kaba
20.08.08,08:25
Dobrý deň,
prosím o vyjadrenie, či existuje taká možnosť, že PO môže požiadať Daňový
úrad o zníženie platenia preddavkov na daň. Dôvod by bol ten, že boli zrušené kontrakty s dvomi najväčšími odberateľmi, a tým zisk spoločnosti sa
zníži o 70 %. Za 1. a 2. štvrťrok spoločnosť uhradila svoje preddavky v plnej
výške.
Ďakujem !
Anja111
20.08.08,06:42
Dobrý deň,
prosím o vyjadrenie, či existuje taká možnosť, že PO môže požiadať Daňový
úrad o zníženie platenia preddavkov na daň. Dôvod by bol ten, že boli zrušené kontrakty s dvomi najväčšími odberateľmi, a tým zisk spoločnosti sa
zníži o 70 %. Za 1. a 2. štvrťrok spoločnosť uhradila svoje preddavky v plnej
výške.
Ďakujem !
Myslím si, že za pokus to stojí. Treba podať žiadosť o určenie platenia preddavkov inak.
ZDP
§42
(11) Správca dane môže určiť platenie preddavkov na daň inak, ak ide o ich platenie na základe výšky predpokladanej dane, výšky určenej podľa odsekov 3 a 4 a ak daň uvedená v daňovom priznaní, na ktorej základe sú platené preddavky na daň, bola zmenená rozhodnutím správcu dane alebo dodatočným daňovým priznaním. Správca dane môže určiť platenie preddavkov na daň inak aj v prípade, ak suma preddavkov na daň nezodpovedá predpokladanej výške dane, na ktorú sú platené.
kaba
20.08.08,06:48
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Nemohli by ste mi poradiť ako tú žiadosť
napísať ?
Anja111
20.08.08,07:01
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Nemohli by ste mi poradiť ako tú žiadosť
napísať ?
Napísala by som niečo takéto:
Žiadam týmto o určenie platenia preddavkov na daň z príjmov PO v roku 2008 inak.

Dôvodom pre určenie platenia preddavkov inak, je zníženie poberania zdaniteľných príjmov z podnikateľskej činnosti. (Nejaké podrobnosti o tom, prečo sa zníži zdaniteľný príjem, prípadne fotokopiu zmluvy, z ktorej zníženie príjmov vyplýva).

Za rok 2007 bola moja daňová povinnosť XY,-- Sk, z čoho mi vyšla povinnosť platiť v roku 2008 štvrťročné preddavky na daň z príjmov PO vo výške á YX,-- Sk. Preddavky za I. a II. Q sme uhradili v termíne, v riadnej výške. Predpokladaná daň za rok 2008 je iba XX,-- Sk.

V zmysle horeuvedeného navrhujem určiť platenie preddavkov na daň z príjmov PO nasledovne:
III. Q YY,-- Sk
IV. Q YY.-- Sk
kaba
20.08.08,07:03
Ď A K U J E M !
---------------
mariannak
06.10.08,11:40
Ak DÚ určí platenie preddavkov inak - na obdobie marec 2008-december 2008, treba dorovnávať daň už len za január a február 2008 - marec, ktorý bol určený rozhodnutím DÚ už netreba dorovnávať do 30.4.2008? Preddavky, ktoré sa zaplatia za január-marec na základe rozhodnutia DÚ sa už nedorovnávajú? Ď.
mariannak
06.10.08,12:16
prosím .....
evina
06.10.08,12:23
Ak DÚ určí platenie preddavkov inak - na obdobie marec 2008-december 2008, treba dorovnávať daň už len za január a február 2008 - marec, ktorý bol určený rozhodnutím DÚ už netreba dorovnávať do 30.4.2008? Preddavky, ktoré sa zaplatia za január-marec na základe rozhodnutia DÚ sa už nedorovnávajú? Ď.

Poslednej vete nerozumiem, ale ak máte mesačnú povinnosť platiť preddavky a Rozhodnutie je marec december, tak dorovnávate január a február 2008 a marec a apríl uhradíte v zmysle Rozhodnutia DÚ...
mariannak
06.10.08,12:38
Trošku som to doplietla ...
Myslela som to tak, že ak napríklad na obd.január-marec daňový úrad na základe žiadosti o zníž. preddakov, určí zníženie dane napr. zo 100tis na 10tis mesačne, či to treba do 30.4.2008 dorovnávať, ak v DP podanom v marci vyjdú preddavky po 50tis. - či musí dorovnať tých 40tis za každý mesiac. Ď.
evina
06.10.08,12:49
Trošku som to doplietla ...
Myslela som to tak, že ak napríklad na obd.január-marec daňový úrad na základe žiadosti o zníž. preddakov, určí zníženie dane napr. zo 100tis na 10tis mesačne, či to treba do 30.4.2008 dorovnávať, ak v DP podanom v marci vyjdú preddavky po 50tis. - či musí dorovnať tých 40tis za každý mesiac. Ď.

