nikanaj
21.08.08,15:37
ahojte
mam otazku ohladom strikovania. preco sa mi stacaju boky pri strikovani salu? este sa len ucim, ale myslim, ze to nesuvisi s prilisnym stahovanim ociek, lebo som uz skusala tak aj tak a vzdy je to rovnako :( takze, kde robim chybu, alebo to tak je vzdy? a kedy sa mi to konecne vyrovna?
vdaka za pomoc
patrika
21.08.08,17:24
môže byť chyba v tom že nedobre strikuješ posledne krajové očka skus si očka stále rátať či náhodou neuberáš na šále by sa malo robiť krajové očko anglicky hladko najpeknejšie to vyzerá
durisovad
21.08.08,18:40
Moze to byt pouzitym vzorom, ak sa strikuje tzv. hladko, to znamena v jednom riadku hladke ocka, v nasledujucom obratene. Na sal by som odporucala pre zaciatocnika strikovat v kazdom riadku hladko alebo jedno ocko hladko, jedno obratene, tzv. patentovy vzor alebo v jednom riadku striedat hladko-obratene a v nasledujucom opacne, tzv. hraskovy vzor.
Rozalka
21.08.08,19:19
Posledné očko v riadku sa neštrikuje, len "preberie" akoby odzadu, takto sa boky trochu spevnia
AlaNR
22.08.08,05:24
A ešte finta FŇ - keď doštrikuješ a operieš svoje dielo, cez mokrú handru ho prežehli. Zafixuješ tým vlnu a krútiť sa to nebude.
U nás to funguje dokonale. Mamina štrikuje už pomaly vyše 50 rokov...
tiny77
22.08.08,05:41
A ešte finta FŇ - keď doštrikuješ a operieš svoje dielo, cez mokrú handru ho prežehli. Zafixuješ tým vlnu a krútiť sa to nebude.
U nás to funguje dokonale. Mamina štrikuje už pomaly vyše 50 rokov...
klobuk dolu...50 rokov... páááni... ;) strikovat viem šály - hladko obratko (aby sa mi to nekrutilo vymyslela som si sachovnicovy vzor - 5 hladko, 5 obratko..), pridavat ani uberat neviem, :confused: vlastne ani ukoncievat a v podstate ani nahadzovat prvy riadok nie... ale velmi by sa mi pacilo zhotovit si vlastnorucne nieco ine ako šál :D Mrzi ma,:( ze sa rucne prace dostavaju do zabudnutia, o par desatroci budu asi rucne pletene svetre iba v muzeach :eek::mee:
mirpo
22.08.08,05:56
Aj ja som začala pred nedávnom so štrikovaním šálu /pri telke/. Keď som bola malá, učila ma to babka, ale to je dávno. Prvý riadok viem, hladko viem, ale obrátene si ani za ten svet nespomeniem. :confused: Dúfam, že do vianoc sa mi ten šál podarí dokončiť. Len to ukončenie si tiež nepamätám:mee:
AlaNR
22.08.08,06:02
Ja tiež koľkorát čumím, keď mamina cez kruhovú ihlicu vyrába trebárs dečku na stôl... Mne by sa pomotali ruky.
Ja zvládnem hladko, obratko, osmičku, nahodiť základný rad, ubrať, ukončiť, len mi to strááášne dlho trvá.
Mamina ma furt hreší, že neuťahujem vlnu rovnomerne, takže koľkorát mám pravú stranu voľnejšiu ako ľavú, ale čo už, chce to cvik, jej sa to dobre hovorí......
tiny77
22.08.08,06:18
a co ponozky,ciapky a rukavice? :) mala by som nielen ruky domotane, ale aj z kečky by sa mi parilo :) :D
Jara
22.08.08,06:21
Ja teda som veľmi rada, že vidím, že aj mladé kočky nachadzajú čaro v štrikovaní. Ja štrikujem tak 40 rokov, ale dcéra bola veľmi rada keď som si vnúčatko oplietla. Najviac sa jej páčili papučky ktoré som jej narobila v rôzných farbách. Boli teplučke, vyzerali pekne a mala ich ako ponožky a topánočky zároveň. Také nikde nekúpiš.... Mne robilo radosť keď som plietla a ona bola rada, keď si ho parádila. Dnes je tá vlna trošku drahá, ale keď som pozerala na internete svetre po 4 až 5 tisíc tak aj tá vlna sa mi hneď zdala lacnejšia. Takže ste ma potešili, že ste sa pustili do práce. Uvidíte, keď sa pustíte do norských vzorov a budete vypletať nejakých sloníkov či kačičky aká je to krása a ako je človek rád, že to dokáže. Držím Vám prsty, nech sa Vám darí. Moja dcéra to teda nechce robiť /čo ma mrzí/, asi preto lebo babka jej upletie...
Jara
22.08.08,06:25
a co ponozky,ciapky a rukavice? :) mala by som nielen ruky domotane, ale aj z kečky by sa mi parilo :) :D

