Meggie32
21.08.08,12:38
Dobrý deň. Prebrala som účtovníctvo v jednej neziskovej organizácii a zistila som, že k 1.1.2008 je stav na ceninách cca 60 tis. sk.. v skutočnosti však žiadne ceniny nemajú a zistili sme, že nemajú zúčtované stravné lístky z minulých rokov v nákladoch - čiže sa to neprenieslo do nákladov ale ostalo na ceninách - bývalá účtovníčka mi "poradila" že si to mám preúčtovať... dá sa to nejako normálne a legálne urobiť?!?! Alebo čo s tým mám robiť?!
Taktiež stav na dodávateľoch - bol mínusový.. to si vraj tiež mám "preúčtovať" ... myslela som si, že účtovníctvo má podávať skutočný obraz!!!!
Vopred ďakujem :-)
Meggie32
21.08.08,11:28
Nikto nevie poradiť?
durisovad
21.08.08,16:38
Co sa tyka stravnych listkov, dalo by sa uctovat 55 percent do NEDANOVYCH nakladov a 45 percent ako pohladavku voci zamestnancom, ale nie je zrejme, ci boli zamestnancom listky vydavane zadarmo alebo sa im prislusna ciastka zrazala zo mzdy.
S uctom dodavatelov to bude asi zlozitejsie, vyzera to, ze boli zauctovane uhrady za nezuctovane faktury. Ja by som spravila velmi podrobnu inventuru uctu 321, 221 a 211.
Ale uplne na zaciatku by som spravila podrobny zapis zistenych nedostatkov s podpismi byvalej uctovnicky a sefa, resp. majitela firmy.
ondrejvla
21.08.08,18:01
S týmto problémom sa sa stretla aj ja, odporúčam rekonštrukciu účtovníctva
za pochybné roky, do nákladov už určite nie, teda do ovplyvniteľných nákladov, určite si riadne zamakáš, ale musíš ísť položku po položke aby si sa dopátrala rozdielov v saldokontných účtoch. Ja som to zaúčtovala všetko nanovo - jednalo sa o 2 roky a rozdiely som naúčtovala v účtovnom období kedy som to urobila interným dokladom voči účtom HV.
Meggie32
22.08.08,06:36
Ďakujem za odpovede, vyzerá to zložitejšie ako som si predstavovala... ja totižto nemám účtovníctvo z minulých rokov, všetko čo mám, je súvaha k 31.12.07, podľa tej som si nahodila počiatočné stavy a tento rok som už účtovala ja...
je mi jasné, že to nemôžem preúčtovať do nákladov, ale chcela som, aby tie čísla čo sú tam predstavovali pravdivý obraz...
Horšie je, že bývalá účtovníčka nemá chuť s nami komunikovať, takže pýtať od nej niečo je dosť nereálne a už vôbec nie nejaký podpis na zápis o zistených nedostatkoch :-(
Dav
22.08.08,06:59
Urob si z dostupných dokladov inventúru a vypracuj záznam o nedostatkoch. Tento daj podpísať vedúcemu. Aj keď predošlá účtovníčka nekomunikuje s firmou, budeš mať na papieri , s čím začínaš Ty. Doklady za predošlé roky sú kde? Vo firme, alebo u nej? Prípadne si z DÚ vyžiadaj kópie daňového priznania a výkazov za minulé roky ( 50,- Sk každá strana), a budeš sa môcť lepšie orientovať. Podľa Smernice o vedení účtovníctva zisti aj to, či budeš musieť dávať dodatočné DP za minulé roky, či pôjde o významné sumy, alebo sa to zmestí ako nedaňový náklad bežného roku, bez opravných DP.
Meggie32
22.08.08,07:09
Doklady sú u nás. Ale zatiaľ nemám prehľad či všetky. Aj daňové priznanie. Sme nezisková organizácia a za minulý rok sme vykázali stratu. Opravné DP by som nerada robila. Aj tak ešte máme problém s tým, že dve zamestnankyne boli plne invalidné a odvody sa až do môjho príchodu platili ako za zdravých zamestnancov.. dali si vyrátať, že za tie dva roky prišli spolu o cca 20 tis. Sk.. nehovorím o tom, že aj organizácia prišla o dosť veľkú sumu... najväčší problém však vidím v tom, že nás financuje štát.. tieto dve ženy boli financované z projektu, ktorý o mesiac končí a netuším ako to dať do poriadku... oni sa domáhajú nápravy.. pritom nie je zrejmé, či potrebné doklady odovzdali pri nástupe do zamestnania - na vyhláseni k dani z príjmov o tom nie je žiadny záznam...
ďakujem za všetky rady :-)
Dav
22.08.08,07:25
Nezávidím Ti. Po skončení projektu príde kontrola, a budú skúmať, či je všetko platené v súlade so schváleným projektom. Zrejme boli dávané žiadosti na úhradu nákladov, alebo sa bude robiť záverečné vyúčtovanie. Čiže prvá dávka problémov sa prevalí pri tejto kontrole. Prezri spisy zamestnancov, či majú pracovnú zmluvu, vyhlásenie, zápočet rokov,a potvrdenie o plnom invalidnom dôchodku založené v materiáloch. Oni mali informovať zamestnávateľa, ale ak tak neurobili, je to ich vina. Ak tak urobili, tak ZP, SP, DÚ - môžeš preratávať pekne odznova. Aj účtovať.Potom Ti už fakt neostáva nič iné, ako dodatočné DP. Ak je vo firme za uplynulé obdobia "normálny"počet dokladov, radšej to urob odznova. Aká je Tvoja perspektíva v tejto firme? Zaplatia Ti prácu navyše?
