puvapuva
20.08.08,16:01
Dobry den,

prosim o radu.
V aprili 2009 mam termin porodu. Chronologicky prehlad 2 rokov pred porodom je nasledovny:
1) 4 mesiace zamestnana, zamestnavatel platil nemocenske poistenie
2) 12 mesiacov pobyt v anglicku, navyse ma zamestnavatel zabudol odhlasit zo soc.poist., teda som tam neprerusene zaregistrovana, avsak vymeriavaci zaklad pocas tych 10 mesiacov je 0Sk
3) zvysok som a budem SZCO zaciatocnik (1.rok)

Ako je to s mojou materskou?
Existuje moznost, ako ziskat na nu narok?

Vopred dakujem za odpoved.
brčko
20.08.08,18:58
Dobry den,

prosim o radu.
V aprili 2009 mam termin porodu. Chronologicky prehlad 2 rokov pred porodom je nasledovny:
1) 4 mesiace zamestnana, zamestnavatel platil nemocenske poistenie
2) 12 mesiacov pobyt v anglicku, navyse ma zamestnavatel zabudol odhlasit zo soc.poist., teda som tam neprerusene zaregistrovana, avsak vymeriavaci zaklad pocas tych 10 mesiacov je 0Sk
3) zvysok som a budem SZCO zaciatocnik (1.rok)

Ako je to s mojou materskou?
Existuje moznost, ako ziskat na nu narok?

Vopred dakujem za odpoved.

S možnosťou získať nárok na materské v anglicku nemám skúsenosť.

Na Slovensku máš podla terajšieho zákona o soc.poistení:
podla mna možnosť do 8tt. sa prihlásiť na DNP z maximalneho VZ 30219.
- Ak "nastúpiš na MD" až po uplynutí 26týždnov, teda najskôr na 183-tí den DNP, tak budeš mať podla terajších zákonov nárok na maximálnu materskú. Ak sa prihlásiš 21.8.08, tak to myslím vychádza od 19.2.09.
- Ak by si však nastúpila na MD skôr (do 26týždnov vrátane), tak ti vznikne nárok na materskú len z minimálnej mzdy aktuálnej v mesiaci nástupu na MD. Teda denná materská by bola aktuálna min.mzda :30 x 55% (t.č. je to 148,50Sk na den, no min.mzda sa bude meniť).

K splneniu podmienky aspon 270dní nem.poistenie v posledných dvoch rokoch pred pôrodom: Ku dnom DNP 182 + cca 42 (6týždnov do pôrodu) sa ti prirátajú minimálne dni z predch.zámestnania v poslených dvoch rokoch pred pôrodom. Takže ak si to správne uviedla, tak už tie 4mesiace na slovensku ti bohate stačia (cca 4x 30dní) lebo 120+ 182 = 302. Aj dni z anglicka by sa ti mali rátať, no tie už ani v tomto prípade potrebovať nebudeš.