To len tie prvé by si mala ten problém. Možno by to trvalo jeden vekend, ale také papučky či rukavičky urobiš za večer. Ak budete chcieť nejaký popis na papučky či svetríky, tak pošlite mi cez ss adresu ja Vám to nafotím a pošlem. Nemám to pofotené, aby som to pripla, ale môžem zaslať poštou.
erzet
22.08.08,07:01
ahojte
mam otazku ohladom strikovania. preco sa mi stacaju boky pri strikovani salu? este sa len ucim, ale myslim, ze to nesuvisi s prilisnym stahovanim ociek, lebo som uz skusala tak aj tak a vzdy je to rovnako :( takze, kde robim chybu, alebo to tak je vzdy? a kedy sa mi to konecne vyrovna?
vdaka za pomoc
Ja som myslel že strikovanie je nejaké nová technika úpravy bytu a to je štrikovanie. No toto.
AlaNR
22.08.08,07:17
a co ponozky,ciapky a rukavice? :) mala by som nielen ruky domotane, ale aj z kečky by sa mi parilo :) :D

Ach, tak papučami a ponožkami zásobíme komplet celú rodinu aj dedinu, len čo zbadá voľné klbko, tak ich už aj štrikuje.
Aj kamoške do USA som tie papuče posielala, tam to malo veľký úspech, tak snáď aj biznis za morom rozbehneme..;)
Tinika
22.08.08,08:06
Moja mamka nás tiež od mala obštrikovala, ja som sa tiež naučila, hoci tiež neviem rovnomerne sťahovať. Viem hladko, obratko, hrášok, aj osmičky. Aj dieročky už viem. Len neviem čo je ten nórsky vzor a ako sa robia tie všelijaké zvieratka. Lebo to sa teším najviac, keď svojim detičkám budem, ak bude čas a neobehne ma moja mamka. Ale najprv sa to musím naučiť
Jara
22.08.08,08:14
Ak vieš hladko a obratko tak vieš v podstate skoro všetko. Pri norských vzoroch sa vlastne len striedaju vlny teda farby a dá sa robiť dvojako alebo sa ťahá vlna po rubnej strane a robi sa jedna rada hladko a druha obratene alebo potom sa robi striedavo 1 hl a 1 ob takže vlastne zanika striedanie v obratenom očku. Je potrebné, len aby ti to niekto ukázal a určite ťa to chytí. Ja keď som začala pliesť nórske vzory, tak som bola veľmi zvedavá ako to bude vyzerať keď vypletiem nejaké zvieratko, takže som aj celú noc plietla...
tiny77
22.08.08,08:19
cit na rovnomerne utahovanie vlny, cuduj sa svete, mam :)
Norsky vzor je taky akoby snehove vlocky :) velmi pekny.
Zvieratka moje sesterky a zvysna zenska cast nasej mnohopocetnej rodiny !!vysivaju!! na hotove vyrobky. Spotrebuje sa pritom viac vlny, ale je to efektnejsie, ako vpletanie. A vysivaju to normalne takym sposobom, ako idu ocka na vlne. Cize takeho V V V V V V tvaru :)
Tinika
22.08.08,10:38
Ak vieš hladko a obratko tak vieš v podstate skoro všetko. Pri norských vzoroch sa vlastne len striedaju vlny teda farby a dá sa robiť dvojako alebo sa ťahá vlna po rubnej strane a robi sa jedna rada hladko a druha obratene alebo potom sa robi striedavo 1 hl a 1 ob takže vlastne zanika striedanie v obratenom očku. Je potrebné, len aby ti to niekto ukázal a určite ťa to chytí. Ja keď som začala pliesť nórske vzory, tak som bola veľmi zvedavá ako to bude vyzerať keď vypletiem nejaké zvieratko, takže som aj celú noc plietla...

