Marka 2
21.08.08,12:31
Dobrý deň poraďáci!
V majetku máme budovu.Teraz na nej vymieňame okná,maľujeme všetky kancelárie a dávame novú drevenú podlahu.Pôvodne tam bolo lino.Mám hodnotu podlahy dať ako technické zhodnotenie? Okná a maľovku ako opravy,kedže okná nemenia svoj pôvodný tvar?
Olice
21.08.08,10:38
Dobrý deň poraďáci!
V majetku máme budovu.Teraz na nej vymieňame okná,maľujeme všetky kancelárie a dávame novú drevenú podlahu.Pôvodne tam bolo lino.Mám hodnotu podlahy dať ako technické zhodnotenie? Okná a maľovku ako opravy,kedže okná nemenia svoj pôvodný tvar?
Ja so toho názoru, že oprava, ale počkaj aj na vyjadrenie iných.
veruska
21.08.08,11:24
Oprava - môj názor.
Oprava je.....odstránenie čiastočného fyzického opotrebenia alebo poškodenia majetku za účelom jeho uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu s použitím aj iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov....ak nedôjde k zmene technických parametrov alebo k zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia.
Čiže maliarske natieračské práce, výmena podlahy - oprava, výmena okien (ak nie sú väčšie) tiež oprava. (možno pomôže aj stavebný zákon, § 139b odst.15
JankaO
21.08.08,11:28
Dobrý deň poraďáci!
V majetku máme budovu.Teraz na nej vymieňame okná,maľujeme všetky kancelárie a dávame novú drevenú podlahu.Pôvodne tam bolo lino.Mám hodnotu podlahy dať ako technické zhodnotenie? NIE - OPRAVA. Okná a maľovku ako opravy,kedže okná nemenia svoj pôvodný tvar? ÁNO - OPRAVA

odpoveď modrým
betka
22.08.08,12:47
Dobrý deň poraďáci!
V majetku máme budovu.Teraz na nej vymieňame okná,maľujeme všetky kancelárie a dávame novú drevenú podlahu.Pôvodne tam bolo lino.Mám hodnotu podlahy dať ako technické zhodnotenie? Okná a maľovku ako opravy,kedže okná nemenia svoj pôvodný tvar?

Súhlasím s príspevkami.

Kedy by išlo o TZ? (potrebovali by sme v prvom rade stavebné povolenie a na tieto veci ho nepotrebujeme).

Uvažujete nad podlahou ako TZ. Kedy by išlo o TZ?
Ak by sa jednalo o prístavbu, nadstavbu, stavebnú úpravu. Prístavba a nadstavba to nie je. Uvažujeme nad stavenou úpravou.

O stavebnú úpravu by išlo ak sa nemení vzhľad stavby: prestavba, vstavba-priečky, ...

Rozmýšľame nad rekonštrukciou, pri nej dochádza k zmene účelu použitia, alebo kvalitatívnej zmene jeho výkonnosti, resp. technických parametrov.
- k zmene účelu nedochádza (budem používať nehnuteľnosť na účely aké mám v stavebnom povolení napr. kancelárie. Ak by som zmenila účel napr. na výrobu, potom by sme rozmýšľali o vykonaní TZ - zmenou podlahy. Tu je potrebná i zmena kolaud. rozhodnutia), takže nie je TZ
- k zmene technických parametrov nedochádza, výmena bola potrebná z titulu údržby nehnuteľnosti ako takej.

Modernizácia- dochádza k rozšíreniu vybavenosti alebo použiteľnosti majetku.
- rozšírenie vybaviteľnosti: nedochádza (nejde o prídavné zariadenie k majetku. Nenamontujem tu nejakú samoumývačku podlahy.)
-rozšírenie použiteľnosti: nedochádza:
Čo robím po podlahe? Chodím. aký má účel? Na premiestňovanie sa, t.j. plní konkrétny účel. Ak by bola podlaha viacúčelová (nenapadá ma momentálne žiadna blbosť :D)

OPRAVA