Tiež je možnosť sa zamestnať, resp. kombinovať najprv DNP, potom sa odhlásiť a zamestnať sa z maxima. Alebo ak by si využila aj dni NP v anglicku (no praktický príklad tu neviem či niekto písal, že to využil, aj ked otázky boli), tak ti stačí sa zamestnať len na pár dní a napr. nastúpiť na MD v ochrannej dobe 6mesicov po ukončení PP. Ak však nemáš možnosť sa zamestnať s maximálnym VZ aspon pár dní pred nástupom na MD, tak sa treba urýchlene prihlásiť na DNP, nech stihneš tých 26týždnov do nástupu na MD!
puvapuva
22.08.08,18:06
Dakujem velmi pekne, tak som sa teda zahlasila na DNP.
Mila prihoda sa mi stala, ked som si tieto informacie chcela overit v poistovni. Prva teta uradnicka ma poslala k druhej, ta k tretej, ta mi dala klapku na veducu, ktora to samozrejme nedvihala. Vratila som sa k tretej tete, uz bola vystriedana inou, ktora konecne nieco vedela.
Sumar:
- Anglicko sa nerata.
- zamestnanie + DNP bude viac ako 270 dni
- navyse DNP ak je poslednou formou poistenia pred materskou, samo o sebe musi byt viac ako 26 tyzdnov
brčko
22.08.08,18:40
Dakujem velmi pekne, tak som sa teda zahlasila na DNP.
Mila prihoda sa mi stala, ked som si tieto informacie chcela overit v poistovni. Prva teta uradnicka ma poslala k druhej, ta k tretej, ta mi dala klapku na veducu, ktora to samozrejme nedvihala. Vratila som sa k tretej tete, uz bola vystriedana inou, ktora konecne nieco vedela.
Sumar:
- Anglicko sa nerata. zaujímavé
- zamestnanie + DNP bude viac ako 270 dni
- navyse DNP ak je poslednou formou poistenia pred materskou, samo o sebe musi byt viac ako 26 tyzdnov k tomu by som dodala, "aby sa materské rátalo zo skutočného VZ". Môže byť aj menej ako 26týždnov a vznikne nárok na materské (ak je splnených 270dní), ale ako som uviedla vyššie, materské by bolo také minimálne, že by sa ti ani platiť DNP skoro neoplatilo, lebo aj bez neho bysi mala nárok na rodič.príspevok cca 4780,- mesačne od 1.9.08 (v porovnaní s terajšou min.materskou cca 30-31dní x148,50Sk/den = 4455 až 4604,-Sk mesačne), aj ked až od mesiaca narodenia dieťaťa. Potom by dorovnávali materskú do výšky rodič.príspevku, ak by si o to požiadala na UPSVaR

P.S.-DOPLNAM teraz som si čítala návrh zákona o rodič.príspevku z 22.8.08 predložený NR SR. Ak by ho schválili v takomto znení ako je návrh, tak to dorovnanie materského z minimálnej mzdy do výšky rodič.príspevku by neplatilo. Od 1.1.09 by bolo možné poberať materské zároven s rodič.príspevkom od mesiaca narodenia dieťaťa. Takže aj tá minimálna materská by bola lepšia ako žiadna. :)
Daruš
25.08.08,10:07
Prosím o radu, čo sa dá robiť a ako konať.

Moja známa mala trvalý pracovný pomer v súkromnej firme.
chronologicky :
v začiatkom júla 2005 išla na materskú
v polovici augusta sa jej narodila dcéra
po materskej pokračovala v rodičovskom príspevku
jeseň 2006 majiteľka menila firmu, takže odhlásila všetkých zamestnancov, a nahlásila do novej firmy - známu odhlásila ale kedže bola na rodičovskom príspevku, tak ju neprihlásila
v júli 2008 sa jej narodilo druhé dieťa
majiteľka jej vyplnila tlačivo na materskú a po odovzdaní na SP zistila, že nie je nikde evidovaná a na materskú nemá nárok
výpoveď nemá, žiadnu jej majiteľka neposlala.
jankasm
25.08.08,10:17
Prosím o radu, čo sa dá robiť a ako konať.

Moja známa mala trvalý pracovný pomer v súkromnej firme.
chronologicky :
v začiatkom júla 2005 išla na materskú
v polovici augusta sa jej narodila dcéra
po materskej pokračovala v rodičovskom príspevku
jeseň 2006 majiteľka menila firmu, takže odhlásila všetkých zamestnancov, a nahlásila do novej firmy - známu odhlásila ale kedže bola na rodičovskom príspevku, tak ju neprihlásila
v júli 2008 sa jej narodilo druhé dieťa
majiteľka jej vyplnila tlačivo na materskú a po odovzdaní na SP zistila, že nie je nikde evidovaná a na materskú nemá nárok
výpoveď nemá, žiadnu jej majiteľka neposlala.