Ahaa, tak toto som už tiež robila, hoci davnejšie a zabudla som ako sa dava ina vlna, aby som tam nemala dierku, ale to sa porieši.
Meggie32
22.08.08,10:40
šál?! teraz v lete?! xi
AlaNR
22.08.08,10:47
čočočočočo sa čuduješ ??? :D
kým si ich uštrikujeme, bude tuhá zima, hádam aj po nej....:D
mirpo
22.08.08,10:56
šál?! teraz v lete?! xi
no čo, začala som skúšať, čo si ešte pamätám a darilo sa........tak bude šál. A keď bude hotový, začnem ďalší... :)

čočočočočo sa čuduješ ??? :D
kým si ich uštrikujeme, bude tuhá zima, hádam aj po nej....:D
Tak, tak. Kým skončím, budú i ďalšie vianoce:D:D
wagner
22.08.08,11:14
Tiež štrikujem viac ako 40 rokov. Kedysi to bolo veľmi moderné a keď som niečo chcela, tak som si to spravila. Aj moja dcéra bývala vždy obštrikovaná. Čas pri cestovaní som trávila štrikovaním. Tiež mojej vnučke som niečo štrikovala keď bola malá. Teraz sa to už vraj nenosí a ja mám ešte stále čo nosiť, tak nemusím štrikovať. Ešte stále mám pulóver s nórskym vzorom :) vlastnoručnej výroby.
tina1
22.08.08,17:49
Ja som myslel že strikovanie je nejaké nová technika úpravy bytu a to je štrikovanie. No toto.
Žiadna úprava bytu, žiadna erotika, len obyčajné štrikovanie hladko - obratko. :D:D:D
Tinika
23.08.08,05:18
Pôvodca textu príspevku: erzet
Ja som myslel že strikovanie je nejaké nová technika úpravy bytu a to je štrikovanie. No toto.

Žiadna úprava bytu, žiadna erotika, len obyčajné štrikovanie hladko - obratko.

Jasnéé, chlapi.
pepsikova
23.08.08,05:42
..jáááj,baby moje..ohromná téma,pripomenula mi moje prvé zážitky s uhlicami,aj to,ako ma mama ubila za to,že som nevedela rovnomerne sťahovať očká..a veru znova ma prinútilo siahnuť po ihliciach až čakanie na môjho prvého syna..vtedy jedna mamina kolegyňa uplietla prekrásny svetrík a ja som čumela a v duchu som si povedala doslovne:"..no teda ja predsa nemám ruky z h..ušúľané,dokážem to aj ja..hlavne preto,že dotyčná plietla také svetríky ako na páse a predávala ich po 120 Kčs..čo bol vtedy pekný peniaz,je to už 32 rokov..a veru,pomaličky som sa naučila všetky možné vzory,časom aj veľkosti,a časom aj ihlice zapadli prachom..niet pre koho vyrábať papučky a svetríky,šponovky a ponožky..
..a držím palčoky pri splietaní vlny,lebo je to super relax a výsledok je hneď trojaký - dobrý pocit z vlastnej práce,krásna vec a hlavne,vlastnoručne upletené určite nemá pol dediny!!..
..ďakujem za spomienku aj za túto tému a verím,že šikulky prispejú novými nápadmi..fajn deň vám..
nikanaj
23.08.08,09:03
tak jo...dakujem za napady, postrehy a odporucania....a to som si myslela, ze na tuto temu sa nikto nechyti :) a aj mne mamka povedala, ze ked to vyperiem tak sa nebude stacat...no som zvedava...:) bo ked nie, tak to zosijem a budem mat tie akoze pomozky bez spodku :):):)
tuta
23.08.08,16:19
tak jo...dakujem za napady, postrehy a odporucania....a to som si myslela, ze na tuto temu sa nikto nechyti :) a aj mne mamka povedala, ze ked to vyperiem tak sa nebude stacat...no som zvedava...:) bo ked nie, tak to zosijem a budem mat tie akoze pomozky bez spodku :):):)

