Polly404
21.08.08,11:49
Prosím Vás, neviete mi poradiť? Treba robiť inventarizáciu na konci roka s nulovým zostatkom aj napríklad bankového účtu, ak firma žiadny bankový účet nemá a ani nikdy nemala?
Zoltán Kovács
21.08.08,09:51
Prosím Vás, neviete mi poradiť? Treba robiť inventarizáciu na konci roka s nulovým zostatkom aj napríklad bankového účtu, ak firma žiadny bankový účet nemá a ani nikdy nemala?

Čo nemáš, to nevieš ani inventarizovať.
Polly404
21.08.08,09:55
To si myslím aj ja, ale na DÚ mi povedali, že podľa zákona treba inventarizovať aj to, čo nemám a do súpisu dať nulový zostatok.
Zoltán Kovács
21.08.08,09:56
To si myslím aj ja, ale na DÚ mi povedali, že podľa zákona treba inventarizovať aj to, čo nemám a do súpisu dať nulový zostatok.

Chcel by som vidieť takú inventarizačnú zápisnicu, v ktorom sa píše o niečom čo nie je.
Polly404
21.08.08,09:58
Teraz váham, či urobiť spätne k 31.12.07 takú inventarizáciu, nakoľko mi to príde nelogické. Ale na druhej strane, čo ak to bude kontrola vyžadovať?
Zoltán Kovács
21.08.08,10:01
Teraz váham, či urobiť spätne k 31.12.07 takú inventarizáciu, nakoľko mi to príde nelogické. Ale na druhej strane, čo ak to bude kontrola vyžadovať?

Skôr by som napísal iba toľko, že podnikateľský subjekt počas r. 2007 nemal založený bežný účet v žiadnej banke.
renatan
21.08.08,10:06
Pokiaľ by som aj mala založený účet, tak pokiaľ budem mať ku dňu inventarizácie nulový stav, tak nebudem robiť inventarizáciu ani zápis. Tam sa predsa uvádza, čo je obsahom účtu a pokiaľ na ňom nič nieje, tak sa neinventarizuje.
Zita5
21.08.08,10:18
Teraz váham, či urobiť spätne k 31.12.07 takú inventarizáciu, nakoľko mi to príde nelogické. Ale na druhej strane, čo ak to bude kontrola vyžadovať?

Ja som sa doposiaľ nestretla zo žiadnym predpisom , aby som inventarizovala to čo nemám . Však ak firmá má zriadený bežný účet pre jej podnikateľskú činnosť , tak ho musí mať aj v SW a na konci roka si vytlačí všetky inventarizácie v čom sú aj existujúce BU , pokiaľ ich firma má .
Ak zriadenie takýchto účtov resp.účtu nemá , tak nemá čo tlačiť a inventarizovať .
Jara
21.08.08,10:31
V zákone o účtovníctve predsa nieje napísané, že inventarizujeme čo nemáme. Ak nebudem mať napr. budovu, tak do zápisu dám, Budovy - nemám zostatok, bohužiaľ... Keď všetko, tak asi by tam malo byť v zákone uvedené, že pri inventarizácii postupujeme podľa účtov účtovnej osnovy...
Polly404
21.08.08,10:40
Tiež si myslím, že je nelogické inventarizovať niečo, čo nemám.
Polly404
21.08.08,12:20
Tak som volala na iný DÚ a tam mi zase pani povedala, že podľa nej by sa nemala robiť inventarizácia toho, čo nemláme, ale malo by to byť uvedené v poznámkach, ktoré sú súčasťou ročnej uzávierky. Ako to vyriešiť s podnikateľmi účtujúcimi v JÚ mi nevedela povedať (nakoľko tí poznámky neodovzdávajú). A keď som sa spýtala, či sa toho môžem držať, tak hneď cúvla, vraj to je len jej domnienka a ona len zastupuje kolegyňu a mám si zavolať o 2 týždne, keď už bude kolegyňa späť v práci.
Zoltán Kovács
21.08.08,12:29
ZÁKON 431/2002 (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uetovnictve.html) Z.z.z 18. júna 2002 o účtovníctve v platnom znení


INVENTARIZÁCIA
§ 29

(1) Inventarizáciou overuje účtovná jednotka, či stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov v účtovníctve zodpovedá skutočnosti.

Mne z toho vychádza to, že inventarizujem iba existujúce zložky majetku. Totiž čo nemám, nie je súčasťou majetku.
Zita5
21.08.08,12:34
Tak som volala na iný DÚ a tam mi zase pani povedala, že podľa nej by sa nemala robiť inventarizácia toho, čo nemláme, ale malo by to byť uvedené v poznámkach, ktoré sú súčasťou ročnej uzávierky. Ako to vyriešiť s podnikateľmi účtujúcimi v JÚ mi nevedela povedať (nakoľko tí poznámky neodovzdávajú). A keď som sa spýtala, či sa toho môžem držať, tak hneď cúvla, vraj to je len jej domnienka a ona len zastupuje kolegyňu a mám si zavolať o 2 týždne, keď už bude kolegyňa späť v práci.