No jednoznačne musí tento problém vyriešiť zamestnávateľ. Keďže nebola spísaná žiadna výpoveď a zamestnankyňa, aj keď na RD by mala byť stále vedená v novej firme.
Takže spätne by som ju prihlásila do SP aj ZP, samozrejme s rizikom pokuty, a všade nahlásila aj potrebné zmeny, ako to, že je na RD, aby tam bola vedená. Poistné za túto osobu vlastne nebude dlžné žiadne, takže jediná pokuta môže byť vyrubená za oneskorené podanie prihlášok a zmien. Ale myslím si, že je to nič v porovnaní s tým, že dotyčná zamestnankyňa by vinou zamestnávateľa a úplne nevedome prišla o nárok na materské. :o
Daruš
25.08.08,10:24
Ona už o materskú prišla, priznali jej len rodičovský príspevok,
ako donúti uamestnávateľa dohlásiť ju na SP a ak áno SP jej uzná
nárok na materskú?
jankasm
25.08.08,10:32
Ona už o materskú prišla, priznali jej len rodičovský príspevok,
ako donúti uamestnávateľa dohlásiť ju na SP a ak áno SP jej uzná
nárok na materskú?

Donútiť ho asi ťažko donúti, ale keďže nemá žiadnu výpoveď, tak zamestnávateľ ju musí evidovať v stave. Či to výpoveď akože vybavili za ňu? Tak to by som sa sťažovala kľudne aj na IP. Nemôže predsa dostať výpoveď bez toho aby o tom vedela.
No ak by zamestnávateľ opravil svoju chybu, čiže by ju spätne prihlásil a oznámil SP zmenu, že je na RD, tak áno, museli by jej uznať nárok na materské. Len som sa ešte s takým prípadom nestretla, že či sa to dá aj 2 roky spätne. Ale ona by to mohla kľudne zahrať aj tak, že ju vtedy prihlásila, vyrobiť si kópiu, a uhrať to tak, že sa tá prihláška možno stratila niekde v pošte.
No na druhej strane, ak už tej tvojej známej prišlo rozhodnutie a neodvolala sa, tak neviem.
A koľko by jej vyšla materská zo zamestnania?
brčko
25.08.08,10:53
Prosím o radu, čo sa dá robiť a ako konať.

Moja známa mala trvalý pracovný pomer v súkromnej firme.
chronologicky :
v začiatkom júla 2005 išla na materskú
v polovici augusta sa jej narodila dcéra
po materskej pokračovala v rodičovskom príspevku
jeseň 2006 majiteľka menila firmu, takže odhlásila všetkých zamestnancov, a nahlásila do novej firmy - známu odhlásila ale kedže bola na rodičovskom príspevku, tak ju neprihlásila
v júli 2008 sa jej narodilo druhé dieťa
majiteľka jej vyplnila tlačivo na materskú a po odovzdaní na SP zistila, že nie je nikde evidovaná a na materskú nemá nárok
výpoveď nemá, žiadnu jej majiteľka neposlala.

Tá pôvodná firma ešte existuje alebo je zrušená?
Daruš
25.08.08,10:58
Pôvodná firma už neexistuje.Povedala jej, že do novej ju nemohla nahlásiť preto, lebo bola na rodičovskom príspevku.
Vyjadrenie zo SP jej už prišlo, že nemá nárok na MD.
Prvú materskú mala cca 8.000 SK.
brčko
25.08.08,11:25
Pôvodná firma už neexistuje.Povedala jej, že do novej ju nemohla nahlásiť preto, lebo bola na rodičovskom príspevku.
Vyjadrenie zo SP jej už prišlo, že nemá nárok na MD.
Prvú materskú mala cca 8.000 SK.

nuž veru, neviem o čo sa oprieť. Ide vlastne o neplatné ukončenie PP. Ak bola firma zrušená, ide o to, či mala právneho nástupcu alebo preberajúceho - oficiálneho v zmysle § 27 alebo 28 ZP. Čo ale velmi nepredpokadám. No to je podstatné.