No vidíš, že to využiješ. :D:D:D
jozka56
23.08.08,16:35
tak jo...dakujem za napady, postrehy a odporucania....a to som si myslela, ze na tuto temu sa nikto nechyti :) a aj mne mamka povedala, ze ked to vyperiem tak sa nebude stacat...no som zvedava...:) bo ked nie, tak to zosijem a budem mat tie akoze pomozky bez spodku :):):)
A tie ponožky bez spodku sa volajú štucne, aké parádne farebné som si robila. Boli časy, keď sa doma povaľovali ihlice a bavlnky-:---:D
melbak
02.12.08,20:09
no toto je spravna tema :) to ste ma ale potesili :) ja som tiez taka pletiarka (povazujem sa asi po 40 rokoch za skusenu), ale skuste nieco nafotit a poslat inspiraciu, ja som len odskocila od ihlic, prave si strikujem pre seba pulover
jozka56
02.12.08,20:22
Melbak ja už neštrikujem, hoď Ty svoj výtvor. Určite Ťa pochválim.:---
AlaNR
03.12.08,10:29
No čo, baby, už ste začali s tými šálami?
Ja už mám - kúpila som si v obchode :D , nebolo totiž toho, kto by ma donútil ho začať štrikovať doma....
ZEvina
03.12.08,12:40
Ja sa vždy teším na zimu, keď už niet čo robiť v záhrade. Strašne rada štrikujem pri telke. Keby som dala všetko na jedno miesto, čo som už uštrikovala, mohla by som otvoriť obchod. Medzi mojimi synmi je rozdiel dva roky, ale keď som im štrikovala pulóvre, musela som im rovnako ukončiť - jeden chrbát, druhý chrbát, jeden predok..., lebo by sa pohádali, prečo má ten druhý skôr ako on. Veľmi sa totiž páčili spolužiakom obrázky, ktoré som vplietala - začalo sa to zvieratkami (panda, psík,..) a vekom príbúdala náročnosť - zástavy a znaky obľúbených futbalistov, hokejistov..
Teraz štrikujem mojej dvojročnej vnučke svetríky a pulóvriky. Škoda, že som fotografický antitalent, pricapila by som svoje výtvory. Ak bude nevesta súhlasiť, možno mi ich nafotí a pomôže mi to sem dať.
Maruška54
03.12.08,12:56
No čo, baby, už ste začali s tými šálami?
Ja už mám - kúpila som si v obchode :D , nebolo totiž toho, kto by ma donútil ho začať štrikovať doma....
Ja ešte pol metra a už bude jeden hotový
chanah
02.01.09,16:41
:)dobry vecer, este nie som mamina ale nejak špekulujem sa na to prichystat, chcela by som ustrikovat spacie vrece pre bábo(taky vak s kapucnou)mamičky asi vedia co myslim, no neviete mi poradit kde najdem postup,chanah
darnie
21.10.09,12:34
Ja by som chcela najst nejaku pani, babičku z Bratislavy Ružinova, ktora by ma naučila štrikovat, alebo mi troška pomohla, ak by som dačo chcela uštrikovať z časopisu, našla by sa taka? čojaviem tak raz za dva tyždne by som prišla na hodinku, dve...aj finančne sa možeme nejak dohodnut...tak ak by ste niekto o niekom vedeli, bola by som velmi rada. dakujem
JarkaL
21.10.09,12:37
Musí to byť babička a musí byť z Ružinova? Aj ja viem štrikovať, ale nie som babka a bývam v BA-Z.B.
darnie
22.10.09,06:41
Musí to byť babička a musí byť z Ružinova? Aj ja viem štrikovať, ale nie som babka a bývam v BA-Z.B.


Nemusi :-) len neviem, či mam možnost sa tam nejak dostat, kedže nie som šofer :-( respektivne musela by som ist busom...nie som v BA nejak dlho, takže v tomto momente ani neviem ako by som sa tam dostala...pozeram na mapu , 37 bus?
Daggmar
22.10.09,06:54
Môže byť aj Petržalka ? Rada si pripomeniem krásne časy s ihlicami ...
darnie
22.10.09,07:21
Môže byť aj Petržalka ? Rada si pripomeniem krásne časy s ihlicami ...

