brunko4
20.08.08,18:49
Odvody do sociálnej poisťovne.
Prosím o radu: od 1.7.08 som začala pracovať ako osobná asistentka ZŤP osoby. ZP - štát. Aké odvody si mám platiť ja? Mám odpracovaných 35 rokov
a do dôchodku by som mala ísť o 5 rokov. A aký to má pre mňa význam ?
Katy a R
20.08.08,16:58
Do SP nie je povinnosť platiť ... dobrovoľne - ako uznáš za vhodné.
V ZP to ale treba nahlásiť.
brunko4
20.08.08,17:07
V ZP som sa aj so zmluvou nahlásila, tak isto aj na DÚ. Len neviem, čo so SP a čo z toho plynie, keď nebudem platiť.
Melnick
20.08.08,17:18
V ZP som sa aj so zmluvou nahlásila, tak isto aj na DÚ. Len neviem, čo so SP a čo z toho plynie, keď nebudem platiť.
Neplatíš- nezapočíta sa Ti do dôchodku.:)
Platiť z minima je pre Teba v podstate to isté ako neplatiť. :o
Katy a R
20.08.08,17:19
V ZP som sa aj so zmluvou nahlásila, tak isto aj na DÚ. Len neviem, čo so SP a čo z toho plynie, keď nebudem platiť.

Nuž nebudeš poistená ..... (predpokladám, že nemáš iné poistenie...zamestnanie, szčo)
Ak myslíš na dôchodkové poistenie, tak to je vlastne najdrahšie poistenie a platiť z minima - podľa mňa, nemá veľký význam (pokazíš si os. mzdový bod).
... Ale, niečo sa rysuje v novom návrhu zákona (pri vyššom hodinovom rozsahu OA by bol platiteľom štát) - či to ale prejde... :confused:
Vranová
20.08.08,17:26
Kočky a čo takto platiť si dobrovoľne nemocenské? Prečo by to malo byť pre ňu nevyhodné?
brunko4
20.08.08,17:31
Čo znamená vyšší hodinový rozsah, ja robím 9 hod. Po-Pia.
brunko4
20.08.08,17:39
Kočky a čo takto platiť si dobrovoľne nemocenské? Prečo by to malo byť pre ňu nevyhodné?
Práve preto ma toto zaujíma, lebo dostávam rôzne odpovede, treba-netreba, výhodné-nevýhodné. Do 1.7.08 mám všetky od-
vody uhradené.
Katy a R
20.08.08,17:50
Práve preto ma toto zaujíma, lebo dostávam rôzne odpovede, treba-netreba, výhodné-nevýhodné. Do 1.7.08 mám všetky od-
vody uhradené.

Nuž keď si bola do 30.6. zamestnaná a momentálne nemáš žiadne zdravotné problémy, tak ešte máš čas aj na nemocenské poistenie (môžeš sa prihlásiť hocikedy - doporučila by som na konci roka a využiť prelom rokov)... ak nevieš o čom píšem, prelúskaj témy o dobrovoľnom nem. poistení...
.. no a to dôchodkové - to si musíš sama prepočítať...
Melnick
20.08.08,17:55
Kočky a čo takto platiť si dobrovoľne nemocenské? Prečo by to malo byť pre ňu nevyhodné?
To si samozrejme platiť môže, ale s dôchodkom to predsa nijako nesúvisí. Mohla by využiť PN a OČR , ale to je zas na dlhú debatu a v inej téme. :)
brunko4
20.08.08,18:02
Nejaké dôchodkové si platím ešte v komerčnej poisťovni. PN som nebola za posledných 25 rokov a na úrazy som poistená aj s denným odškodnením.