenie. Ak by sa jednalo o drobnú stavbu, na to stačí len ohlásenie stavebnému úradu.


Postup pri povoľovaní vodných stavieb: Tu je výcuc z Piešťan, kt. mi hovorí, že je potrebná projekt. dokumentácia a keďže studňa podlieha kolaudač. konaniu, kde sú prizvané i potrebné inštitúcie, ide o stavbu.


Potrebné doklady

* Žiadosť o vyjadrenie k hydrogeologickému prieskumu (tlačivo)
* 2x projektová dokumentácia
* kópia listu vlastníctva
* situačný nákres umiestnenia vodnej stavby (kópia katastrálnej mapy)

* Žiadosť o vyjadrenie k zámeru vodnej stavby (tlačivo)
* 2x záverečná správa z hydrogeologického prieskumu
* projektová dokumentácia (jednoduchý nákres studne)
* situačný nákres umiestnenia vodnej stavby (kópia katastrálnej mapy)

* Žiadosť o vydanie povolenia na uskutočnenie vodnej stavby a žiadosť na vydanie povolenia na odber podzemnej vody (tlačivo)
* doklady, ktorými stavebník preukazuje vlastnícke alebo iné práva k pozemku alebo k stavbe (kópia listu vlastníctva)
* 2x PD vodnej stavby podľa STN 75 5115 vypracovaná oprávnenou osobou
* rozhodnutia, stanoviská, vyjadrenia, súhlasy, posúdenia alebo iné opatrenia alebo iné opatrenia dotknutých organizácií a orgánov štátnej stavby
* situačný nákres umiestnenia vodnej stavby (kópia katastrálnej mapy)
* ak ide o stavbu uskutočňovanú spojpomocou, vyhlásenie stavebného dozoru alebo kvalifikovanej osoby, že bude zabezpečovať odborné vedenie uskutočňovania stavby
* doklady o rokovaniach s účastníkmi stavebného konania, ak sa konali pred podaním žiadosti
* doklad o uhradení správneho poplatku v pokladni MsÚ (500,- Sk)

* Návrh na vydanie kolaudačného rohodnutia (tlačivo)
* fotokópia stavebného povolenia
* zoznam a zdôvodnenie vykonaných odchýlok od dokumentácie overenej v stavebnom konaní
* doklad o uhradení správneho poplatku v pokladni MsÚ (500,- Sk)

Drobné stavby predstavujú napr. pozemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresiahne 25m2 a hlbku 3m-pivnice a žumpy. Sú stanovené 2 podmienky rozloha a hlbka. Tieto 2 podmienky by mali byť splnené súčasne. A taká studňa určite presahuje hlbku 3 m. Takže ide o stavbu, ak by bola hlboká len do 3 metrov, potom by sa dalo rozmýšľať o drobnej stavbe zaradenej do 3.OS

Ďakujem, Betka,t.zn., že ju nemôžem odpisovať spolu s budovou? Ale ona nepotrebovala stavebné povolenie. Mne sa jedná hlavne o zaradenie a odpisovanie, aby som vedela, či môžem ostatné náklady na tú administr.časť dávať ako TZ. Prosím, Vás o názor. Veľmi pekne ďakujem.
Lenka1979
20.08.08,08:13
Už sa mi to všetko mieša, myslela som, že keď je jedno stavebné povolenie, tak nepotrebujem osobitne odpisovať, studňu alebo tú administr. časť. Veď budova bez studne nemôže byť či nie?
Lenka1979
20.08.08,11:35
Dosť som toho prečítala okolo stavieb, a keďže naša administratívna časť má samostatný základ, nie je spojená s výrobnou halou, budem ju odpisovať samostatne, aj keď v stavebnom povolení je uvedené ako je uvedené. Koniec koncov, v stavebnom povolení môžem mať rôzne a viac druhov stavieb, čo neznamená, že musím odpisovať spolu. A keďže základy sú urobené pre administratívu samostatne, pravdepodobne ju budem aj samostatne odpisovať. Taktiež, žumpu, studňu, trafo stanicu, vzduchotechniku, požiarne vedenie a ostatné, ako je v stavebnom zákone. čo vy na to?
Lenka1979
21.08.08,10:56
Dosť som toho prečítala okolo stavieb, a keďže naša administratívna časť má samostatný základ, nie je spojená s výrobnou halou, budem ju odpisovať samostatne, aj keď v stavebnom povolení je uvedené ako je uvedené. Koniec koncov, v stavebnom povolení môžem mať rôzne a viac druhov stavieb, čo neznamená, že musím odpisovať spolu. A keďže základy sú urobené pre administratívu samostatne, pravdepodobne ju budem aj samostatne odpisovať. Taktiež, žumpu, studňu, trafo stanicu, vzduchotechniku, požiarne vedenie a ostatné, ako je v stavebnom zákone. čo vy na to?
... posúvam...
Lenka1979
22.08.08,12:31
...rozhodla som sa s týmto problémom podeliť s pracovníkmi daňového riaditeľstva a písala som im mailom o tomto probléme, čakám na ich vyjadrenie, vždy je predsa len lepšie, ak sa máte čím preukázať v prípade problémov. Takže čakám na ich mail-odpoveď a určite ho sem priložím.
Pekný víkendík všetkým poraďákom,prajem.
Lenka:)