No asi Petrzalka bude lepšia...napište mi sukromnu spravu...to by bolo super, ak by ste si aj vy dačo pri spoločnom pleteni "spichla" pre seba..
mbaliova
15.11.09,12:40
dobry den, skusim poradit boky sa vacsinou stacaju, skuste boky obhackovat kratkymi stlpikmi aspon dve riadky ja to mam vyskusane sice nie na saly ale na vesticke
mirčiak
21.03.11,15:00
Zdravím, ja som tiež v štrikovaní začiatočník ale chcela by som sa naučiť pliesť sveter. Začala som ale skôr vestou len by som potrebovala niečo vysvetliť v návode istého časopisu. Píšu to dosť komplikovane a keďže ja sa až tak nevyznám, tak som z toho jeleň. Techniku štrikovania ovládam len by som chcela pomôcť s nasledovným: ide o zadný diel vesty a píšu už ku koncu toto "z každé strany ujmeme pro průramky 1x3, 1x2 a 1x1 oko" - tzn. že v jednom riadku spletiem na začiatku 3 oká aj na konci? druhý riadok zas spletiem na začiatku a na konci 2 oká atd? či zle chápem?
ďalej: "dopleteme rovně do celkové výšky 55 cm a ujmeme náramenice 2x3 oka" - ako to myslia tie 2x3 oka?
Ak vie niekto vysvetliť budem veľmi vďačná :)
Ajuška
21.03.11,15:39
... "z každé strany ujmeme pro průramky 1x3, 1x2 a 1x1 oko" - tzn. že v jednom riadku spletiem na začiatku 3 oká aj na konci? druhý riadok zas spletiem na začiatku a na konci 2 oká atd? či zle chápem?
ďalej: ... :)
...oprašujem v hlave haadam desaťročia...:---...ale mám zato, že uberá sa vždy len na začiatku riadku... takže uberieš 3 očká (jeden prieramok) preštrikuješ celý riadok... na začiatku ďalšieho riadku uberieš zase 3 očká (t.j. druhý prieramok)... preštrikuješ celý riadok...a na začiatku uberieš zase 2 očká (prvý prieramok) preštrikuješ......... nikdy som nesplietala 3 očká do jedného, ale prevliekala som jedno cez druhé...

... "dopleteme rovně do celkové výšky 55 cm a ujmeme náramenice 2x3 oka" - ako to myslia tie 2x3 oka?
Ak vie niekto vysvetliť budem veľmi vďačná :) ...2x3 oká znamená ubrať 3 očká ( podľa vyššie uvedeného a preštrikovať riadok) a toto zopakovať dva krát (v dvoch riadkoch) na každej strane...;)...som aj zabudla, že som dakedy aj štrikovala...:rolleyes::---...
mirčiak
22.03.11,06:05
...oprašujem v hlave haadam desaťročia...:---...ale mám zato, že uberá sa vždy len na začiatku riadku... takže uberieš 3 očká (jeden prieramok) preštrikuješ celý riadok... na začiatku ďalšieho riadku uberieš zase 3 očká (t.j. druhý prieramok)... preštrikuješ celý riadok...a na začiatku uberieš zase 2 očká (prvý prieramok) preštrikuješ......... nikdy som nesplietala 3 očká do jedného, ale prevliekala som jedno cez druhé...
...2x3 oká znamená ubrať 3 očká ( podľa vyššie uvedeného a preštrikovať riadok) a toto zopakovať dva krát (v dvoch riadkoch) na každej strane...;)...som aj zabudla, že som dakedy aj štrikovala...:rolleyes::---...

