franc2
20.08.08,15:38
Dobrý deň.

Mám takýto broblém. Z bývalou priateľkou som bol vo Francúzsku za pracou. Našla si tam iného takže som odišiel. Ona zostala vo Francúzsku. Po 4 rokoch sa ozvala a tvrdý že má dieta a že je moje. Dieťa má Franc.národnosť a nie som uvedený v rodnom liste ako otec. Má právo prísť na slovensko a žiadať DNA a ak sa potvrdí že je moje musím jej spatne vyplatiť všetky peniaze za tie roky? Poradte mi prosím. Ďakujem
zalobaba
20.08.08,14:57
Dobrý deň.

Mám takýto broblém. Z bývalou priateľkou som bol vo Francúzsku za pracou. Našla si tam iného takže som odišiel. Ona zostala vo Francúzsku. Po 4 rokoch sa ozvala a tvrdý že má dieta a že je moje. Nepopieram. Dieťa má Franc.národnosť a nie som uvedený v rodnom liste ako otec. Má právo prísť na slovensko a žiadať DNA a ak sa potvrdí že je moje musím jej spatne vyplatiť všetky peniaze za tie roky? Ako by som sa mal brániť. Poradte mi prosím. Ďakujem

A čomu sa chceš brániť, keď tvrdíš, že NEPOPIERAŠ ?:confused:
Celsus
23.08.08,12:20
Dobrý deň.

Mám takýto broblém. Z bývalou priateľkou som bol vo Francúzsku za pracou. Našla si tam iného takže som odišiel. Ona zostala vo Francúzsku. Po 4 rokoch sa ozvala a tvrdý že má dieta a že je moje. Dieťa má Franc.národnosť a nie som uvedený v rodnom liste ako otec. Má právo prísť na slovensko a žiadať DNA a ak sa potvrdí že je moje musím jej spatne vyplatiť všetky peniaze za tie roky? Poradte mi prosím. Ďakujem

Mohli by ste prosím uviesť, čo by ste chceli dosiahnuť? Nemáte problém uznať otcovstvo, len nechcete platiť výživné za uplynulé obdobie? Do budúcnosti ste ochotný výživné platiť a "byť otcom" dieťaťa? Alebo vôbec nechcete uznať otcovstvo a platiť? Najprv si treba ujasniť, aké sú východiská a aká otázka sa má riešiť.

Keďže tu zrejme vystupuje medzinárodný prvok, základným problémom je určenie, akým právnym poriadkom sa spravuje otázka otcovstva a otázka výživného v danom prípade (slovenským?, francúzskym?). To bude závisieť, od toho, aké občianstvo má dieťa a kde má pobyt (národnosť je úplne irelevantná) a prípadne aj od toho, aké občianstvo majú ostatní zúčastnení a kde majú pobyt.

Až bude známe, akým právnym poriadkom sa dané vzťahy spravujú, treba si položiť otázku, či v súčasnosti má dieťa v rodnom liste uvedeného otca a ak áno, ako sa on k situácii stavia.

K Vašej otázke zatiaľ môžem uviesť iba to, že pokiaľ by ste boli uznaný za otca dieťaťa a otázka výživného by sa spravovala slovenským právom, rozhodujúce by boli tieto ustanovenia nášho zákona o rodine:

"Právo na výživné sa nepremlčuje. Možno ho však priznať len odo dňa začatia súdneho konania. Výživné pre maloleté dieťa možno priznať najdlhšie na dobu troch rokov spätne odo dňa začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa.

Práva na jednotlivé opakujúce sa plnenia výživného a ostatné práva na peňažné plnenia vyplývajúce z tohto zákona sa premlčujú."
franc2
29.08.08,12:17
V rodnnom liste nie som uvedený ako otec. Žila vo Francúzsku ako slobodna mamička aby dostala viac penazí tak asi takto. V priebehu piatych rokov ma neoboznámila že som údajní otec, až teraz.