Trošku sa Ti bojím odpovedať, lebo neviem, či sa presne pýtaš...
Platíte preddavky podľa rozhodnutia DÚ, teda nie podľa výsledku DP, nakoľko ste podali žiadosť. Ak ste mali Rozhodnutie do 30.4. dorovnávate do výšky 10 OOO mesačne.
berry
06.10.08,13:16
No my ideme tiež znížovať preddavky na daň , ale musím urobiť mimoriadne uzávierky a so všetkými výkazmi a súvahami (napr. ku dňu 30.09.2008 ) spolu zo žiadosťou odovzdať na DÚ.
Bola som sa priamo pýtať našej správkyne a ona povedala, že ak to všetko nedoložím hneď tak to budu odomňa žiadať dodatočne. (tzn: že čas mi plynie a tam sa s tým neponáhľajú a preddavky musíš platiť každý mesiac :-)) )
A aby toho nebolo málo , tak to plati iba do konca roka. A ak zas v januári nepožiadam o zníženie preddavkov, tak budem musieť platiť ako doteraz.
Johanka
06.10.08,18:48
No my ideme tiež znížovať preddavky na daň , ale musím urobiť mimoriadne uzávierky a so všetkými výkazmi a súvahami (napr. ku dňu 30.09.2008 ) spolu zo žiadosťou odovzdať na DÚ.
Bola som sa priamo pýtať našej správkyne a ona povedala, že ak to všetko nedoložím hneď tak to budu odomňa žiadať dodatočne. (tzn: že čas mi plynie a tam sa s tým neponáhľajú a preddavky musíš platiť každý mesiac :-)) )
A aby toho nebolo málo , tak to plati iba do konca roka. A ak zas v januári nepožiadam o zníženie preddavkov, tak budem musieť platiť ako doteraz.

Zákon o správe daní a poplatkov

§ 66
Preddavky

(1) Preddavok je povinná platba na daň, ktorú je povinný daňovník platiť v priebehu zdaňovacieho obdobia, ak skutočná výška dane za toto obdobie nie je ešte známa.

(2) Daňovník platí určený preddavok na daň

a) v prípadoch určených týmto zákonom alebo osobitným predpisom v lehotách a výške v nich ustanovených,
b) na základe rozhodnutia správcu dane.

(3) Správca dane na základe žiadosti daňového subjektu môže určiť platenie preddavkov na daň aj z iných dôvodov, ako je uvedené v osobitnom predpise. 6ec) Daňový subjekt spolu so žiadosťou predloží analýzu finančnej a ekonomickej situácie, ktorá bude preukazovať aj dôvod požadovaného spôsobu platenia preddavkov na daň. Platenie preddavkov na daň aj z iných dôvodov, ako je uvedené v osobitnom predpise, 6ec) môže určiť správca dane aj z vlastného podnetu.

odkaz 6ec) je na Zákon o dani z príjmov
jarkra
29.03.09,12:46
No my ideme tiež znížovať preddavky na daň , ale musím urobiť mimoriadne uzávierky a so všetkými výkazmi a súvahami (napr. ku dňu 30.09.2008 ) spolu zo žiadosťou odovzdať na DÚ.
Bola som sa priamo pýtať našej správkyne a ona povedala, že ak to všetko nedoložím hneď tak to budu odomňa žiadať dodatočne. (tzn: že čas mi plynie a tam sa s tým neponáhľajú a preddavky musíš platiť každý mesiac :-)) )
A aby toho nebolo málo , tak to plati iba do konca roka. A ak zas v januári nepožiadam o zníženie preddavkov, tak budem musieť platiť ako doteraz.

Odovzdáva sa na daňový úrad mimoriadna alebo priebežná závierka, neviete prosím? Je potrebné vyčísliť aj riadne hospodársky výsledok a daň za obdobie, za ktoré budú výkazy?
evina
29.03.09,13:08
Odovzdáva sa na daňový úrad mimoriadna alebo priebežná závierka, neviete prosím? Je potrebné vyčísliť aj riadne hospodársky výsledok a daň za obdobie, za ktoré budú výkazy?

