katkaeli
19.08.08,20:50
ahojte poraďáci.
potrebovala by som poradiť ako to je s výpomocou rodinného príslušníka.
Mám nákladnú dopravu a jedného zamestnanca - vodiča. Keby išliel na západné Slovensko ako vodič sám, tak sa nesíha vrátiť do Košíc v ten istý deň. Mohol by mu na 2 hodinky jazdy vypomôcť môj rodinný príslušník?
Ďakujem
Chobot
19.08.08,23:57
ahojte poraďáci.
potrebovala by som poradiť ako to je s výpomocou rodinného príslušníka.
Mám nákladnú dopravu a jedného zamestnanca - vodiča. Keby išliel na západné Slovensko ako vodič sám, tak sa nesíha vrátiť do Košíc v ten istý deň. Mohol by mu na 2 hodinky jazdy vypomôcť môj rodinný príslušník?
Ďakujem


Bez pracovnej zmluvy asi nie. :rolleyes:
ZuzanaP
20.08.08,03:51
katkaeli
20.08.08,11:15
ďakujem
Lienkovo
22.08.08,08:42
Ahojte,

ak by mi vypomahala mama ( je dochodkyna ) islo by o nelegalnu pracu?
Alebo je lepsie ju zamestnat? Poraddte prosim pripadne ake druhy prac. pomeru su najvyhodnejsie.
dakujem
Tweety
22.08.08,09:01
Ahojte,

ak by mi vypomahala mama ( je dochodkyna ) islo by o nelegalnu pracu?
Alebo je lepsie ju zamestnat? Poraddte prosim pripadne ake druhy prac. pomeru su najvyhodnejsie.
dakujem
Nie, nešlo by o nelegálnu prácu, ak si SZČO, ak nie, tak išlo . Ak ju chceš zamestnať, tak na kratší pracovný čas, alebo na dohodu o PČ.
halúzka
22.08.08,09:07
Môžeš použiť aj tieto dohody.

§ 226
Dohoda o vykonaní práce

(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti

(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

Odvody do SP a to úrazové 0,8% z VZ a gar.fondu 0,25% z VZ + DÚ daň /do 5.000 zrážková daň-nepodpísané vyhlásenie na uplatnenie nezd.čiatky..príjem nad 5.000 preddavková/
Zita5
22.08.08,09:10
Lienkovo
22.08.08,09:20
ano som SZCO, dakujem za odpoved a rady
ata111
30.06.09,17:48
Prosím len o potvrdenie, či sa niečo nezmenilo v oblasti výpomoci rodinného príslušníka vo firme SZČO. Naďalej môže vypomáhať príbuzný v priamom rade..., ktorý je dôchodkovo poistený, resp. starobný dôchodca - bez mzdy, t.j. bez povinnosti nahlásenia do soc.poisť.? Vďaka.
ata111
30.06.09,18:22
a tu sa nikto nepozrie?
veronikasad
30.06.09,19:24
Prosím len o potvrdenie, či sa niečo nezmenilo v oblasti výpomoci rodinného príslušníka vo firme SZČO. Naďalej môže vypomáhať príbuzný v priamom rade..., ktorý je dôchodkovo poistený, resp. starobný dôchodca - bez mzdy, t.j. bez povinnosti nahlásenia do soc.poisť.? Vďaka.
ak použiješ vyhľadávanie odpoveď nájdeš aj v tomto príspevku

http://www.porada.sk/867689-post43.html
ata111
02.07.09,08:15
Ďakujem, toto všetko som prelúskala a podľa tejto dikcie som sa zariadila. Len som sa potrebovala uistiť, že sa niečo nemenilo od 1.1.2009. Vďaka
nana134
04.07.09,09:33
Dobry den.Na jesen by som si chcela otvorit second han.Nakolko mam problemy s chrbticou,tak by mi pomahal priatel prenasat vrecia s oblecenim z velkoskladu do predajne.Moze mi pomahat?Samozrejme zadarmo.Dakujem
veronikasad
04.07.09,10:01
Dobry den.Na jesen by som si chcela otvorit second han.Nakolko mam problemy s chrbticou,tak by mi pomahal priatel prenasat vrecia s oblecenim z velkoskladu do predajne.Moze mi pomahat?Samozrejme zadarmo.Dakujem
Ak sa poobzeráš okolo seba a neuvidíš podozrivú osobu z Inšpekcie práce - môže.

Ale teraz vážne. Kým nie ste manželia, priatel ti nemôže vypomáhať, ani bezplatne, pri podnikaní, pokial ho neprihlásiš na Sociálnu poisťovňu ako dohodára. Inšpektor IP by to pri príp. kontrole hodnotil ako nelegálnu prácu.

Pozri tento príspevok :

http://www.porada.sk/867689-post43.html
nana134
04.07.09,18:54
Dakujem poradaci!!!!!!!!!!!