Ak ste nenašli svoju odpoveď na Porade a ani na príslušnom Daňovom úrade , kde ste telefonovali ...poradím Vám , stránka www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) zadajte si tam písomný dotaz , zaškrtnite možnosť zaslať odpoveď listom na Vašu adresu a budete mať doklad .

Aj napriek tomu svoje stanovisko nemením , ak nemám zriadený bežný účet na podnikanie ,neúčtujem o ňom a ani nemôžem vlastne o "ničom" účtovať , tak nemôžem vykonať inventarizáciu .
Polly404
22.08.08,05:09
Napísala som na DRSR. Teraz čakám na odpoveď. Dám vedieť, čo odpísali. Pekný deň vám všetkým prajem.
Polly404
26.08.08,12:23
Ahojte, tak som dnes dostala odpoveď z DRSR. Som rada, že aj oni si myslia, že je nelogické inventarizovať niečo, čo nemám.
"Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 29 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov inventarizáciou overuje účtovná jednotka, či stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov v účtovníctve zodpovedá skutočnosti.
Z uvedeného vyplýva, že ak účtovná jednotka nemá ceniny alebo bankový účet (tzn. nemá takýto majetok), nerobí jeho inventarizáciu.

Odbor služieb pre verejnosť"
Polly404
15.09.08,13:16
Ak mám k 31.12. Stav pohľadávok a záväzkov 0-Sk, tak podľa tohto netreba robiť inventarizáciu pohľadávok a záväzkov, však? Chcem sa len uistiť.
jaja99
16.09.08,07:23
My napr. máme bankový účet, ktorý na konci roka vykazuje nulový zostatok - teda ho inventarizujeme. Účet sa používa len na príjem dotácií a aj prípadný príjem sa po obdržaní celý prevádza na bežný účet. Poplatky sú zrážané podľa zmluvy z iného účtu.
Ide tiež o JÚ.
Iná je situácia, keď účet neexistuje - nie je čo inventarizovať.
Dav
16.09.08,07:41
Ak mám k 31.12. Stav pohľadávok a záväzkov 0-Sk, tak podľa tohto netreba robiť inventarizáciu pohľadávok a záväzkov, však? Chcem sa len uistiť.
Treba.
Teória :Inventarizáciou zisťujeme skutočný stav majetku a porovnávame ho s účtovným stavom. Poznáme inventúru fyzickú a dokladovú.
Praktická aplikácia teórie : Pohľadávky, (záväzky) : účtovný stav 0,- Sk - z hlavnej knihy,311, (321),prípadne prijaté a poskytnuté preddavky,účty ostatných pohľadávok a záväzkov, zamestnanci, poistné, dane, skutočný stav z knihy došlých a odoslaných faktúr, z výsledkov odoslaných, doručených potvrdených zostatkov medzi jednotlivými obchodnými partnermi. V JÚ z Evidencie pohľadávok a záväzkov, a potvrdených zostatkov.

K inventúre BÚ s nulovým zostatkom : Účtovný stav z účtovníctva, =0,- Sk, fyzický stav - výpis BÚ z banky s konečným stavom 0,- Sk.

Inventúru robím len u tých položiek, ktoré som v priebehu roka používala, prípadne, kde sa mi stav, nenulový, od 1.1. bežného roka nezmenil. Ak niečo nemám, neevidujem to, ani neinventarizujem.
Príklady : budova, odpísaná, evidovaná - inventarizujem.(trieda 0 má P.S.)
Budova prenajatá(ja som si ju prenajala) neevidujem.
Nemám BÚ - neinventarizujem. Mám nulový zostatok - inventarizujem.
erika_H
04.03.09,17:36
Dobrý večer prajem,vedeli by ste mi prosím poradiť ,ako si mám napísať štandardný text k odsúhlasenej položke účtu z účt.rozvrhu?
Niečo ako účtovný zostatok na účte súhlasí so skutočnosťou..???Alebo niečo v takom zmysle?Pomôžete mi prosím pekne-aké máte vetičky..?Ďakujem moc
Kika69
04.03.09,18:03
Dobrý večer prajem,vedeli by ste mi prosím poradiť ,ako si mám napísať štandardný text k odsúhlasenej položke účtu z účt.rozvrhu?
Niečo ako účtovný zostatok na účte súhlasí so skutočnosťou..???Alebo niečo v takom zmysle?Pomôžete mi prosím pekne-aké máte vetičky..?Ďakujem moc

Ja píšem napr. dokladová inventúra (účet 321) bola odsúhlasená so saldokontom záväzkov na účte dodávateľov a súhlasí s účtovným stavom alebo
-dokladová evidencia súhlasí s účtovným stavom.
erika_H
04.03.09,18:16
Ja píšem napr. dokladová inventúra (účet 321) bola odsúhlasená so saldokontom záväzkov na účte dodávateľov a súhlasí s účtovným stavom alebo
-dokladová evidencia súhlasí s účtovným stavom.

