ANNA
28.04.05,14:48
Milí poráďáci, chcem si utvrdiť jednu vec:

konateľ - nie je zamestnanec a nie je ani živnostník. Podľa platného zákona si bude platiť odvody do zdravotnej poisťovne ( do sociálnej nie ) v min. výške 910,- Sk. Tento môj konateľ to vyriešil nasledovne: Z sro banky dal trvalý príkaz na túto úhradu každý mesiac. Ale čo s účtovaním? Bude celá čiastka daňovo uznaná?
Nie som si tým istá. Aký máte na to názor?
sojka
28.04.05,13:03
U nás poberajú konatelia odmenu, z toho je odvod do ZP 260,- konateľ, 650,- firma.
Účtujem:

Mzdový list:
hrubá odmena 522/366 6.500,-
odvod - konateľ 366/336 260,-
odvod - firma 524/336 650,-

Výpis z účtu:
odvod konateľ + firma: 336/221 910,-
odmena konateľa: 366/221 6.240,-
alena
29.04.05,10:15
konateľ, ktorý nepoberá od firmy žiadne odmeny si platí odvody do ZP sám, nie je to daňovým výdavkom firmy
moni112
29.04.05,12:09
Mám ten istý problém, zatiaľ účtujem cez výpis ako preddavok na ZP /nie do nákladov/. Nakoľko povinnosť platiť na ZP ako konateľ /aj keď nemá odmenu/ vyplýva zo zákona, malo by to byť daňovým výdavkom.
dvd
29.04.05,12:24
niekto tvrdí ze 10% do nákladov a 4% nie (?!)

ja pre istotu celých 910 Sk úctujem na 525 co mam ako nedanovy ucet
ANNA
29.04.05,12:36
Tiež si myslím, že 10% náklad a 4% nedaňový náklad. Ale čoho by som sa mala chytiť zatiaľ netuším
alena
29.04.05,13:29
konateľ je od 1.1. SZČO a ak nepoberá žiadnu odmenu, platí si sám, nie je to výdavok firmy. AK by poberal odmenu za výkon funkcie, alebo by mal uzavretý prac.pomer s firmou, až vtedy by bol výdavkom firmy 10% odvod do ZP z jeho odmeny. Už sa tu o tom popísalo veľa, treba hľadať.
mischo98
02.06.05,14:56
ja sa priklanam k nazoru, ze danovym nakladom NIE JE celych 910,- Sk, teda celych 14%, pretoze v zmysle zakona o ZP je konatel SZCO a nie zamestnanec, teda povinny platit je konatel a nie s.r.o. Preto si to nemoze s.r.o. dat do nakladov. to iste podla mna plati, aj ak ma konatel za vykon funkcie prijem, takisto je cele ZP odpocitatelnou polozkou od zakladu dane konatela a nie danovym nakladom s.r.o.
co sa tyka uctovania, ja by som navrhoval uctovat to na ucet 355 alebo 525
Kristina27
02.06.05,19:14
Aj ja mám konateľa sro, má odmenu vo výške min. mzdy. Ja to riešim tak, že odmena je ako hrubá mzda zaúčtovaná 522/366, z nej zaplatím 19% daň zo závislej činnosti /mínus daňový bonus ak je nárok, neuplatňujem odpoč. polož. na daňovníka, lebo môj konateľ je dôchodca/ a až potom mu zo mzdy zrazím celý odvod do ZP 910,--, pretože mi bolo vysvetlené od Poradca s.r.o., že zo zákona o ZP nevyplýva povinnosť organizácie platiť za konateľa odvody, teda to nie je ani daňový výdavok spoločnosti. Na konci roka mu urobím ročné zúčtovanie. Možno krátim firmu o nejaké náklady, ktovie.
Jozef Mihál
03.06.05,07:06
Mám z Vašich príspevkov pocit, že to robíte zle.

Konateľ sa na účely zákona o zdravotnom poistení považuje za zamestnanca len vtedy, ak má pracovnú zmluvu. Ako zamestnancovi sa mu potom zráža 4% z VZ dosiahnutého v súvislosti s pracovnou zmluvou, obdobne firma platí 10% z tohto VZ. Konateľ sa súčasne považuje za SZČO, ako SZČO ale v takomto prípade preddavky platiť nemusí, keďže už je zamestnancom.

Ak konateľ dostáva odmenu za výkon funkcie a nemá uzatvorenú pracovnú zmluvu (na výkon funkcie konateľa mimochodom ani nie je možné v zmysle Obchodného zákonníka uzatvoriť pracovnú zmluvu), tak sa za zamestnanca nepovažuje a z odmeny sa poistné nepočíta. Konateľ je v danom prípade považovaný za "čistú" SZČO a platí si sám preddavky na zdravotné poistenie 910 Sk mesačne.

