DadaN
28.04.05,17:46
Mám nasledovný problém:
Boli sme daňovým úradom osobne vyzvaní k súčinnosti pri daňovej kontrole iného subjektu. Úradníčky od nás požadujú fotokópie rôznych faktúr, našich výpisov z účtu, a to za niekoľko rokov. Odhadujem, ze sa jedna o 150 az 200 fotokópii. Navyše to treba vyhladať a usporiadať. Ešte len dnes kolegyňa tomu venovala cely poldeň a spravila len jeden z troch kontrolovaných rokov.
Moja otázka znie - či by si tu tie urádničky nemali sami robiť poznámky a potom len potrebné veci okopírovať (na našej kopírke)? Resp. nemáme právo na náhradu nákladov? Zdôrazňujem, že nie sme kontrolovaným subjektom, sme len svedok pri daňovej kontrole iného subjektu.
Za odpoveď alebo nejaké skúsenosti Vám vopred ďakujem.
ondrejvla
28.04.05,16:38
Mám nasledovný problém:
Boli sme daňovým úradom osobne vyzvaní k súčinnosti pri daňovej kontrole iného subjektu. Úradníčky od nás požadujú fotokópie rôznych faktúr, našich výpisov z účtu, a to za niekoľko rokov. Odhadujem, ze sa jedna o 150 az 200 fotokópii. Navyše to treba vyhladať a usporiadať. Ešte len dnes kolegyňa tomu venovala cely poldeň a spravila len jeden z troch kontrolovaných rokov.
Moja otázka znie - či by si tu tie urádničky nemali sami robiť poznámky a potom len potrebné veci okopírovať (na našej kopírke)? Resp. nemáme právo na náhradu nákladov? Zdôrazňujem, že nie sme kontrolovaným subjektom, sme len svedok pri daňovej kontrole iného subjektu.
Za odpoveď alebo nejaké skúsenosti Vám vopred ďakujem.
Dada, ste povinní byť súčinní pri daň.kontrole subjektu, na ktorý vás vyzval správca dane. Nakoľko kopírujete doklady, vaše výpisy, pravdepodobne ste s daným subjektom spolupracovali, takže ak u neho zistili daňové nedostatky samozrejme, že kontrolujú i subjekty, s ktorými mal väčšie obchodné transakcie. Píšeš, že ste len svedok, prečo potom kontrolujú aj vaše doklady?!
A úhradu nákladov-to som zatiaľ ešte nepocítila, že by DÚ uhradil náklady svedka pri daň.kontrole, no ale skús im to navrhnúť. Aj ja budem rada, ak nám to budú preplácať! Ľutujem ťa, ale je to tak, a nedaj Bože, ak zistia nejaký nedostatok medzi kontrolovaným subjektom a vašou firmou. Držím palce. Vlasta
martinala
29.04.05,15:42
odporúčam mrknúť 511 - zákon o správe daní a poplatokov § 28 - náklady daňového konania. Za pokus to stojí ...
martina
evina
29.04.05,20:22
§ 28
Náklady daňového konania
(1) Ak neustanovuje tento zákon inak, náklady daňového konania hradí príslušný správca dane, s výnimkou exekučných nákladov (§ 90) a nákladov, ktoré vznikli daňovému subjektu.
(2) Ak sa na výzvu správcu dane zúčastnia na daňovom konaní
a) svedkovia, patrí im náhrada hotových výdavkov a ušlej mzdy; nárok je treba uplatniť u správcu dane, na ktorého výzvu sa na konaní zúčastnili, súčasne s dokladmi, ktoré preukazujú uplatňovaný nárok, do piatich pracovných dní po výsluchu, inak tento nárok zaniká,
b) znalci, audítori a tlmočníci, patrí im náhrada hotových výdavkov a odmien, podľa osobitných predpisov,
c) osoby, s výnimkou daňových subjektov, ktoré majú listiny a iné veci potrebné v daňovom konaní, patrí im náhrada spojená s ich predložením alebo obhliadnutím. Nárok je nevyhnutné uplatniť u správcu dane, na ktorého výzvu sa na konaní zúčastnili, súčasne s dokladmi, ktoré preukazujú uplatňovaný nárok, do piatich pracovných dní od predloženia alebo obhliadnutia, inak tento nárok zaniká,
d) tretie osoby podľa § 6 ods. 3 písm. d) až g), patrí im náhrada hotových výdavkov; na uplatnenie nároku sa vzťahuje obdobne ustanovenie písmena a).
(3) O uplatňovaných nárokoch rozhodne príslušný správca dane do pätnástich dní odo dňa ich uplatnenia a v tejto lehote i poukáže v prospech oprávnených úhradu priznaného nároku. Proti tomuto rozhodnutiu sa možno odvolať.