A rátajú sa do toho splietania hneď prvé očká? Lebo viem, že posledné napr. sa už neštrikuje len sa presunie na ihlicu k ostatným. A potom v druhom riadku sa ako prvé štrikuje. Ale napr. je celkom problém pri riadku, ktoré sa má začať obratko, toto presunuté oko sa ťažko tak začína.
Daggmar
28.03.11,12:03
Toto presunuté oko je tzv. okrajove, ktore sa do vzoru nepocita ... teda ked mas napr. vzor na 10 ociek musis pocitat + 2 okrajove ... teda na ihlici mas 12 ociek nahodenych
alaya1
30.03.11,07:03
Tak ja som dlhorocna strikovacka, od kabata, az po obrusy, ale uz cca 4 roky som nemala ihlice v rukach. Moja dcera si vymyslela, ze chce moherovy sveter- pulover. Chcem to robit na ihliciach c.8-10, no uz som zabudla, kolko asi treba na to vlny a kupovat od oka je teraz dost financne narocne.
Ona je chuda asi 165cm vysoka, nosi c.36. Pocitam, ze asi tak 40dkg, ci je to malo? Budem robit aj patent, to na ih.c.5.Pulover ma byt pod zadok.,Ak ste teraz nieco take strikovali, napioste mi prosim vasu spotrebu.
lusielaL
30.03.11,08:28
alaya,tych 40dkg by mohlo byt dost,lebo ked som strikovala na postavu asi 170 vyska minula som 50dkg.Ale ja by som radsej asi prikupila do rezervy.
alaya1
05.11.11,08:37
Tak, znova mam problem. Robila som dcerke sveter. Normalny, na gombiky. Chce vsak s tomu velku kapucnu.Ona nosi cislo 38. To som nikdy nerobila, ani som nenasla poriadne vysvetlene cez google. Mate niekto s tym skusenost?

Po tomto sverti ma caka este baretka- taka moderna, nejako vzadu ovisnuta.-) ta mopja dcerka si teda vymysla veci-)
lujza.j
05.11.11,12:07
Tak, znova mam problem. Robila som dcerke sveter. Normalny, na gombiky. Chce vsak s tomu velku kapucnu.Ona nosi cislo 38. To som nikdy nerobila, ani som nenasla poriadne vysvetlene cez google. Mate niekto s tym skusenost?

Po tomto sverti ma caka este baretka- taka moderna, nejako vzadu ovisnuta.-) ta mopja dcerka si teda vymysla veci-)

škoda, že si si hned nenašla taký "strih" nikdy som neštrikovala sveter s kapucou, ale viem si predstaviť asi takto:
zošila by som diely a potom by som okolo krku nahodila oká, možno viac a by sa dalo, potom by som vlastne uplietla takú "kocku" ktorú ak by bola dostatočne veľká na hlavu tak by som ju zošila k sebe, tak aby šev zostal z vnútra kapuce.ja si to viem takto predstaviť len neviem či to bolo zrorumiteľné;)
alaya1
05.11.11,12:17
No ja mam problem, ze ja nic nerobim podla navodu. Ani nevarim, nepeciem, nestrikujem. Vsetko len z hlavy. Dakujem, tiez som to tak nejak myslela. Musim skusit z papiera.
lujza.j
05.11.11,12:47
No ja mam problem, ze ja nic nerobim podla navodu. Ani nevarim, nepeciem, nestrikujem. Vsetko len z hlavy. Dakujem, tiez som to tak nejak myslela. Musim skusit z papiera.

poprípade ak by sa kocka zdala malá tak by som po stranách ešte pridala nejaké oká a po ukončení a zošití kapuce by som naokolo urobila tiež patent.
avalik
05.11.11,12:47
Tak, znova mam problem. Robila som dcerke sveter. Normalny, na gombiky. Chce vsak s tomu velku kapucnu.Ona nosi cislo 38. To som nikdy nerobila, ani som nenasla poriadne vysvetlene cez google. Mate niekto s tym skusenost?

Po tomto sverti ma caka este baretka- taka moderna, nejako vzadu ovisnuta.-) ta mopja dcerka si teda vymysla veci-)

tu je navod na pulover s kapucnou : http://two-cat.blog.cz/0709/jak-uplest-3

baretka: http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=7944
bupi
05.11.11,12:54
Neviete mi poradit, kde by som nasla rozpis na pletenu dlhu vestu - saty (cez hlavu), najlepsie s Veckom? Dakujem
alaya1
05.11.11,13:06
Tak teda z tej kapucne som jelen....pletie dookola na obycaknych ihliciach, potom az prelozi na okruhle, ubera, priklada...ale aj tak dakujem, budem to studovat.
smutok
05.11.11,13:07
Je to tu.www.garnstudio/lang/cz/category je to aj čaštine.Veľmi dobrá stránka,využívam ju.
lujza.j
05.11.11,13:08
kapuca sa dá aj taj aj tak:)
avalik
05.11.11,13:12
Tak teda z tej kapucne som jelen....pletie dookola na obycaknych ihliciach, potom az prelozi na okruhle, ubera, priklada...ale aj tak dakujem, budem to studovat.