Ak mala firma nástupcu/preberatela, tak ju mali prihlásiť aj počas RD. Nie je pravda, že to nie je možné.

Ak nástupcu/preberatela nemala, tak jej mali dať oficiálnu výpoved z dôvodu zrušenia firmy. Ak by jej bola doručená výpoved, mohla podla vtedajších zákonov požiadať o skončenie PP pred začiatkom plynutia VD a mala by nárok na odstupné (myslím, že toto platilo v r.2006 - ešte neskôr overím). Potom by vlastne bola nezamestnaná a nič by s tým nenarobila. No ak by to vedela, že je nezamestnaná, mohla sa sama dobrovolne nemocensky poistiť, aby jej nárok na materské vznikol.

Teraz by vlastne v záujme bývalej zamestnávatelky malo byť vyhnúť sa problémom napr. s inšpektorátom práce. Kam by som sa v jej prípade určite obrátila, ak by sa stále vykrúcala.
Preto má bud možnosť ju spätne prihlásiť na SP s príp. pokutami ale aby vznikol nárok na materské (aj ked nemám skúsenosť, ako to bude v SP, ked už je rozhodnutie doručené, no snád sa s tým niečo robiť dá, napr. cez odvolanie a vysvetlenie dôvodov ... ako píslala janka).
Druhá možnosť, nech jej doplatí aspon odstupné, nech je aspon vo výške rozdielu rodič.príspevku a materskej, na ktorú by jej inak vznikol nárok.
V akej výške, záleží cca od jej mzdy podla prac.zmluvy.
Daruš
25.08.08,11:39
Že ide o neplatnú výpoveď si myslím aj ja, poradila som jej aby navrhla zamestnávateľovi spätne nahlásiť na SP a ak nie, tak poslať sťažnosť na IP, ešte skúsim otázku na SP či môžu zmeniť rozhodnutie o nepriznaní MD.

Veľmi pekne ďakujem za rady.
jankasm
26.08.08,10:49
Pôvodná firma už neexistuje.Povedala jej, že do novej ju nemohla nahlásiť preto, lebo bola na rodičovskom príspevku.
Vyjadrenie zo SP jej už prišlo, že nemá nárok na MD.
Prvú materskú mala cca 8.000 SK.

To je pekná blbosť. Do novej ju mala prihlásiť, aj keď bola na rodičovskom príspevku. Je predsa ako každý iný jej zamestnanec. A ak nechcela, mala jej doručiť výpoveď a oznámiť, že jej PP skončil.
Keďže jej PP bol ukončený bez jej vedomia, a výpoveď vlastne ešte stále nemá, tak by som to určite riešila cez IP.

Ja myslím, že keď dá firma do poriadku spätne prihlášky, a zamestnankyňa opätovne požiada o materské, musí jej byť priznané.
brčko
26.08.08,12:17
Že ide o neplatnú výpoveď si myslím aj ja, poradila som jej aby navrhla zamestnávateľovi spätne nahlásiť na SP a ak nie, tak poslať sťažnosť na IP, ešte skúsim otázku na SP či môžu zmeniť rozhodnutie o nepriznaní MD.

Veľmi pekne ďakujem za rady.

ešte ma v tej súvislosti napadlo, že ak by ju spätne neprihlásili v novej firme, tak má problém s dôchodkovým poistením počas riadnej starostlivosti o dieťa do 6rokov, teda od odhlásenia týmto pôvodným zamestnávatelom.

A aj to je podstatné, či ju dodatočne prihlásia na nástup na rodič.dovolenku v novej firme do 31.7.06 alebo až v období od 1.8.06!!!

