ninau
21.08.08,17:30
Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu.
Od mája 2008 si platím dobrovolné nemocenské poistenie z najvyššieho vymeriavacieho základu. Od 1.7.2008 som sa zamestnala. Chcem sa opýtať, či mám aj naďalej platiť z maxima, alebo doplatiť iba rozdiel medzi sumou, ktorú za mňa odvádza zamestnávateľ a maximom.
Ak mám iba doplácať, ako to mám realizovať, keď ja si platím DNP mesiac dopredu a zamestnávateľ mesiac dozadu.
Problém je ešte aj v tom, že nemám každý mesiac rovnaký plat.
Ďakujem
veronikasad
21.08.08,15:36
Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu.
Od mája 2008 si platím dobrovolné nemocenské poistenie z najvyššieho vymeriavacieho základu. Od 1.7.2008 som sa zamestnala. Chcem sa opýtať, či mám aj naďalej platiť z maxima, alebo doplatiť iba rozdiel medzi sumou, ktorú za mňa odvádza zamestnávateľ a maximom.
Ak mám iba doplácať, ako to mám realizovať, keď ja si platím DNP mesiac dopredu a zamestnávateľ mesiac dozadu.
Problém je ešte aj v tom, že nemám každý mesiac rovnaký plat.
Ďakujem
ty aj zamestnávatel platíš poistenie za rovnaké obodbie. Zmena vymeriavacieho základu sa nahlasuje na reg.liste fyzickej osoby.
brčko
21.08.08,21:30
Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu.
Od mája 2008 si platím dobrovolné nemocenské poistenie z najvyššieho vymeriavacieho základu. Od 1.7.2008 som sa zamestnala. Chcem sa opýtať, či mám aj naďalej platiť z maxima, alebo doplatiť iba rozdiel medzi sumou, ktorú za mňa odvádza zamestnávateľ a maximom.
Ak mám iba doplácať, ako to mám realizovať, keď ja si platím DNP mesiac dopredu ale poistné napr. za máj 2008 je splatné do 8.6.08, za jún 2008 do 8.7.08, takže neplatíš popredu, ak teda nie si aktívna :) a zamestnávateľ mesiac dozadu.
Problém je ešte aj v tom, že nemám každý mesiac rovnaký plat.
Ďakujem

neviem ti povedať, či sa dá platiť hned z rozdielu (aj ked predpokladám ešte 8-meho nemáš výplatnú pásku za predchádzajúci mesiac, aj ked to nie je vylúčené). Tiež by ma to zaujímalo.

Ale napr. môžeš platiť z maxima a neskôr si vyžiadať preplatok na poistení od SP vrátiť (Rátať sa ti to bude, akoby si bola prihlásená na DNP z VZ rozdielu maxima a VZ v zamestnaní za každý mesiac jednotlivo. Poistené zo zvyšku VZ je preplatok.).
Alebo si môžeš znížíť VZ napr. tak, aby si bola prihlásená z rozdielu 30219 a tvojej najnižšiej predpokladanej HM (VZ pre NP). Tiež ti vzniknú preplatky, ale menšie ako v prvom prípade a tie si môžeš vyžiadať neskôr vrátiť.

Zmena VZ, ktorú doručíš do konca mesiaca je platná od prvého dna nasledujúceho mesiaca.
ninau
22.08.08,17:22
Ďakujem veľmi veľmi za radu.