vlavor
21.08.08,15:39
S mojou manželkou sme v r.2006 kúpili od jej brata (za 190 000 SK) osobné motorové vozidlo. Ako vlastník je v Osvedčení o evidencii (technickom preukaze) zapísané jej meno.
Momentálne sme s stave príprav na rozvodové konanie. Moja manželka sa aj s 3-ročnou dcérou odo mňa odsťahovala a zobrala si aj auto, ktoré mi nechce dovoliť používať ani keď ho nepotrebuje, s odôvodnením, že auto je jej a zadováži si aj darovaciu zmluvu na auto v spolupráci s bratom a vyhráža sa mi, že keď si ho požičiam, ohlási krádež auta a podá na mňa trestné oznámenie. Po známosti som zistil na DI, že v archíve je iba vyplnený formulár o zmene majiteľa auta a nič iné nie je k nemu vraj priložené t.j. ani kúpno-predajná zmluva ani darovacia zmluva (vraj to už dnes netreba).
Mám duplikát kľúčov od vozidla, ako aj notársky overenú kópiu technického preukazu, ktoré sme dali vyhotoviť kvôli jednoduchšiemu používaniu auta, ešte v čase keď bolo auto „spoločné“.
Chcem sa spýtať, ak by som si požičal auto bez jej súhlasu, či môže úspešne uskutočniť svoje vyhrážky, resp. či môžem mať nepríjemnosti, keď ma základe jej ohlásenia krádeže,
zastaví polícia , aj keď predložím doklady k vozidlu a preukážem, že som jej manžel ?

Ďakujem za odpoveď
b20
07.09.08,18:37
tie zenske su riadne vy.....
presne to iste urobila moja. Z kupeneho auta bolo zrazu auto darovane.

A vysetrovatel hned zacal trestne stihanie pre neopravnene uzivanie cudzieho motoroveho vozidla.
takze moja skusenost.
Na dopravnom inspektorate je len evidencia o drzitelovi technickeho osvedcenia. to s vlastnictvom nema nic spolocne. Medzi 2 menami na dopravnom inspektorate moze byt aj 10 zmien vlastnictva, 5 krat darovane, 5 krat predane, tam nie je cesta.
je potrebne zabezpecit dokaz o financnom prevode penazi. Ak to slo z uctu na ucet, tak este je to OK. ak Cash tak moze byt problem.

Na druhej strane ak mas papier, ze za manzelstva ste do toho auta dali co i len 1 Sk na zhodnotenie, tj autoradio, tazne zariadenie a pod, tak si spoluvlastnik a tym trestna zodpovednost zanika.
vela zdaru
petmar
07.09.08,19:32
Práve včera hovoril v TV ktorýsi policajný šéf, že overenou kópiou technic. preukazu sa vodič preukazovať nemôže, iba originálom, pretože napr. keď ho zobrali, mohol by ďalej jazdiť a pod... tak ani tu cesta nevedie :confused:
Lídia
08.09.08,05:04
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.



Vzniká uzavretím manželstva spoločne a nerozdielne. Do bezpodielového spoluvlastníctva manželov patrí vlastníctvo všetkých hnuteľných a nehnuteľných vecí nadobudnutých počas manželstva.
Do bezpodielového spoluvlastníctva nepatri dary, dedičstvo a veci osobnej potreby.



Opať by som radila rýchlo zohnať dobrého právnika, tá posledná veta a jej "využitie" by mohla byť aj nekonečným príbehom, napr. by si mohol aj Ty využiť svojich známich a mnohé si dať akože darovať. Želám veľa šťastia a čo najviac ľudskosti na oboch stranách.
Chobot
08.09.08,07:11
S mojou manželkou sme v r.2006 kúpili od jej brata (za 190 000 SK) osobné motorové vozidlo. Ako vlastník je v Osvedčení o evidencii (technickom preukaze) zapísané jej meno.
Momentálne sme s stave príprav na rozvodové konanie. Moja manželka sa aj s 3-ročnou dcérou odo mňa odsťahovala a zobrala si aj auto, ktoré mi nechce dovoliť používať ani keď ho nepotrebuje, s odôvodnením, že auto je jej a zadováži si aj darovaciu zmluvu na auto v spolupráci s bratom a vyhráža sa mi, že keď si ho požičiam, ohlási krádež auta a podá na mňa trestné oznámenie. Po známosti som zistil na DI, že v archíve je iba vyplnený formulár o zmene majiteľa auta a nič iné nie je k nemu vraj priložené t.j. ani kúpno-predajná zmluva ani darovacia zmluva (vraj to už dnes netreba).
Mám duplikát kľúčov od vozidla, ako aj notársky overenú kópiu technického preukazu, ktoré sme dali vyhotoviť kvôli jednoduchšiemu používaniu auta, ešte v čase keď bolo auto „spoločné“.
Chcem sa spýtať, ak by som si požičal auto bez jej súhlasu, či môže úspešne uskutočniť svoje vyhrážky, resp. či môžem mať nepríjemnosti, keď ma základe jej ohlásenia krádeže,
zastaví polícia , aj keď predložím doklady k vozidlu a preukážem, že som jej manžel ?

Ďakujem za odpoveď

Pretože motorové vozidlo v zmysle našej legislatívy môže byť písané len na jedného majiteľa, je potom problém v prípade, že auto patrí do BSM preukazovať skutočne jeho vlastníctvo druhým manželom. Pokiaľ si manželka zaobstará darovaciu zmluvu na auto, tak skutočne auto nebude tvoje.

Ak ohlási krádež a zastavia ťa policajti a nebudeš mať doklady, ale preukážeš sa ako manžel, tak možno s tebou nebudú zaobchádzať ako so zlodejom (že by ťa odviedli v putách), ale určite budeš mať problémy za to, že jazdíš bez dokladov a budú neoprávnené používanie MV ďalej prešetrovať - bude sa musieť manželka vyjadriť. V praxi môže prísť k takému prípadu, ak manžel zoberie auto, manželka o tom nevie, spanikári nahlási krádež a keď jej povedia, že auto mal manžel, tak je celá natešená, že auto neukradli a nič sa nedeje (ohlásenie krádeže stiahne). AK by ale tvrdila, že neoprávnene používa jej auto, tak polícia bude ďalej jednať a vyšetrovať a môže aj vzniesť obvinenie. Dopredu sa nedá povedať, čo sa stane, záleží od tvojej manželky. Ale radšej to neskúšaj.