Ak bude dátum prihlášky 1.8.06 a neskôr, tak podla mna, aj tak už nebude dôchodkovo poistená. :eek: Povinnosť prihlásiť sa na dôchodkové poistenie pri riadnej starostlivosti o dieťa do 6rokov totiž prechádzala od 1.8.06 na samotnú mamičku a poistiť sa musí v SP podla bydliska. Nestačí už nahlásenie zamestnávatela o nástupe na MD resp.RD. A ak ju napr. 31.7.06 (alebo neskôr) odhlásili a jeden den po tom mali prihlásiť v novej firme, tak povinnosť podať prihlášku mala už ona sama. A bohužial ona sama si "spätne" podať prihlášku ako poistenec štátu nemôže, prihlásia ju až odo dna odovzdania prihlášky na SP. :o
No netvrdím to na 100%, treba to overiť na SP, či nemajú v takýchto prípadoch povolené nejaké výnimky? :cool:

Od odhlásenia v pôvodnej firme nebola vlastne ani zdravotne poistená. S tým nie je problém, podla toho čo som počula, vybaviť aj spätne. A to aj v prípade, že by bola nezamestnaná - poberatelka rodič.príspevku. Ak ju prihlásia do novej firmy, tak ju musia spätne prihlásiť aj na ZP.
Daruš
28.08.08,12:31
Odhlásená z firmy bola po 1.8.2008. Nebude mať problem keď ju prihlásia v nofej firme s obdobím platenia poistného 270 dní, keď bola na rod. príspevku?
A perlička je ešte aj to, že zo ZP nie je odhlásená aje ešte stále akože poistenec zaniknutej firmy.
Uz mám v tom chaos, co bude lepšie či IP alebo spätné prihlásenie na SP.
brčko
28.08.08,16:17
Odhlásená z firmy bola po 1.8.2008. Nebude mať problem keď ju prihlásia v nofej firme s obdobím platenia poistného 270 dní, keď bola na rod. príspevku?
A perlička je ešte aj to, že zo ZP nie je odhlásená aje ešte stále akože poistenec zaniknutej firmy.
Uz mám v tom chaos, co bude lepšie či IP alebo spätné prihlásenie na SP.

no ak firma zanikla, tak v každom prípade budú musieť spätne ukončiť evidovanie v ZP ako zamestnanca danej firmy. Ved aj sám zamestnávatel by mal dať odhlášku za seba. To však je možno len problém v nezaevidovaní odhlášky v ZP. Možno aj zamestnávatel odhlášku podal, len ZP to nezaevidovala (stáva sa). V samotnom ZP však problém nevidím, aj ked aj to treba doriešiť.

Ak by ju spätne prihlásili v novej firme do SP a nahlásili jej rodič.dovolenku, problém s nemocenským poistením a splnením podmienky 270dní mať nebude (netreba 270dní platiť, ale byť nem.poistená a podla § 49a Zákona o sociálnom poistení, ak PP trvá, tak je nem.poistená aj počas RD pre účely nároku "na materské").
Ale problém z dôchodkovým, ak ju odhlásili po 1.8.06 (predpokladám ten rok 2008 je len preklep) mať môže. To však nejlepšie zistiť priamo v SP (snád najdete niekoho kompetentného, kto bude vedieť povedať, či bude v takomto prípade od nového prihlásenia aj dôch.poistená - už som písala vyššie dôvody prečo si myslím, že bude problém. Mne tvrdili v registri SP BA okolie, ked som sa pýtala na túto situáciu cca v juni 2008, že možno ju po ukončení PP SP vyzve:confused: čo sa mi vôbec vtedy nezdalo, lebo som sa pýtala na prípad, ked SP firmy a SP bydliska mamičky nie su totožné. Ale vo vašom prípade SP zjavne nevyzvala.).
Toto by však podla mna ani IP nevyriešil. No neviem.

No a dúfam, že teraz si už prihlášku na SP do 15dní po narodení dieťaťa s potrebnými prílohami podala, aby bola dôchodkovo poistená štátom.