luckapastvova
20.08.08,14:15
Ahojte Poraďáci!

Mám faktúru za servisnú prehliadku motorového vozidla. Prehliadka bola vykonaná v Českej republike. V zákone som našla, že keď je služba dodaná v členskom štáte, čiže v ČR, daň sa zaplatí tam.
Mne ale táto faktúra prišla vyčíslená bez DPH. Neviem, čo mám s ňou robiť.

Myslím si, že sa tejto služby netýka samozdanenie, tak by som ju vôbec do DPH neuvádzala.

Prosím poraďte!!! Ďakujem
Milan Benka
20.08.08,12:26
Ahojte Poraďáci!

Mám faktúru za servisnú prehliadku motorového vozidla. Prehliadka bola vykonaná v Českej republike. V zákone som našla, že keď je služba dodaná v členskom štáte, čiže v ČR, daň sa zaplatí tam.
Mne ale táto faktúra prišla vyčíslená bez DPH. Neviem, čo mám s ňou robiť.

Myslím si, že sa tejto služby netýka samozdanenie, tak by som ju vôbec do DPH neuvádzala.

Prosím poraďte!!! Ďakujem

A služba je dodaná tam, kde má miesto dodania v zmysle §15,16 a nemusí byť považovaná za dodanú tam, kde bola fyzicky vykonaná.

Odporúčam Vám pozrieť §§15,16. Konkrétne vo Vašom prípade by som sa sústredil na znenie §16 ods. 7.
luckapastvova
20.08.08,13:20
Ďakujem!

Aj mne sa zdá, že toto je dobrý paragraf. Ale ešte sa chcem spýtať, čo z neho vyplýva mne.
Nemám postupovať podľa §69 ods.2 a čiastku zdaniť, čiže dám daň na vstupe aj výstupe?
slavka1881
21.08.08,12:22
Chcem sa spýtať, mám faktúru za výstavnú plochu v Brne vystavenú s 19% DPH od Velethy Brno. Mám nárok normálne na odpočet?Ďakujem
Milan Benka
21.08.08,12:26
Chcem sa spýtať, mám faktúru za výstavnú plochu v Brne vystavenú s 19% DPH od Velethy Brno. Mám nárok normálne na odpočet?Ďakujem

Ak ste platiteľom dane v ČR ( české IC DPH ) tak áno.

Ak ste platiteľom dane v SR ( IC DPH SK xxxxxxxxxxx ) tak nie.
slavka1881
21.08.08,13:06
Takže si celú aj s DPH dám do nákladov a urobím samozdanenie?
invest
22.08.08,06:53
Potrebujem poradiť. Mám prvý krát faktúru z ČR za demontáž a opravu ČOV v SR vystavenú s DPH.
1. Môžem si uplatniť DPH?
2. musím urobiť aj samozdanenie?
3. Akým kurzom prepočítať faktúru? (deň vystavenia, alebo deň zaúčtovania u mňa)
Ďakujem
Milan Benka
22.08.08,07:30
Potrebujem poradiť. Mám prvý krát faktúru z ČR za demontáž a opravu ČOV v SR vystavenú s DPH.
1. Môžem si uplatniť DPH?
2. musím urobiť aj samozdanenie?
3. Akým kurzom prepočítať faktúru? (deň vystavenia, alebo deň zaúčtovania u mňa)
Ďakujem

Je česká firrma platiteľom DPH v SR ? Je fa vystavená s českou alebo slovenskou DPH ? Vy ste platiteľom DPH alebo nie ?
invest
22.08.08,07:33
česká firma nie je platiteľom DPH v SR, my sme platiteľmi DPH a fa. je vystavená v KČ.
Milan Benka
22.08.08,07:41
Potrebujem poradiť. Mám prvý krát faktúru z ČR za demontáž a opravu ČOV v SR vystavenú s DPH.
1. Môžem si uplatniť DPH?
2. musím urobiť aj samozdanenie?
3. Akým kurzom prepočítať faktúru? (deň vystavenia, alebo deň zaúčtovania u mňa)
Ďakujem


česká firma nie je platiteľom DPH v SR, my sme platiteľmi DPH a fa. je vystavená v KČ.