Meggie32
22.08.08,07:33
Kontrolu ohľadne projektu tu už mali predtým ako som prišla ja a dopadla v celku dobre.. takéto veci boli myslím v úplnom poriadku. Teraz je to fakt ťažko dokazovať, či dotyčné zamestnankyne odovzdali potrebné doklady pri nástupe do zamestnania (podľa mňa nie) ... ja som potom našla len rozhodnutia zo SP o zvýšení dôchodku... zatiaľ sme sa dohodli tak, že to prerobí ich známa účtovníčka so všetkými následkami - čiže od poisťovní, daňového úradu... s tým, že plnú zodpovednosť preberá ona. Síce sa zatiaľ neozvali, tak neviem...
Jara
22.08.08,07:34
Meggie tak to Ti nezavidím. Ale hlavu hore, aj ja som to už robila. Myslím, že musíš teda v prvom rade dať do poriadku odvody, prerátať výplaty a urobiť opravné výkazy. Potom žiadať od poisťovne preplatky, ale zamestnancom čo najskôr vrátiť ich peniaze. Veď aj pri vyúčtovaní projektu budeš musieť uviesť správne čísla, tak inak to ani nejde. Opraviť vyhlásenia k dani a tiež nech ti donesú rozhodnutia o invalidite. Saldokonto ťa ešte chvíľku počká, ale mzdy nie. Ľudia sú citliví, aj keď to nieje tvoja chyba. Prajem Ti veľa trpezlivosti.
Meggie32
22.08.08,07:46
Ďakujem :-)
renča123
25.03.11,05:02
:confused:Ahojte, poraďáci. Prosím, poraďte mi, ako doriešiť problém so saldokontom a účtami 311,321. Visia tam faktúry, o ktorých ma majiteľ presviedča, že sú dávno uhradené. Keď mi predloží doklady, čo mám s tým urobiť? Pri odberateľoch ide o cca. 600€, pri dodávateľoch o cca. 4000€, pričom som si všimla, že k 31.12.2009 účtovníčka doúčtovala opravu chyby min. období, čím zvýšila 321 o 1500€. Podľa mňa chcela, aby jej sedela 321 so saldokontom. Ide o faktúry ešte z roku 2006. Vôbec neviem, ako to mám zaúčtovať. Prosím, poraďte mi!!!!!!!!
:mee:
Katarína Cigánová
25.03.11,08:54
:confused:Ahojte, poraďáci. Prosím, poraďte mi, ako doriešiť problém so saldokontom a účtami 311,321. Visia tam faktúry, o ktorých ma majiteľ presviedča, že sú dávno uhradené. Keď mi predloží doklady, čo mám s tým urobiť? Pri odberateľoch ide o cca. 600€, pri dodávateľoch o cca. 4000€, pričom som si všimla, že k 31.12.2009 účtovníčka doúčtovala opravu chyby min. období, čím zvýšila 321 o 1500€. Podľa mňa chcela, aby jej sedela 321 so saldokontom. Ide o faktúry ešte z roku 2006. Vôbec neviem, ako to mám zaúčtovať. Prosím, poraďte mi!!!!!!!!
:mee:
ak má 428 - nerozdelený zisk z min. období - asi by som to riešila cez tento účet - napokon sa jedná opravu chýb minulých období - tak asi tak by som uvažovala ...
Stefan2005
25.03.11,10:00
...problém so saldokontom a účtami 311,321. Visia tam faktúry, o ktorých ma majiteľ presviedča, že sú dávno uhradené. Keď mi predloží doklady, čo mám s tým urobiť? ...

Spojiť sa s dodávateľmi, odberateľmi a poprosiť o kópiu dokladu o vykonaných úhradach (museli byť v hotovosti - cez účet by to vyskočilo); ak budú - zaúčtovať úhrady faktúr... Účtovanie o úhrade nemá vplyv na 428,429....
renča123
25.03.11,11:59
Ďakujem za odpovede. Tie úhrady mám zaúčtovať akoby boli uhradené v r. 2010, 321/211, 211/311? Tak asi nie, však? Alebo zrušiť ich v saldokonte aj na 311, 321, ale potom oproti čomu? Ďakujem vopred za objasnenie, už sa mi lepšie dýcha, tej 428 som sa zľakla, keďže som bola v tom, že 428 sa účtuje pri zabudnutej faktúre a tieto boli riadne v r. 2006 zaúčtované na 5 a 6, urobená DPH, len nebola zaúčtovaná ich úhrada.
Stefan2005
25.03.11,12:04
... Tie úhrady mám zaúčtovať akoby boli uhradené v r. 2010, 321/211, 211/311? Tak asi nie, však? ...

A prečo nie ? Keď teraz boli predložené doklady o úhrade....
U pohľadávok problém nevidím, u záväzkov (najmä ak sú z roku 2006) tak ako - mali byť už zdanené....
renča123
25.03.11,13:44
Ďakujem veľmi pekne za pomoc. :)