Dakujem moc.a môžem to napísať aj do časti - výsledky podľa § 30 odst. 3 písm.b) a c)
:confused:
Kika69
04.03.09,19:47
Dakujem moc.a môžem to napísať aj do časti - výsledky podľa § 30 odst. 3 písm.b) a c)
:confused:

Podľa mňa môžeš aspoň do b/ určite a priznám sa, že bod c/ posúdenie reálnosti ocenenia majetku a záväzkov som ešte nerobila, vlastne tento bod v inventarizácii ani nemám, opravné položky som nevytvárala, len rezervy, zásoby nemám ani v jednej firme ani zložky majetku a záväzkov podľa § 27.
Kika69
04.03.09,20:36
Dakujem moc.a môžem to napísať aj do časti - výsledky podľa § 30 odst. 3 písm.b) a c)
:confused:

Napadlo ma, že ešte píšem zápisnicu zo zasadnutia inventarizačnej komisie, kde inventarizačná komisia schvaľuje výsledky dielčích inventarizačných komisií v zmysle ich vyjadrení. - k § 30 odst. 3 b/
erika_H
05.03.09,08:47
Napadlo ma, že ešte píšem zápisnicu zo zasadnutia inventarizačnej komisie, kde inventarizačná komisia schvaľuje výsledky dielčích inventarizačných komisií v zmysle ich vyjadrení. - k § 30 odst. 3 b/

+Dakujem Ti Kika,pekny den:)
dodo777
05.03.09,10:58
Inventarizácia.
erika_H
05.03.09,13:58
Inventarizácia.

Takéto presne mám v Omege:) Len si tam chcem podpisovať vyjadrenia a závery;)
sybila3
25.01.11,11:57
ja inventarizujem pokladňu, ale bankový účet nie. Tam si tlačím len pohyby na účte k 31.12. okontrolujem či mi to sedí s výpisom z účtu a to je všetko, nestačí to?
sybila3
23.03.11,07:31
chcem sa opýtať či treba inventarizovať jednotlivé účty napr. 311,321, ja si okontrolujem neuhradené fakúry, keď sedí vytlačím pohyby na účtu za každý štvrťrok, potom saldo, knihu faktúr stačí to alebo nie? dík
branislavh
06.04.11,09:17
Milí poraďáci. Robím inventúru organizačnej zložke a chcem sa spýtať či je potrebné zinventarizovať aj hospodárky výsledok . Spoločnosť bola zapísaná do obchodného registra bez základného imánia nakoľko jej zriaďovateľ je v ČR a tam ma zapísané imanie. Takže v takomto prípade neinvetarizujem vlastný kapitál? A čo, strata? Zakladateľ na to z vysoka kašle. Poradíte mi? Prosím. :confused:
tibor1000
16.08.12,09:46
ahojte prosim Vas,ked mi nesedi saldokonto so stavom v hlavnej knihe,idem to opravit cez ID,mozem 311/648
alebo ma byt 311/602?
dakujem vopred moc za radu
KEJKA
16.08.12,14:15
ahojte prosim Vas,ked mi nesedi saldokonto so stavom v hlavnej knihe,idem to opravit cez ID,mozem 311/648
alebo ma byt 311/602?
dakujem vopred moc za radu
v prvom rade treba vedieť, prečo nesedí.
chýbajú úhrady? chýbajú faktúry? nemáš dobropisy?............možno sú iba zle účtované platby, zálohy atp.
Aby ti nevyskočil napokon rozdiel niekde na inom účte.
pokiaľ je všetko vysporiadané a naozja ide napr. o nezaúčptvaný KR alebo iná vec
tak účtuješ 311/648.
tibor1000
16.08.12,18:31
v prvom rade treba vedieť, prečo nesedí.
chýbajú úhrady? chýbajú faktúry? nemáš dobropisy?............možno sú iba zle účtované platby, zálohy atp.
Aby ti nevyskočil napokon rozdiel niekde na inom účte.
pokiaľ je všetko vysporiadané a naozja ide napr. o nezaúčptvaný KR alebo iná vec
tak účtuješ 311/648.

práveze pozerám ze to je uz v otvorení presne ten rozdiel:-(( takze to v tomto roku ani nemam ako zistit...
tak to chcem cez ID inventarizacia uctu, opravit..
dakujem moc
a do danoveho priznania prosim ťa na ktory riadok uviest tu sumu,ci normalne to ide do vynosov vsak?
dakujem krasne,pekny večer Kejka