Etela
21.08.08,15:51
na čo sa odvolať / v rýchlosti to neviem nájsť/, že faktúry sa prepočítavajú denným kurzom eura / nie konverzným - platným od 1.1.2009/. Niekde som sa s touto informáciou stretla, že hodnota eura sa prepočítava podľa denného kurzu NBS.
Milan Benka
21.08.08,14:31
na čo sa odvolať / v rýchlosti to neviem nájsť/, že faktúry sa prepočítavajú denným kurzom eura / nie konverzným - platným od 1.1.2009/. Niekde som sa s touto informáciou stretla, že hodnota eura sa prepočítava podľa denného kurzu NBS.

Viď zákon o účtovníctve.
Etela
21.08.08,14:56
Ano viem, len presne neviem kde to je.
Prosím, naviguj ma.
rickman
21.08.08,15:10
Ale vystavena faktura ma byt prepocitana konverznym kurzom, vsak?

Je potrebne dualne zobrazovat aj jednotkovu cenu, sumu celkom za polozku alebo len sumu spolu?
veronikasad
21.08.08,15:16
Ale vystavena faktura ma byt prepocitana konverznym kurzom, vsak?

Je potrebne dualne zobrazovat aj jednotkovu cenu, sumu celkom za polozku alebo len sumu spolu?
Etela má zrejme na mysli prijaté faktúry zo zahraničia, ktoré sa prepočítavajú pri zaevidovaní do účtovníctva kurzom NBS ... Podobne aj s vystavenými fa .

Konverzný kurz do konca roka 2008 je len informatívna hodnota.
Aljok
21.08.08,15:48
na čo sa odvolať / v rýchlosti to neviem nájsť/, že faktúry sa prepočítavajú denným kurzom eura / nie konverzným - platným od 1.1.2009/. Niekde som sa s touto informáciou stretla, že hodnota eura sa prepočítava podľa denného kurzu NBS.
Pozri Zákon o účtovníctve § 24
ondrejvla
21.08.08,16:28
Tu je to riešené :
§ 24
(1) Účtovná jednotka je povinná oceňovať majetok a záväzky ku dňu ocenenia, a to:
a) ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu spôsobmi podľa § 25,
b) ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, spôsobom podľa § 27,
c) k inému dňu v priebehu účtovného obdobia spôsobom podľa § 27, ak sa to vyžaduje podľa osobitného predpisu.33)

(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na slovenskú menu kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska platným ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, a k inému dňu, ak to ustanovuje osobitný predpis. 34)

(3) Pri kúpe a pri predaji cudzej meny za slovenskú menu použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané. Ak sa predaj alebo kúpa cudzej meny uskutoční za iný kurz ako ponúka banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v kurzovom lístku, použije sa kurz, ktorý banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v deň vysporiadania obchodu ponúka za kúpu alebo predaj meny v kurzovom lístku. Ak sa kúpa alebo predaj neuskutočňuje s bankou, pobočkou zahraničnej banky alebo so zmenárňou, použije sa kurz vyhlásený Národnou bankou Slovenska v deň vysporiadania obchodu.

(4) Pri prevode peňažných prostriedkov z účtu zriadeného v cudzej mene na účet zriadený v slovenskej mene a z účtu zriadeného v slovenskej mene na účet zriadený v cudzej mene sa použije kurz podľa odseku 3.

(5) Ustanovenie tohto zákona o oceňovaní majetku a záväzkov sa použije primerane aj na oceňovanie iných aktív a iných pasív.

(6) Odsek 2 sa nepoužije pri prijatých preddavkoch a pri poskytnutých preddavkoch ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.
rickman
21.08.08,16:54
Cize kurzy NBS sa tykaju platieb so zahranicim - tak ako doteraz. Akurat sa to zacina niektorym ludom miestat, ze hej? :)

Cize klasicka tuzemska faktura:
Jednotkova cena v SKK
Cena (spolu - v riadku) v SKK
Cena spolu (stlpec spolu) v SKK
Cena spolu (stlpec spolu) v EUR (konverzny kurz)?