(4) Ak správca dane uhradil náklady daňového konania podľa odseku 2, ktoré vznikli v dôsledku nečinnosti alebo nesplnenia zákonných povinností daňového subjektu, môže tieto náklady preniesť na daňový subjekt. Predpísaná náhrada nákladov konania je splatná do 15 dní odo dňa doručenia rozhodnutia. Proti tomuto rozhodnutiu sa možno odvolať.
(5) Ak daňový subjekt neuhradí náklady daňového konania podľa odseku 4, správca dane je oprávnený ich vymáhať v daňovom exekučnom konaní.
ondrejvla
29.04.05,20:34
Ono iné hovorí zákon, a iná je skutočnosť! Skús fakturovať DÚ kopírovanie dokladov na vlastnej kopírke, vyčísliť náklady na papier, na mzdy pracovníkov, ktorí chystali doklady, prípadne iné náklady! No poviem vám pravdu, ja by som na to nemala odvahu, a to som sakra odvážna!
evina
29.04.05,20:44
Ono iné hovorí zákon, a iná je skutočnosť! Skús fakturovať DÚ kopírovanie dokladov na vlastnej kopírke, vyčísliť náklady na papier, na mzdy pracovníkov, ktorí chystali doklady, prípadne iné náklady! No poviem vám pravdu, ja by som na to nemala odvahu, a to som sakra odvážna!
A ja sa priznám, že by som na to odvahu mala, najmä ak je opora v zákone :)
babenko1
29.04.05,20:53
Prinajhoršom ti napíšu, že tie tvoje náklady sú pod hladinou minima, čo majú určenú ministerstvom, riaditeľstvom... :-)
ondrejvla
29.04.05,21:02
Tak nech si Dada vyberie! Podľa odvahy a podľa momentálnej nálady. Ide tam o to, že určite nebude niečo v poriadku i vo firme, odkiaľ vyžadujú súčinnosť, keďže musia doložiť doklady od kontrolovaného subjektu! Mám pichľavý pocit, že asi nie. Ale bodaj by som sa mýlila!
babenko1
29.04.05,21:06
Ja som zatiaľ zažila iba to, že prišli z daňového úradu, aby sme im ukázali faktúry a doklady o úhrade tých faktúr... lebo ich o to požiadal iný daňový úrad...
evina
29.04.05,21:09
Tak nech si Dada vyberie! Podľa odvahy a podľa momentálnej nálady. Ide tam o to, že určite nebude niečo v poriadku i vo firme, odkiaľ vyžadujú súčinnosť, keďže musia doložiť doklady od kontrolovaného subjektu! Mám pichľavý pocit, že asi nie. Ale bodaj by som sa mýlila!
Ondrejevla ja mám takú skúsenosť, že brajgel má asi ten kontrolovaný. Oni často robia takéto krížové kontroly, najmä u faktúr hradených v hotovosti, či ich dotyčný priznal a pod. Skôr si myslím, že keby mali podozrenie na ten druhý subjekt tak tam jednoducho zahája kontrolu a je to. Ja som zažila pár takýchto krížových, kde chceli vedieť práve to čo hovorím, či ten prvý dotyčný priznal všetky príjmy.
ondrejvla
29.04.05,21:19
Evina, práve že aj ja. Hľadala som v archíve doklady, ktoré tam boli predo mnou, a bohužiaľ, bolo to opačne! Boli to fingované faktúry, určite aj odberateľ o tom vedel, tzv.dodávateľ mal iba ukradnutú pečiatku a výpis z OR firmy, o ktorej nevedel nič a navyrábal faktúr do nemoty! No a jedným z tých "odberateľov" bol aj súčinná firma: Preto tá skepsa! Bohužiaľ bola to tvrdá skúsenosť, tak som radšej odišla z takejto firmy a teraz podozrievam všetko, čo len trochu zapácha!
evina
29.04.05,21:30
Evina, práve že aj ja. Hľadala som v archíve doklady, ktoré tam boli predo mnou, a bohužiaľ, bolo to opačne! Boli to fingované faktúry, určite aj odberateľ o tom vedel, tzv.dodávateľ mal iba ukradnutú pečiatku a výpis z OR firmy, o ktorej nevedel nič a navyrábal faktúr do nemoty! No a jedným z tých "odberateľov" bol aj súčinná firma: Preto tá skepsa! Bohužiaľ bola to tvrdá skúsenosť, tak som radšej odišla za takejto firmy a teraz podozrievam všetko, čo len trochu zapácha!
Verím tomu :)