1. Fa mala byť vystavená bez českej DPH.
2. Požiadajte ( písomne ) dodávateľa o opravu fa. Je vystavená v rozpore so slov. aj českým zákonom o DPH.
3. Ak ste ju ešte neuhradili, uhraďte ju max. vo výške bez DPH.
4. "Samozdanenie" urobte.
5. Kurz pre účtovníctvo - deň vystavenia.
6. Kurz pre výpočet základu dane - dátum vzniku daňovej povinnosti - neuviedli ste dostatok informácií - viď §19/2 zák. 222/2004 Zz.
Milan Benka
22.08.08,10:34
mimotemy
Ďakujem .
Milan Benka
22.08.08,10:34
mimotemy
Ďakujem .

mimotemy

Niet za čo.
Fany
24.08.08,20:23
Ak slovenská sro-čka, plátca DPH, pôsobiaca v SR vykonáva grafické práce aj pre českú firmu, tiež plátcu DPH, vystaví faktúru bez DPH? Vystaví ju v Sk, alebo v Czk? Čo s konverzným kurzom?
Ak vystavuje faktúru v Czk, môže si otvoriť v Česku účet, na ktorý bude česká firma tieto faktúry uhrádzať?
slavka1881
25.08.08,07:17
Chcem sa spýtať, mám faktúru za výstavnú plochu v Brne vystavenú s 19% DPH od Velethy Brno. Mám nárok normálne na odpočet?Ďakujem
Ešte raz k tej výstavnej faktúre za výstavnú plochu z ČR s DPH-teda celú sumu dám do nákladov bez samozdanenia,alebo vykonám ešte samozdanenie z celkovej sumy (teda aj s českou DPH?)
invest
25.08.08,10:33
mimotemy

Niet za čo.Ospravedlňujem sa, nezvyknem nepoďakovať za radu, ale cez víkend nemám možnosť prístupu k internetu. Takže som si to prečítala až dnes. Takže ďakujem a dúfam v ďalšiu prípadnú pomoc.:)
Milan Benka
30.08.08,14:39
Ešte raz k tej výstavnej faktúre za výstavnú plochu z ČR s DPH-teda celú sumu dám do nákladov bez samozdanenia,alebo vykonám ešte samozdanenie z celkovej sumy (teda aj s českou DPH?)

Bez samozdanenia. Celá suma do nákladov .
jarkra
19.10.08,08:32
Neviete mi náhodou poradiť?

Naším dodávateľom je poľská firma - platca DPH v Poľsku, vykonáva pre nás práce buldozérom pre opravu lesných ciest, ide o práce vykonávané na území SR. Faktúru za tieto práce nám vystavil bez DPH s odvolaním, že platcom dane je príjemca. My sme platiteľom DPH v SR, máme túto službu samozdaniť?
Tweety
19.10.08,09:04
Neviete mi náhodou poradiť?

Naším dodávateľom je poľská firma - platca DPH v Poľsku, vykonáva pre nás práce buldozérom pre opravu lesných ciest, ide o práce vykonávané na území SR. Faktúru za tieto práce nám vystavil bez DPH s odvolaním, že platcom dane je príjemca. My sme platiteľom DPH v SR, máme túto službu samozdaniť?
Miestom dodania služby podľa §15 Zákona o dph je SR, urobíte samozdanenie.
jarkra
19.10.08,11:11
Ďakujem za odpoveď, ja som už ten § 15 čítala asi tisíckrát ale stále som si nie istá, ktorý je to odstavec.
Lekon
20.10.08,17:29
Chcem sa opýtať, slovenská firma vykonáva práce v ČR pre českú firmu a platí si tam ubytovanie. Hotel vystavil doklad s vyčíslenou DPH, keďže miestom dodania (ubytovania je ČR). Je tento postup správny? Ďakujem.
Lekon
20.10.08,21:05
Poradíte mi prosím?
cloe
20.10.08,21:08
Chcem sa opýtať, slovenská firma vykonáva práce v ČR pre českú firmu a platí si tam ubytovanie. Hotel vystavil doklad s vyčíslenou DPH, keďže miestom dodania (ubytovania je ČR). Je tento postup správny? Ďakujem.

Keďže miestom dodania služby je ČR, faktúra je správne vystavená s českou DPH.
Krtko
20.10.08,23:40
Agentúra, ktorá vydáva inzertný časopis na Slovensku, fakturuje inzerciu firme,ktorá má pobočku v SR, ale materskú firmu v CZ na adresu materskej firmy CZ s DPH.
dúfam, že je to tak správne. Dodanie služby je v SR