Príklad 1.

Konateľ má odmenu za výkon funkcie 50000 Sk mesačne. Pracovnú zmluvu so spoločnosťou uzatvorenú nemá. Konateľ si sám platí preddavky na zdravotné poistenie ako SZČO, vo výške 910 Sk mesačne.

Príklad 2.

Konateľ má odmenu za výkon funkcie 30000 Sk mesačne. Má uzatvorenú aj pracovnú zmluvu so spoločnosťou a to ako vedúci pobočky. Podľa pracovnej zmluvy má mzdu 20000 Sk mesačne.

Ako zamestnanec platí 4% z 20000 Sk, firma platí 10% z 20000 Sk. Ako SZČO preddavky neplatí .
Jana Acsová
03.06.05,07:57
Len doplním účtovanie v prípade, že je konateľ povinný platiť si odvody sám a odôvodním svoj postup:

Ja v tom prípade postupujem nasledovne:
1. 523/331 priznaná odmena (ak konateľ nie je spoločník) - vyhovuje to pre dokladovanie k mzdovej agende, nakoľko mu príjem zdaňujem závislou činnosťou, čiže to mám zúčtované v rámci miezd a "archivujem" to spolu so mzdami a daňovou agendou,
2. 522/366 priznaná odmena (ak konateľ je spoločník),
3. 331,366/342 (preddavok na daň zo závislej činnosti.

Ak ma konateľ požiada o vykonanie zrážky zo mzdy (uzatvorím dohodu o zrážke) a je mi jedno, či to je sporenie, komerčná poistka, alebo zdravotné poistenie. Jedno mi je to preto, lebo to nie je firemný záväzok, ale jeho osobný záväzok - povinnosť. Preto sa k tomu staviam ako k bežnej zrážke zo mzdy a účtujem:
4. 331,366/379 - predpis zrážky
5. 379/221 - odvod zrážky
Účet 336 používam iba pre firemné záväzky, t.j. dokladovanie firemných povinností a odvodov pre účely sociálneho a zdravotného poistenia. Odvody za konateľa nebudú kontrolovať firme - ale spoločníkovi - ak v tom chceme mať prehľad, vhodná je analytická evidencia na účte 379 (prípadne saldokonto).
Richard
03.06.05,08:00
Len doplním Jozefov názor,

konateľ buď poberá odmenu za výkon funkcie (to si treba predstaviť ako dodávateľa, nie zamestnanca) a preto takáto odmena je platená BRUTTO. Ak sa však rozhodne konateľ, aby mu firma priamo stŕhala preddavky na poistné z jeho odmeny, je potrebné ponížiť záväzok z odmeny voči konateľovi a presunúť tento záväzok voči poisťovni. V žiadnom prípade takéto odvody neprechádzajú cez nákladové účty spoločnosti!!!!

V prípade, že má konateľ uzavretú PRACOVNÚ ZMLUVU, treba úplne abstrahovať od toho že konateľom je a pozerať sa na tento vzťah ako na pracovno-právny zamestnávateľ vs. zamestnanec a teda účtovať odvody ako u zamestnanca.
Jana Acsová
03.06.05,08:24
Ak sa však rozhodne konateľ, aby mu firma priamo stŕhala preddavky na poistné z jeho odmeny, je potrebné ponížiť záväzok z odmeny voči konateľovi a presunúť tento záväzok voči poisťovni. V žiadnom prípade takéto odvody neprechádzajú cez nákladové účty spoločnosti!!!!
Dúfam, že som dobre upravila "citát".

Len pre doplnenie - vyššie som naznačila riešenie pri účtovaní zrážky poistného na zdravotné poistenie konateľa - ako zrážky zo mzdy (nie ako firemný záväzok voči zdravotnej poisťovni)... aj s odôvodnením. Možno je tu priestor na ďalšiu diskusiu.
Čo sa týka nákladov - ich vysvetlenie navzájom korešponduje vo všetkých posledných názoroch.
Jozef Mihál
03.06.05,08:38
Súhlasím s AVO.
NADEJKA
03.06.05,09:14
Dobrý deň, mám otázku,možno trošku mimo,ale prosím poradiť:

konateľ s.r.o. - cudzinec, nie je zamestnanec, neberie žiadnu odmenu,nemá žiadny príjem. Povinnosť prihlásenia do ZP mi je jasná,existuje možnosť keď mu v prihláške uvediem,že má príjem nižší ako 100,--Sk,že nebude platiť preddavky na ZP? Myslím ,že v Spoločnej ZP to tak funguje,ale je to tak aj v iných ZP? Ďakujem za odpoveď.
mischo98
03.06.05,09:42
ak sa prihlasi do ZP, stava sa na ucely ZP SZCO, teda ak nie je zaroven zamestnancom, musi platit preddavok minimalne vo vyske 910,- Sk.
ak je vsak poisteni v EU je tu trochu problem, pretoze podla smernic EU (nemam ich poruke, takze nebudem ich citovat a uvadzat cisla, ak by bol zaujem tak sa na to cez vikend pozriem podrobnejsie) ak je obcan EU poisteni v jednom clenskom state toto poistenie plati v celej EU a nie je potrebne aby bol poisteni v inom clenskom state. /problematika urcenia stredislka zaujmov/. samozrejme aby to nebolo take jednoduche, tak z tohto ustanovenia existuju vynimky, a je otazne, ci konatel do nich spada alebo nie.
ja som o tom diskutoval s metodikmi spolocnej a vzajomnej ZP a ti mi povedali, ze konatelovi, ktory je poisteny v inej krajine EU podla §4 zak o zdrav. poist. nevzniklo verejne ZP v SR. samozrejme mam to iba ako ustnu informaciu, a je mi jasne, ze ak pride na lamanie chleba a niekto pride o pol roka s inym vykladom, tak vsetko zapru :)
mischo98
03.06.05,09:49
to: jozef mihal, richard
len take male doplnenie, ze podla obchodneho zakonnika konatel nema vykonavat konatelsku funkciu na zaklade pracovnej zmluvy.
moze ju vykonavat zadarmo, ale ak ma uzavretu pracovnu zmluvu, nemalo by byt v naplne prace uvedene konatelstvo, ale nejaka zavisla cinnost
ANNA
03.06.05,10:21
Toto je OK. Ale mne ide o to, že ten konateľ nemá žiadnu odmenu, žiadny príjem.
Podľa všetkého si odvody platí sám. A tu je to, on ich platí s firemného účtu. (predpokladám že zdrav.poist. je jedno odkiaľ odvody platí ale možno sa mýlim)
Takže účtovanie týchto odvodov by mohlo byť 528 nedaňový / 379?
NADEJKA
03.06.05,11:50
to:Mischo 98
Ďakujem za odpoveď, a poprosím,ak by sa dalo zistiť čísla tých dohod v rámci EU, ja si totižto tiež myslím,že keď platí ZP v Nemecku, tak tu by nemal.Ďakujem.
moni112
03.06.05,12:00
Zdrav.poist. je jedno z akého účtu dostane platbu, len nech je správny variab.symbol.
Účtovala by som zápisom 525/221. Z uvedených príspevkov som pochopila, že to nie je daňový náklad /škoda/.
Konateľ /bez odmeny, nie je ani zamestnancom/ sa považuje za SZČO, platí si 910,-.
Uvedená suma nie je daň.náklad firmy, môže si danú čiastku dať do nákl.cez daň.priznanie FO, alebo sa to chápe ako jeho osobný výdavok?
ANNA
03.06.05,19:35
Zdrav.poist. je jedno z akého účtu dostane platbu, len nech je správny variab.symbol.
Účtovala by som zápisom 525/221. Z uvedených príspevkov som pochopila, že to nie je daňový náklad /škoda/.
Konateľ /bez odmeny, nie je ani zamestnancom/ sa považuje za SZČO, platí si 910,-.
Uvedená suma nie je daň.náklad firmy, môže si danú čiastku dať do nákl.cez daň.priznanie FO, alebo sa to chápe ako jeho osobný výdavok?

525 oproti 221 ??? z banky sa neúčtuje oproti nákladom? ( okrem finančných ) preto skôr 379 a až následne 379/221. A konateľ si asi túto čiastku tiež nedá do priznania, lebo ju neplatil a koniec-koncov aj tak nemá príjem ( inak by asi to poistenie neplatil.)

