Chrusťa
21.08.08,09:39
Zdravím ako firma, kt. sa zaoberá výrobou sme zaslali do tretej krajiny /potencionálnemu odberateľovi/ vzorku výrobku, kt. priamo vyrábame. Na colné účely sme museli vyhotoviť faktúru, kde sme uviedli symbolickú sumu, no faktúra k úhrade je nulová. Viete mi poradiť ako to zaúčtovať do účtovnictva a ako to je potom z pohľadu dane z príjmov? Mám to brať ako nedaňový výdavok? Ako to potom vyzerá z pohľdu DPH? Predpokladám, že sa to berie ako vývoz, čiže DPH neriešim. Ďakujem všetkým za skoré odpovede
Chrusťa
22.08.08,07:07
nik mi neporadí?
betka
22.08.08,12:19
DPH:

8/3/ Bezodplatné dodanie tovaru na obchodné účely, ak jeho hodnota nepresiahne 500 Sk bez dane za jeden kus, a bezodplatné dodanie obchodných vzoriek sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.

ZDP 21/

h) výdavky na reprezentáciu okrem výdavkov na reklamné predmety označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa v hodnote neprevyšujúcej 500 Sk za jeden predmet
Chrusťa
08.09.08,05:07
Ako však vystavím faktúru a zaučtujem to do účtovníctva?Pre colné účely suma bola vyčíslená za vzorku 30EUR, no v poznámke je uvedené, že je dodané bezodplatne, čiže k úhrade 0.Neviem ako to správne zaúčtovať do účtovníctva.
Zoltán Kovács
08.09.08,05:10
Ako však vystavím faktúru a zaučtujem to do účtovníctva?Pre colné účely suma bola vyčíslená za vzorku 30EUR, no v poznámke je uvedené, že je dodané bezodplatne, čiže k úhrade 0.Neviem ako to správne zaúčtovať do účtovníctva.

Tú faktúru nebudeš účtovať.
Chrusťa
08.09.08,08:22
Aj som si myslela, no ako sa vraví dvakrát meraj, raz rež.
Chrusťa
23.09.08,07:55
Ešte sa spýtam, na aký účet účtujete bezplatne poskytnuté vzorky? Ako dary, či normálne spotreba materiálu?
Chrusťa
23.09.08,09:23
Chcem sa opýtať na aký účet budete účtovať bezodplatné dodanie vzorky? Ako dary, či spotreba materiálu?