Zoltán Kovács
21.08.08,15:25
Poprosím zúčastnených členov o súrnu radu:

Ak 1/4 spoluvlastník domu plánuje predať svoj podiel, aké má práva 3/4 spoluvlastník?

1. Musí 1/4 vlastník ponúknuť na odkúpenie podielu 3/4 vlastníkovi písomne?
2. Ak áno, či je zo zákona daná lehota na vyjadrenie sa ponuke? Ak existuje takáto lehota zo zákona, a 1/4 vlastník nedodrží lehotu, a pred vypršaním predá podiel tretej osobe je to platný právny úkon.
3. Ak medzi 1/4 vlastníkom a 3/4 vlastníkom nie je takáto dohoda, a 3/4 vlastník nemal možnosť vyjadriť sa ku kúpe, môže sa napadnúť predaj 1/4 tretej osobe na súde, ako neplatný právny úkon?
4. Ak dôjde dohode medzi 1/4 a 3/4 vlastníkom iba ústne, akú to má právnu váhu?
5. Ak 1/4 vlastník na odkúpenie 3/4 vlastníkom dáva nesplniteľné podmienky je táto ponuka platná? Ide o časovú tiešeň.

Poprosím o vyjadrenie sa. Ak je možné aj s podložením znenia nejakého zákona. Za všetky odpovede budem vďačný.

Ďakujem.
Zoltán Kovács
21.08.08,13:55
Posúvam, je to súrne. Inak rodina znamej príde o možnosť odkúpenia 1/4 RD v ktorej už žijú asi 15-20 rokov. Ďakujem.
svetlik
21.08.08,14:39
teda
Ad 1) pokiaľ ide o písomnú formu ponuky na výkon predkupného práva podľa § 140 OZ, musí byť písomná (analógia k § 605), a aj pre to, aby sa druhý spoluvlastník v budúcnosti nemohol úspešne domáhať vyslovenia neplatnosti zmluvy ktorou spoluvlastnícky podiel prevedieš (§ 40a OZ). Ide o relatívnu neplatnosť, teda platí 3-ročná premlčacia doba.

Ad 2) v tomto prípade by som postupoval analógiou podľa § 605 OZ, a teda ak nie je nikde dohodnuté inak, tak dva mesiace po ponuke. V prípade nedodržania lehoty ide o relatívne neplatný právny úkon, z dôvodu ktorý som uviedol v Ad 1).

Ad 3) odpoveď v bode Ad 1) a Ad 2), áno.

Ad 4) k dohode o čom? O tom, že predkupné právo nevykoná? Problém vidím v preukazovaní jej obsahu (najmä pokiaľ nie sú svedkovia).

Ad 5) štandardná odpoveď by bola že nie pre rozpor s dobrými mravmi (to je však frázička s ktorou si každý môže ………. pískať). V každom prípade by ponuka mala byť reálna, a keď je neprimeraná, (a je v písomne forme) tak by som dal návrh na určenie jej neplatnosti na súd (možno by sa predávajúci spoluvlastník spamätal). V závislosti od okolností by som zvážil aj predbežko, ale to vidím dosť nereálne (záviselo by od okolností).
aksas2
22.08.08,06:04
Ahoj takže
1)V každom prípade, by som ponuku predkupného práva radila vykonať v písomnej forme, aj vzhľadom na neskoršie prípadné dokazovanie. Inak z praxe my sme dávali podpisovaž vzdanie sa predkupného práva, aby sme boli úplne krytý, samozrejme až potom, čo sme spoluvlastníkov vyzvali na uplatnenie predkupného práva.
2)čo sa týka lehoty samozrejme by mala byť primeraná, čo je na posúdení súdu pri uplatňovaní relatívnej neplatnosti zmluvy o prevode, analogicky predpokladám použitie §605 OZ.
3) Neviem akú dohodu máš konkrétne na mysli, ale v prípade, že spoluvlastníkom podiel nebol ponúknutý, môžu sa domáhať od nadobúdateľa, aby im podiel previedol a spoluvlastník, ktorý neponúkol podiel zodpovedá za náhradu škody.
4) Aj ústna dohoda má právnu váhu, len by tam vznikli značné problémy pri dokazovaní.
5)Zákon neupravuje konkrétne náležitosti ponuky za kolko dokedy atd, ale predpokladám, že súd by sa priklonil k tej dvojmesačnej lehote a ešte Predkupné právo spoluvlastníkov má povahu vecného práva, takže nezanikne, ak sa neuplatní a nič preto nebráni tomu aby sa uplatnilo pri ďalšom prevode a spoluvlastnícke predkupné právo nezanikne ani vtedy, ak spoluvlastník neuhradil kúpnu cenu v určitej lehote na rozdiel od zmluvného predkupného práva.
No a v neposlednom rade vždy ešte existuje dohoda spoluvlastníkov:)
Dúfam, že som Ti pomohla aspoň trocha
Celsus
23.08.08,12:50
Ešte by som doplnil, že predkupné právo sa nevzťahuje na prípady, keď niektorý zo spoluvlastníkov prevádza svoj spoluvlastnícky podiel na sebe blízku osobu. V takom prípade teda predávajúci spoluvlastník nemusí svoj podiel najprv ponúknuť ostatným spoluvlastníkom, ale ho môže rovno predať sebe blízkej osobe.