A všetkým ďakujem za príspevky.
kozmar
13.07.05,19:17
Mám konateľa, ktorý je občan ČR, má uzatvorenú mandátnu zmluvu, poberá odmenu
za výkon funkcie: zdravotné poistenie sa ho netýka, daň mu zrazím a odvediem
(19%), môže si uplatniť odpočitateľnú položku na zníženie DZ? Podotýkam, že je
zároveň aj jediným spoločníkom.
Ďakujem.
luebchenko
14.07.05,08:36
ak sa prihlasi do ZP, stava sa na ucely ZP SZCO, teda ak nie je zaroven zamestnancom, musi platit preddavok minimalne vo vyske 910,- Sk.
ak je vsak poisteni v EU je tu trochu problem, pretoze podla smernic EU (nemam ich poruke, takze nebudem ich citovat a uvadzat cisla, ak by bol zaujem tak sa na to cez vikend pozriem podrobnejsie) ak je obcan EU poisteni v jednom clenskom state toto poistenie plati v celej EU a nie je potrebne aby bol poisteni v inom clenskom state. /problematika urcenia stredislka zaujmov/. samozrejme aby to nebolo take jednoduche, tak z tohto ustanovenia existuju vynimky, a je otazne, ci konatel do nich spada alebo nie.
ja som o tom diskutoval s metodikmi spolocnej a vzajomnej ZP a ti mi povedali, ze konatelovi, ktory je poisteny v inej krajine EU podla §4 zak o zdrav. poist. nevzniklo verejne ZP v SR. samozrejme mam to iba ako ustnu informaciu, a je mi jasne, ze ak pride na lamanie chleba a niekto pride o pol roka s inym vykladom, tak vsetko zapru :)
dovolím si nesúhlasiť, viď http://www.porada.sk/showthread.php?t=5599
ale podľa novely už konatelia zo ZP vypadnú takže by s tým mal byť pokoj :D
Inak podľa mňa, tí cudzinci, ktorí sa neprihlásili, napriek tomu že jednoznačne porušili zákon, nik ich asi stíhať nebude - alebo si viete predstaviť, že by si niekto dal takú robotu, že si vytiahne z OR všetkých konateľov a prevetrá ich cez všetky ZP - či sú v niektorej prihlásení a platia ? :D:D:D
kazisvet
15.07.05,15:03
Mám z Vašich príspevkov pocit, že to robíte zle.

Konateľ sa na účely zákona o zdravotnom poistení považuje za zamestnanca len vtedy, ak má pracovnú zmluvu. Ako zamestnancovi sa mu potom zráža 4% z VZ dosiahnutého v súvislosti s pracovnou zmluvou, obdobne firma platí 10% z tohto VZ. Konateľ sa súčasne považuje za SZČO, ako SZČO ale v takomto prípade preddavky platiť nemusí, keďže už je zamestnancom.

Ak konateľ dostáva odmenu za výkon funkcie a nemá uzatvorenú pracovnú zmluvu (na výkon funkcie konateľa mimochodom ani nie je možné v zmysle Obchodného zákonníka uzatvoriť pracovnú zmluvu), tak sa za zamestnanca nepovažuje a z odmeny sa poistné nepočíta. Konateľ je v danom prípade považovaný za "čistú" SZČO a platí si sám preddavky na zdravotné poistenie 910 Sk mesačne.

Príklad 1.

Konateľ má odmenu za výkon funkcie 50000 Sk mesačne. Pracovnú zmluvu so spoločnosťou uzatvorenú nemá. Konateľ si sám platí preddavky na zdravotné poistenie ako SZČO, vo výške 910 Sk mesačne.

Príklad 2.

Konateľ má odmenu za výkon funkcie 30000 Sk mesačne. Má uzatvorenú aj pracovnú zmluvu so spoločnosťou a to ako vedúci pobočky. Podľa pracovnej zmluvy má mzdu 20000 Sk mesačne.

Ako zamestnanec platí 4% z 20000 Sk, firma platí 10% z 20000 Sk. Ako SZČO preddavky neplatí .
Jozef