Ak žiadate zníženie preddavkov doložíte Výkazy. Znamená to teraz napr. za I.Q.2009. Daň nevyčíslujete.
jarkra
29.03.09,15:34
A mám to predložiť na tlačive priebežnej účtovnej závierky, či mimoriadnej
Renatka 75
29.03.09,20:18
ja som dávala priebežnú závierku + súvahu, výkaz ZaS + prehľad o finančných prostriedkoch. Dokonca pýtajú aj kópie bankových výpisov ku kňu zostavenie prieb.závierky+stav v pokladnici
zuzanask
20.04.09,09:01
Ak spracovavate priebeznu uzavierku napr. k 1.Q. , ako zahrnate rocne odpisy dlhodobeho majetku nadobudnuteho kupou? lebo program mi to nezohladni, kedze su zauctovane k 31.12. v rocnej hodnote. Je to potrebne prerátat?
zuzanask
11.05.09,06:09
neviete mi niekto poradit?
optimistka
11.05.09,06:21
odpisy sa účtujú mesačne
ak ti soft vypočíta ročnú výšku účtovných odpisov, rozdeľ na dvanástiny a zaúčtuj každý mesiac, aby si vedela priebežne HV v mesiaci
zuzanask
11.05.09,06:46
je potrebne davat aj priebeznu uzavierku za 1Q za rok 2008?
Tweety
11.05.09,06:49
je potrebne davat aj priebeznu uzavierku za 1Q za rok 2008?
A kam ju chceš dávať? Ak na DÚ, tak odpoveď je nie.
zuzanask
11.05.09,06:55
Ano na DU chcem poslat ziadost o stanovenie preddavkov inak. Prikladam priebeznu zavierku za 1Q 2009 - Suvahu, Vykaz ziskov a strat a Cash-flow. Chcela som vediet, ci treba aj za predchadzajuci rok za to iste obdobie. Dakujem za odpoved.
Tweety
11.05.09,08:48
Ano na DU chcem poslat ziadost o stanovenie preddavkov inak. Prikladam priebeznu zavierku za 1Q 2009 - Suvahu, Vykaz ziskov a strat a Cash-flow. Chcela som vediet, ci treba aj za predchadzajuci rok za to iste obdobie. Dakujem za odpoved.
Nie, netreba.
Ivánuška
13.05.09,07:21
Ahojte, niečo podobné aj ja idem teraz riešiť. Ale.... My staviame budovu a platenie mesačných preddavkov nám odčerpáva finančné prostriedky, ktoré teraz potrebujeme na platenie faktúr za stavbu. Idem tiež dať žiadosť a s priložením suvahy a výkazu ziskov a strat mi ale náklady na stavbu do VZaS nevstupujú nakolko sú na 042. A ak to posudzujú z výkazov, to bude negatívna odpoved. Neviem či im bude stačiť v konkrétnej žiadosti obkec. Budova bude skolaudovaná až v roku 2010. Mám nejak upravovať učtovanie nákladov na stavbu aby to bolo zohľadnené vo výkaze ZaS?
evina
13.05.09,08:19
Ahojte, niečo podobné aj ja idem teraz riešiť. Ale.... My staviame budovu a platenie mesačných preddavkov nám odčerpáva finančné prostriedky, ktoré teraz potrebujeme na platenie faktúr za stavbu. Idem tiež dať žiadosť a s priložením suvahy a výkazu ziskov a strat mi ale náklady na stavbu do VZaS nevstupujú nakolko sú na 042. A ak to posudzujú z výkazov, to bude negatívna odpoved. Neviem či im bude stačiť v konkrétnej žiadosti obkec. Budova bude skolaudovaná až v roku 2010. Mám nejak upravovať učtovanie nákladov na stavbu aby to bolo zohľadnené vo výkaze ZaS?

Samozrejme nemôžeš upravovať účtovanie nákladov. V žiadosti daj obkec ...-
Ivánuška
13.05.09,09:31
no dík, akurat som prišla z DU a tak mi bolo povedané, obkec... čo najlepčí.. xixi. tak budeme píííííísať. dakujem
Ivánuška
14.05.09,05:53
ale aj tak.... tento rok neukončíme stavbu, nákladovo nam to pojde formou odpisov od roku 2010. takže budeme platiť aj tak väčšiu daň a tak by nám tie preddavky určite pomohli aby sme v marci nemali jednorázový finančný šok z platby dane. Neviete či je možné podať žiadosť o splátkový kalendár v prípade že by sme nemali lováče na zaplatenie dane z príjmu PO? kujeeeeeeeeeeeeeeem. :rolleyes:
zuzanask
25.05.09,15:23
Este by som sa chcela poradit. Na suvahe k 31.3.09 bude ako predchádzajuce obdobie obdobie k 31.3.08?
Tweety
25.05.09,15:23
Este by som sa chcela poradit. Na suvahe k 31.3.09 bude ako predchádzajuce obdobie obdobie k 31.3.08?
Áno.
zuzanask
27.05.09,05:43
Dakujem.
Este by som chcela vediet, ci aj poznamky k UZ je potrebne posielat
azla
27.05.09,05:45
Nie, poznámky netreba.
zuzanask
23.07.09,05:48
Dakujem vsetkym za cenne rady. Ziadost o platenie preddavkou inak nam na DU presla a znizili nam preddavok splatny k 30.06.2009. Ak chceme znizit preddavky aj na ostatne stvrtroky, musime podat ziadost este raz. :( Takze treba opat urobit priebeznu uzavierku, tentokrat polrocnu.