zltalienka
21.08.08,10:17
Ahojte poraďaci. Chceli by sme v záhrade vysadiť stromčeky, ibaže sa v tom nevyznáme.
1. Kedy je najvhodnejšie sadiť stromčeky?
2. Sú nejaké ovocné druhy, ktoré je/nie je vhodné dávať blízko k sebe?
3. Na akú vzdialenosť sa môžu od seba vysádzať?
4. Čo v prípade, keď v susednej záhrade sú staré ovocné stromy (sused ich plánuje zrezať, lebo sa do nich chytá háveď) počkať s výsadbou kým staré stromy nezmiznú alebo je to jedno?
5. Koľko asi stojí 1 stromček?

Vďaka za každú odpoveď.
legolas
21.08.08,10:39
Ahojte poraďaci. Chceli by sme v záhrade vysadiť stromčeky, ibaže sa v tom nevyznáme.
1. Kedy je najvhodnejšie sadiť stromčeky?
2. Sú nejaké ovocné druhy, ktoré je/nie je vhodné dávať blízko k sebe?
3. Na akú vzdialenosť sa môžu od seba vysádzať?
4. Čo v prípade, keď v susednej záhrade sú staré ovocné stromy (sused ich plánuje zrezať, lebo sa do nich chytá háveď) počkať s výsadbou kým staré stromy nezmiznú alebo je to jedno?
5. Koľko asi stojí 1 stromček?

Vďaka za každú odpoveď.

Najvhodnejší termín výsadby je mesiac október a november, potom nastáva vegetatívny pokoj.
Ja by som sadil stromčeky ,aby bolo stromoradie jabloň, hruška, slivka, čerešeň, višňa/min.2 pri sebe/ iba ak sú samoopelivé, orech/v kúte záhrady tak aby netienil, poradie podľa dozrievania.
Je to podľa stromčekov, čím vyšší kmeň tým väčšia vzdialenosť, ale min.3m od seba.
Tie staré stromy od suseda nebrať do úvahy,tým si len predlžiš čas výsadby.
Stromčeky sa bežne predávajú v záhradkárstve a ich cena sa pohybuje rôzne ale asi od 150 korún vyššie.
zltalienka
22.08.08,05:26
Vďaka za odpoveď legolas.
arizona
22.08.08,20:11
Neodporúča sa sadiť blízko seba hrušku a ríbezľu.
Skús si pozrieť stránku,alebo si daj poslať katalog napr. Starkl,posielajú zásielky 2x do roka -na jar a na jeseń.Ak si aj nechceš objednať, pomôže Ti ako laikovi sa zorientovať-posielajú vždy aktuálne.
Pri kúpe sa informuj, aký veľký a široký bude strom v dospelosti a vysádzaj tak, aby každý strom mal v budúcnosti dostatok miesta.
Dnes je výhoda pestovať nizkokmenné stromky-viac kusov na malom priestore, ale samozrejme záleží, aký veľký máš pozemok.
aviator
01.09.08,15:51
Sadenie stromov je záležitosť na dlhé roky, skús si nájsť niečo na túto tému. Porozmýšľaj aj nad postrekovaním v budúcnosti - napr. broskyne sa bez toho ťažko pestujú, zvyknú trpieť na kučeravosť.
Tiež odroda je dôležitá, vyberaj podľa lokality,termínu dozrievania, aby ti naraz nedozreli broskyne na všetkych 4 stromoch keď sa to dá rozložiť na 6 týždňov, aj nárokov na ochranu rastlín.
Ďaľšia dôležitá vec je podpník, napríklad čerešňa na podpníku colt je oveľa menšia než na vtáčnici.
Ešte pár múdrostí na záver. Teplomilné veci, napríklad marhule a broskyne je bezpečnejšie kupovať a sadiť na jar.
Keby si sa radil v predajni, mysli na to,že sú tam zväčša odborníci, ale chcú hlavne predávať :)
Veľa šťastia
zltalienka
05.09.08,07:34
Vďaka za odpovede, arizona a aviator. Uvažujeme, špekulujeme, aby sme záhradku čo najlepšie poriešili. Čo sa týka stromov, zatiaľ uvažuje len nad jabloňami, hruškami, slivkami a možno čerešňou. Máme tri veľké orechy pri ceste, takže tých máme dosť, a iným stromom (marhule, broskyne) sa u nás veľmi nedarí, skoro vždy im mráz spáli púčiky.
Jekyll
26.09.08,17:14
stromom (marhule, broskyne) sa u nás veľmi nedarí, skoro vždy im mráz spáli púčiky.

Mám v oboje v horskej oblasti 350m.n.m. Z broskýň mám Harbinger na južnej stene baráku a ťahám ho po konštrukcii pôvodne určenej pre ruže. Harbinger doszrieva medzi broskyňami ako prvý. Každý rok je obsypaný ovocím. Cresthaven, ktorý plodí ako "posledná broskyňa" mám normálne na záhrade - tiež plodí normálne. Omylom som ju dosť blbo nasadil a susedov orech ho zatieni od 13 hod. Ukazuje sa, že to nevadí (spomínam si, že dedo kedysi hovoril, že broskyňa potrebuje popoludní "chládeček" - asi to tak skutočne bude).
Marhule sa tiež dajú vhodne zvoliť - existujú odrody "kanadské", ktoré sú podstatne odolnejšie. Napr. Veecot.

Susedových škodcov a choroby ignorujte. To je jeho problém. Ak budete chcieť mať aj úrodu, tak sa chémii nevyhnete. Ovocie vyžaduje chemické ošetrovanie, či sa to niekomu páči alebo nie. Ja v tom nevidím nič zlé.