súhlasím s tvojim názorom, ale podľa mňa konateľ by mal platiť aj keď je zároveň zamestnancom. Aj keď trebárs nemá v priebehu roka žiadnu odmenu, podľa mňa by mal platiť aspoň tých 910 Sk, to aj v prípade ak ide o "čerstvého" konateľa, ktorí si môže stanoviť vymeriavací základ sám (keďže v predošlý rok neživnostníčil, t.j. nekonateľoval). Minimálne jedna zdravotná poisťovňa ale umožňuje stanoviť takémuto konateľovi nulový vymeriavací základe, t.j. neplatí preddavok.
Čo k tomu?
Jozef Mihál
15.07.05,17:27
...podľa mňa konateľ by mal platiť aj keď je zároveň zamestnancom. Aj keď trebárs nemá v priebehu roka žiadnu odmenu, podľa mňa by mal platiť aspoň tých 910 Sk, to aj v prípade ak ide o "čerstvého" konateľa, ktorí si môže stanoviť vymeriavací základ sám (keďže v predošlý rok neživnostníčil, t.j. nekonateľoval). Minimálne jedna zdravotná poisťovňa ale umožňuje stanoviť takémuto konateľovi nulový vymeriavací základe, t.j. neplatí preddavok.
Čo k tomu?
...nie celkom chápem, čo si tým chcel povedať. Ak chce konateľ, ktorý je súčasne aj zamestnancom, platiť preddavky, môže, ale prečo by to robil? Môže si stanoviť preddavky "v nulovej výške", to hovorí zákon.
janasl
21.07.05,06:23
Ja mám tiež prípad , konateľa , ktorý má zároveň uzavretú pracovnú zmluvu. Do ZP je prihlásený a "odvádza" nulové preddavky.
Ak som to teda správne pochopila, tak pri výplate napr.Sk 10000,- a zároveň odmene napr. Sk 100000,-v jeden mesiac.
odvediem daň 19% aj z výplaty aj odmeny t.j. 110000,- a čo sa týka odvodov, tak spravím odvod iba z výplaty zo zamestnaneckého pomeru Sk 10000,-
Ako konateľ si odvody vysporiada až pri ročnom zúčtovaní.
je to tak správne?
Lienočka
31.07.05,18:45
Konateľ poberá mesačne odmenu na základe mandátnej zmluvy. Zistila som, že bývalá účtovníčka odvádzala z jeho odmeny príspevok na úrazové poistenie. Je to správne ?
Milan Benka
01.08.05,19:55
Pokiaľ viem, úrazové poistenie sa z mandátnych zmlúv neodvádza. Alebo je tam aj pracovnoprávny vzťah ?
Lienočka
01.08.05,20:02
Je to študent VŠ, má dohodu o brig. práci študentov na inú prácu nie na prácu konateľa, z tejto dohody odvádzame úrazové poistenie.
Ako konateľ má mándátnu zmluvu z ktorej firma odvádza úrazové poistenie ? a daň z príjmu. Sám ako konateľ si platí zdravotné poistenie 910,-Sk.
azalka
18.08.05,09:15
Od 1.9.05 bude 10% odvodov do Zp platených za konateľa daňovým nákladom sro-čky alebo to bude len formou zrážky z odmeny?
Len tak na okraj: Ak to bude náklad firmy, nie je to nespravodlivé voči firme?
:eek:
alena
18.08.05,11:58
ak poberá konateľ odmenu za výkon funkcie, odvod do ZP bude 4% zamestnanec a 10% zamestnávateľ, pre ktorého je to daňovým nákladom tak isto ako u hociktorého iného zamestnanca
Téry
18.08.05,14:22
Konateľ poberá mesačne odmenu na základe mandátnej zmluvy. Zistila som, že bývalá účtovníčka odvádzala z jeho odmeny príspevok na úrazové poistenie. Je to správne ?Nie je to správne, zákon o sociálnom poistení hovorí len o odvode na úrazové poistenie pri zamestnancoch na pracovnú zmluvu atď. a prácach na dohody.
Hjana
18.08.05,16:05
Konatel spolocnosi ktory je zaroven spolocnikom aj statutarom a nema so spolocnostou uzatvoreny pracovno-pravny vztah, vyplati si odmenu za vykon funcie,bude platit preddavky na ZP?Podotykam ze je zaroven aj SZCO.
Este by ma zaujimalo ako je to s vyplatenim podielu na zisku? Budu sa z tohto podielu platit preddavky na ZP? Ja si myslim ze nie ale uz som si nie je nicim ista.
Jozef Mihál
18.08.05,17:35
Od 1.9.2005 bude konateľ, ktorý poberá odmeny za výkon funkcie, považovaný za zamestnanca a ako každý iný zamestnaec bude platiť z odmien preddavky. Súčasne bude platiť preddavky ako SZČO (predpokladám, že je živnostník a pod.).
Podiely na zisku vyplatené spoločníkovi nepodliehajú odvodom na ZP.
LubenaK
23.08.05,07:34
Môžem sa prosím opýtať takúto vec? Konateľ v s.r.o. je zahraničný občan, nepoberá žiadnu odmenu ani nemá pracovný pomer. Musí sa prihlasiť na platenie odvodov do sociálnej poisťovne ako SZČO? So zdravotným poistením už som to vyriešila, ale sociálku som nikde nenašla.
Stina
23.08.05,09:29
Sociálna poisťovňa konateľa ako SZČO nepozná. Buď je zamestnanec alebo SZČO.
bepo
23.08.05,10:17
Výsledok je že konateľ sa do SP neprihlasuje
LubenaK
23.08.05,12:06
Ďakujem. A teraz, keď som ho prihlásila, a zaplatil si odvody za dva mesiace, odhlásim ho, a peniaze mi vrátia? Môžem potom čakať kontrolu, že som taká neznalá.