to je postup na pulover s kapucnou ... prve 3 cm pletie ako rolak, potom to rozdeli na kapucnu
alaya1
05.11.11,13:21
Teda nemozem to pliect ako rolak, lebo je to sveter na zapinanie:)
avalik
05.11.11,13:25
Teda nemozem to pliect ako rolak, lebo je to sveter na zapinanie:)

ved tie 3 cm upleties rozdelene :)



PS: nech ti dcera donesie podobny sveter od kamosky, z neho potom obkukas :)
lujza.j
05.11.11,13:31
patent kde budú gombíky a dierky by som robila na koniec okolo celého svetra a kapuce, ale asi na dvoch guľatých ihliciach.
alaya1
05.11.11,13:34
patent kde budú gombíky a dierky by som robila na koniec okolo celého svetra a kapuce, ale asi na dvoch guľatých ihliciach.

Budem to robit cele na okruhlych ihliciac, ale nie dookola, ale budem to vpredu prehadzovat. No nejako to urobim, uz teraz vidim to paranie, kym to vyjde. dakujem vam za rady.
lujza.j
05.11.11,14:27
Budem to robit cele na okruhlych ihliciac, ale nie dookola, ale budem to vpredu prehadzovat. No nejako to urobim, uz teraz vidim to paranie, kym to vyjde. dakujem vam za rady.
tak som to aj myslela, že dve okrúhle ihlice-dlhé:)
Zdenka 0705
05.11.11,15:37
aj tu sa môžeš keď už nič iné, aspoň inšpirovať :)http://www.garnstudio.com/lang/cz/pattern.php?id=3728&lang=cz
lujza.j
05.11.11,15:48
no to je taká kapuca, ktorá vznikne z toho čo som myslela ja:)
alaya1
05.11.11,17:12
baby, presne taku potrebujem.
danushka
09.01.12,23:45
Tak, znova mam problem. Robila som dcerke sveter. Normalny, na gombiky. Chce vsak s tomu velku kapucnu.Ona nosi cislo 38. To som nikdy nerobila, ani som nenasla poriadne vysvetlene cez google. Mate niekto s tym skusenost?

Po tomto sverti ma caka este baretka- taka moderna, nejako vzadu ovisnuta.-) ta mopja dcerka si teda vymysla veci-)

Nás doma s dcérou pochytila zimná štrikovacia mánia, práve som jej dnes dokončila vestu, ktorú sme robili spoločne. Má 14 r. a doposiaľ sa učila na jednoduchých čiapkách a šálikoch, teraz už nabehla na vestu, samozrejme uberanie k rukávom, okolo krku atď. som asistovala ja, ale teším sa, že ju to baví.
Vymysleli sme vskutku zaujímavé dielko, priložím foto keď to bude úplne hotové aj s aplikáciami z flisu a prišitý zips.

Ale keď ste už dievčatá pri tých kapucniach, tak teraz som vyskúšala kapucňu úplne inak.
Po zošití zadného dielu s prednými som nahodila očká okolo krku, nie je to konkrétne u dcérinej vestičky, ale u môjho svetríka, ktorý tiež pomaly finišujem. Nerobila som to na okrúhlych ihliciach okolo krku, pretože sveter pletiem na veľmi hrubých ihliciach, ale princíp vytvárania oblého tvaru spočíva v tom, že nahodíte si napríklad 80 očiek, upletiete po 8O očiek do určitej výšky, povedzme 10cm a potom začnete presne v strede splietať po dve očká, čiže v momente rozhodnutia uberania do oblúka idete v strede spletenie 39 so 40 očkom a hneď vedľa toho opäť dve, tak po zoštrikovaní dvoch očiek ostáva na riadku 78 očiek.
V ďaľšom riadku opäť presne k stredu sa zoštrikováva 39 s 38 očkom a hneď vedľa toho ďaľšie dve očká zoštrikovať.
Na každom riadku postupne uberáte k stredu po dve očká, aby ste stále vytvárali strednú hranicu a vzniká vám vnútorný oblúčik. Štrikujete dovtedy, pokiaľ potrebujete dĺžku kapucne a môže sa stať, že sa zastavíte na polovici s 20 očkami. Takže vlastne na ihlici ostáva 40 očiek, ktoré sa ukončia a priadzu neustrihnite po ukončení nakrátko, pretože ňou zošijete kapucňu zhora od bokov do polovice.
Takto vznikne kapucňa od krku na jednej ihlici od krku.

