cutorka
21.08.08,14:30
Neviete niekto poradiť, ako postupovať, keď chcem dať zamestnancovi okamžitú výpoveď pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny? - § 68 ZP
čo robiť v prípade, ak zamestnanec odmietne prevziať okamžitú výpoveď?
Meggie32
21.08.08,12:35
...len ako budete dokazovať to hrubé porušnie pracovnej disciplíny?! Ale ak viete ako, tak s doručením je to tak, že ak to chcete odovzdať osobne a on príde a odmietne prevziať, musí vám nejaký svedok podpísať, že dotyčný zamestnanec odmietol prevziať výpoveď - vtedy sa to berie ako doručenie výpovede... ak to chcete poslať poštou - samozrejme treba s doručenkou do vlastných rúk - a on si to na pošte neprevezme - čiže asi po mesiaci (alebo ako dlho to držia na pošte) sa vám to vráti - tiež sa to považuje za doručené... pracovný pomer končí myslím, dňom odmietnutia prevzatia výpovede, resp. vo výpovedi napíšete že PP končí dňom doručenia výpovede (a keďže za doručenie sa považuje aj odmietnutie prevzatia, tak to bude deň odmietnutia).
jaja8008
21.08.08,14:20
myslim ze najjednoduchsia cesta je dat podpisat vsedkovi ze dotycny odmietol podpisat prevzatie vypovede. potom je vypoved platna hned a netreba cakat ci prevezme na poste alebo neprevezme...
samozrejme, ale ta vypoved okamzita musi byt opravnena a podla zakona. nie je hrube porusienie ako hrube porusenie... ale to uz nespecifikujes
cutorka
25.08.08,08:56
Môžem za hrubé porušenie pracovnej disciplíny považovať, ak zamestnancovi, ktorý mal na starosti sklad, predaj zo skladu v hotovosti, na faktúru, sme zistili, že neboli peniaze, ktoré prevzal za tovar, zapísané v pokladničnej knihe a následné odovzdané ako tržba a tiež vo vystavených výdajkach boli zapísané tovary, ktoré na faktúre neboli uvedené? /tovar jednoducho zmizol, v počítači je všetko OK/. Tieto chyby pri dennej kontrole nezistíš, až keď spravíš hlbkovú kontrolu.
Zoltán Kovács
25.08.08,08:58
Môžem za hrubé porušenie pracovnej disciplíny považovať, ak zamestnancovi, ktorý mal na starosti sklad, predaj zo skladu v hotovosti, na faktúru, sme zistili, že neboli peniaze, ktoré prevzal za tovar, zapísané v pokladničnej knihe a následné odovzdané ako tržba a tiež vo vystavených výdajkach boli zapísané tovary, ktoré na faktúre neboli uvedené? /tovar jednoducho zmizol, v počítači je všetko OK/. Tieto chyby pri dennej kontrole nezistíš, až keď spravíš hlbkovú kontrolu.

Tomu sa hovorí sprenevera predsa, nie? A to je dosť vážny dôvod.
HUPKA64
25.08.08,12:32
Tomu sa hovorí sprenevera predsa, nie? A to je dosť vážny dôvod.

Plne súhlasím. Bola uzatvorená dohoda o hmotnej zodpovednosti?

Ale určite tento čin je dôvodom na okamžité ukončenie pracovného pomeru. Ak by škoda presahovala výšku MM, tak už to nie je priestupok, ale trestný čin. Ešte aj polícia by do toho mala čo povedať. Záleží od zamestnávateľa. Možno som tvrdá, ale zlodejov a podvodníkov neznášam. :(
caj
17.09.08,06:37
Žiaľ, keď som upozornil zamestnanca, nech nerobí nefér veci
(fušky, prácu pomimi s využitím knowhow firmy a pod.), dostal som odpoveď : .."že každý špekuluje..."

Keby sme žili v právnom štáte, asi by ľudia nemali túto odvahu !!!
emili21
29.09.08,12:15
Prosím poraďte mi, ak sme zamestnancovi dali okamžité skončenie pracovného pomeru s istým dátumom - do vlastných rúk, on nie je doma, čiže to neprevzal a držia to na pošte tak mám pokladať za skončenie pracovného pomeru ten dátum ktorý sme uviedli vo výpovedi alebo až ten dátum po 18-tych dňoch čo to budú držiať na pošte. Ide mi hlavne o odhlášky do poisťovní, už som dala ten dátum čo sme dali na výpovedi a odhlásila a neviem či som urobila dobre. Veľmi ďakujem za odpovede
MIRKA111
17.10.08,05:29
Potrebujem prerokovať hrubé porušenie z odbormy(vo firme máme odbory)? Ide o to že určitý zamestnanci spreneverili tovar vo výške niekoľko sto tisíc.
MIRKA111
17.10.08,05:55
prosím súrne!!!
Chobot
17.10.08,07:55
Potrebujem prerokovať hrubé porušenie z odbormy(vo firme máme odbory)? Ide o to že určitý zamestnanci spreneverili tovar vo výške niekoľko sto tisíc.

Áno, musiš to prerokovať, túto povinnosť ti ukladá § 74 ZP:

Výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa je zamestnávateľ povinný vopred prerokovať so zástupcami zamestnancov, inak je neplatná. Zástupca zamestnancov je povinný prerokovať výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa do desiatich kalendárnych dní odo dňa doručenia písomnej žiadosti zamestnávateľom. Ak v uvedenej lehote nedôjde k prerokovaniu, platí, že k prerokovaniu došlo.