victoria
21.08.08,16:05
Ahoj všetci,
idem sa opýtať skúsenejších. Volal mi klient ktorému externe spracúvam uctovnictvo ze vo vedlajsej prevadzke boli na kontrole pracovnici z Inspektoratu prace. Na to nic divne, akurat ze od majitela prevadzky, ktory mimochodom musel hned naklusat pozadovali vyplatne pasky zamestnancov, ktore vraj musia byt ulozene na predajni. Samozrejme ze ich tam nemal a tak ho donutili aby isiel po ne domov a cakali na prevadzke kym im neprinesie ukazat. Je takyto postup spravny ? Klientovi totiz posielam mesacne pasky pre zamestnancov a raz za rok na konci mu odovzdam cely sanon mzdy do ktoreho cely rok v kancelarii ukladam mzdovu agendu. Musi mat klient take doverne veci ako vyplatne pasky na prevadzke kde sa premelu vsetci zamestnanci a mozu ich v nestrazenej chvili vidiet alebo si ma kvoli snad zaobstarat trezor aby tam boli ale boli chranene ?
vdaka
Zoltán Kovács
21.08.08,14:09
Ahoj všetci,
idem sa opýtať skúsenejších. Volal mi klient ktorému externe spracúvam uctovnictvo ze vo vedlajsej prevadzke boli na kontrole pracovnici z Inspektoratu prace. Na to nic divne, akurat ze od majitela prevadzky, ktory mimochodom musel hned naklusat pozadovali vyplatne pasky zamestnancov, ktore vraj musia byt ulozene na predajni. Samozrejme ze ich tam nemal a tak ho donutili aby isiel po ne domov a cakali na prevadzke kym im neprinesie ukazat. Je takyto postup spravny ? Klientovi totiz posielam mesacne pasky pre zamestnancov a raz za rok na konci mu odovzdam cely sanon mzdy do ktoreho cely rok v kancelarii ukladam mzdovu agendu. Musi mat klient take doverne veci ako vyplatne pasky na prevadzke kde sa premelu vsetci zamestnanci a mozu ich v nestrazenej chvili vidiet alebo si ma kvoli snad zaobstarat trezor aby tam boli ale boli chranene ?
vdaka

Bol by som zvedavý na aký právny predpis sa odvolávali.


A čo zákon o ochrane osobných údajov?
victoria
21.08.08,14:17
Presne tak. Klient mi nevedel nic povedat a dotycny bol taky vyklepany ze rychlo bezal domov a doniesol a oni normalne na neho cakali kym to neobehne. Mna tiez hned zaujimal zakon a paragraf na zaklade ktoreho konali.
inuš
21.08.08,18:11
IP sa mal vopred ohlásiť, že príde na kontrolu, samozrejme pokial nešli kontrolovať nelegálnu prácu. Vtedy sa nehlásia vopred. Ked sa môže ohlásiť daňový úrad, alebo poisťovne, nevidím dôvod, prečo by tak nemali urobiť aj oni. Mali by sme im posunúť link na poradu, aby načerpali viac informácií.
Lucy
21.08.08,19:20
IP príde neohlásene aj vtedy, ak má nejaký podnet na kontrolu, napr. zo strany nespokojného zamestnanca. Keď prídu takto neohlásene, tak si skontrolujú aj nelegálnu prácu a potom sa už orientujú na šetrenie podnetu.
inuš
22.08.08,08:33
Nám sa IP ohlásil dopredu len jeden krát - a to zrovna na podnet Znca. Takže to asi závisí od samotných kontrolorov. V ostatných prípadoch prišli ako prepadové komando. A to nehovorím o začiatkoch, ked prebrali kontrolu mzdovej agendy / dodržiavanie min. mzdy/. Vtedy boli stráááááááášne múdri. A nevedeli ani polovicu vecí, ktoré súvisia s min. mzdou. Ale "oni boli páni".:mee:
Čo už.
Pepa
22.08.08,08:49
A to mám archivovať výplatné pásky???? Veď výplatné pásky vytlačím, odovzdám, zamestnanci podpíšu prevzatie výplatnej pásky. Prečo by ich mal mať zamestnávateľ k dispozícii? Veď má mzdový list. Niečo som prehliadla či čo?
Jara
22.08.08,09:02
Ja som mala predložiť osobné doklady a mzdové listy.
Paula
22.08.08,09:03
Sociálka pri kontrole tiež vyžaduje výpl. pásky.
Na podnet zamestnanca sa konala kontrola z IP kvôli str. lístkom, vyžadovali prac. umluvy, dohody, dochádzku, výpl.pásky. Ale mať to na predajni je naozaj smiešna požiadavka.
Pepa
22.08.08,10:03
Sociálka pri kontrole tiež vyžaduje výpl. pásky.
Na podnet zamestnanca sa konala kontrola z IP kvôli str. lístkom, vyžadovali prac. umluvy, dohody, dochádzku, výpl.pásky. Ale mať to na predajni je naozaj smiešna požiadavka.

Nikdy ich po mne nechceli. Výplatné listiny áno, ale výplatné pásky ee. A mám ich vôbec povinnosť archivovať? Ja myslím, že nie.