Pánečku, neviem, či vôbec sama sebe rozumiem po tomto opise :D.

Pofotím, priložím, aby bolo vidno, ako to vyzerá.
A všetkým štrikuľkám a háčkuľkám prajem šikovné pršteky a pohodlnú pohovku.
Tie čo máte doma purbertiačky, naučte ich štrikovať, robí im to dobre na nervičky a zistíte, že odrazu nemajú toľko rečí a ponosov, takže zároveň liečia nervičky aj Vám :D.
alaya1
10.01.12,06:01
danuska, no ak som to pochopila-), tak naberies 80 ocierk okolo celeho krku.t.j. zacnes naberat na prednom diele, naberas cely zadny diel a potom druhy predny diel- mas to na jednej obycajnej ihlici.

Potom pleties nejaku vysku, cca 10 cm.

Zacnes v strede kapucne spajat strdne ocka, t.j. napor.40+39 ocko spojis do jedneho ocka a strikujes dalej riadok, , otocis a strikujes dalej, prides zase k stredu a zistrikujes dalsie 2 stredne ocka atd.

No a top ukoncovanie kapucne, to som nepochopila-))

Pochopila som to uberanie spravne?
danushka
10.01.12,08:53
Nie Alaya, spájaš v prvej polovici riadku 39 očko so 40 a hneď vedľa neho 40 s 39tym , čiže z 8o očiek v riadku takto ostáva po speletení štyroch stredných očiek, z ktorých vzninú dve stredové - na ihlici ostáva 78 očiek.

Čiže opäť matematicky :
78 / 2 je 39.
V ďaľšom riadku teda spletieme 38 očko s 39 v prvej polovici a hneď vedľa neho v druhej polovici riadka 39 s 38, tak na ihlici ostane 76 očiek.

Opäť matematicky :
76 /2 je 38.
ČIže idem po 37 očko, spletiem dve očká a zas dve očká, vzniká na ihlici 74 očiek.
.
.
.
Opkaujem dovtedy pokiaľ kapucňa nedosiahne potrebnú dĺžku.

Vrch zošijem.

Možno vyzerá opis komplikovane, ale už po cca troch riadkoch uvidíš ako sa v strede očká zbiehajú, tie spletené stredové sa zbiehajú do takého uhla a tým pádom ten uhol vytvára oblúk kapucne.
Najprv som si myslela, že ten oblúk vytvorím tak, že v určitej výške, tu hovríme o názorných 10 cm budem pliesť na ihlici s dvoma priadzami teda od polovice riadkov si budem uberať na každom riadku a zošijem to, ale vlastne presne rovnaký efekt sa dá docieliť okamžite vnútorným spletaním, hoci zošitie je aj tak potrebné po ukončení riadka, takže je v podstae jedno, či to budeš robiť tak, ako píšem hore, alebo dvoma priadzami na ihlici.
Ale to už nejdem naozaj koplikovať ďaľším spôsobom, aby som ťa totálne nedomotala.
:D

A tak ako si písala Alaya, ani ja neštrikujem podľa návodov, vždy je to o chytení ihlíc do ruky a uvidíme, čo vznikne. Na začiatku je len farba istá.
danushka
10.01.12,09:09
107382107383107384107385107386
Takže toto je dcérina vestička, ale tu sa kapucňa robila samostatne, pretože chcela ešte vnútorný golier, takže kapucňa sa prišívala samostatne.
Dielko je skutočne ešte čerstvé, vznikalo do rána, takže je neoprané a odstávajú sem-tam niekde aplikácie, po vypratí to bude tip-top :).
Detajlíky som dcére urobila, ale inak jej to jej práca, ráno pred školou pišťala od radosti, viete si predstaviť asi ako 14tky prejavujú radosť :).
danushka
10.01.12,09:10
No vidím, že tu nemôžem dať viac, ako jednu prílohu, vytvorím album vo fotkách, tam pozriete ...
alaya1
10.01.12,09:15
chapem, v kazdom riadku spojim 2x2 ocka. t.j. akoby si spojila 4 ocka a vzniknu 2-)))) uz rozumiem.