marc301
20.08.08,16:31
Ahoj
Mam otázočku ako by som určil(vypočítal) cenu bytu,ktorého som nájomcom a chceme si ho s manželkou odkúpiť do os.vlastníctva.
Vlastník bytu má tiež záujem o prevod vlastníctva bytu.
Je to nie až taký starý byt (kolaudovaný r.1995).
Preto by som chcel vedieť postup položiek pre výpočet ceny.
Napr.odpočet štát. príspevku na byt počas výstavby.opotrebenie,zrážka....
Ďakujem
Zoltán Kovács
20.08.08,14:36
Čo tak zaplatiť znalca?
felix1
20.08.08,15:47
Dost dobre nechapem o aky vypocet ide. Trhova cena je predsa nieco ine ako sudnoznalecky odhad. V Ba sa predava 1m stvorcovy starsieho bytu zj za 120 000.-Sk a vo Svidniku 25 000.-Sk. Najlepsie je pozriet si inzerciu podobnej nehnutelnosti v rovnakej lokalite na niektorej www, z ceny odpocitat cca 10 az 15% ( teoreticka moznost znizenia inzerovanej ceny pre kupujuceho a usetrenie nakladov za realitku i odhadcu) a zvazit ci sa mi to oplati alebo nie. Ak je to prilis drahe, zostava stale moznost risknut to, nekupit a vsadit na pokles cien nehnutelnosti...
marc301
20.08.08,17:54
podľa z,183 o prevode vlastníctva bytov a nebytových priest..Nie trhová cena.Tam niet čo riešiť.
svojar
20.08.08,18:06
A ktorý vlastník nechce predávať za trhovú cenu?
marc301
20.08.08,18:48
To Vám môže byť jedno.
Ide o istú firmu.
felix1
20.08.08,19:28
SORRY je to vsetko va Vasom vedomi a svedomi, ja sa k tomu uz radsej nevyjadrujem. Mozno u niekoho napriek tomu ziskate obdiv z uspesnej privatizacie v roku 2008...
svojar
22.08.08,17:36
Keď nám to môže byť jedno, tak sa potom na Porade nepýtajte.
Chobot
22.08.08,20:13
Ahoj
Mam otázočku ako by som určil(vypočítal) cenu bytu,ktorého som nájomcom a chceme si ho s manželkou odkúpiť do os.vlastníctva.
Vlastník bytu má tiež záujem o prevod vlastníctva bytu.
Je to nie až taký starý byt (kolaudovaný r.1995).
Preto by som chcel vedieť postup položiek pre výpočet ceny.
Napr.odpočet štát. príspevku na byt počas výstavby.opotrebenie,zrážka....
Ďakujem

Kto je vlastníkom bytu? Je to nejaký subjekt, ktorý je definovaný v § 17 ods. 3:

(3) Dohodnutá cena bytu a pozemkov podľa odseku 1 nesmie prevýšiť cenu určenú podľa § 18, 18a a 18b, ak sa byt prevádza do vlastníctva doterajšieho nájomcu z vlastníctva

a) štátu vrátane štátnych podnikov v likvidácii a Slovenského pozemkového fondu,
b) obce, alebo vyššieho územného celku, ktorý nadobudol byty do vlastníctva podľa osobitného predpisu. 21a)
c) obchodnej spoločnosti s účasťou štátu alebo Fondu národného majetku Slovenskej republiky, alebo obce,
d) poľnohospodárskeho družstva, výrobného družstva alebo spotrebného družstva,
e) obchodnej spoločnosti založenej obchodnou spoločnosťou uvedenou v písmene c) alebo družstvom uvedeným v písmene d),
f) právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá nadobudla byty do vlastníctva podľa osobitného predpisu, 22)
g) záujmového združenia právnických osôb a do roku 1989 spoločenskej organizácie Revolučné odborové hnutie a jej právnych nástupcov, a to príslušné odborové zväzy odborových organizácií a následne Jednotný majetkový fond zväzov odborových organizácií v Slovenskej republike, ktorá nadobudla do vlastníctva byty postavené v rámci združenia finančných prostriedkov na bytovú výstavbu podľa osobitných predpisov platných v čase výstavby bytov, 22a)
h) obchodnej spoločnosti založenej štátom podľa osobitného predpisu. 22b)


tak sa cena určuje v zmysle § 18 ods. 1:
(1) Cena za 1 m2 podlahovej plochy bytu alebo ateliéru, ktorý sa prevádza do vlastníctva doterajšieho nájomcu z vlastníctva právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktoré sú uvedené v § 17 ods. 3 sa zisťuje tak, že z obstarávacej ceny domu sa odpočíta

a) pri byte základný štátny príspevok poskytnutý na porovnateľný družstevný byt podľa roku začatia výstavby domu,
b) pri byte 2 % a pri ateliéri 0, 5 % opotrebenia za každý začatý rok veku domu,

a vydelí sa súčtom podlahovej plochy bytov a ateliérov v dome.

Ak nemožno zistiť obstarávaciu cenu domu, určí ju Ministerstvo financií Slovenskej republiky.

Ak je vlastníkom iný subjekt, tak cena bytu je vecou dohody. Prípadne sa môže vychádzať zo znaleckého posudku. Ale táto cena ťa zjavne nezaujíma, tak sa na cene dohodnite.