alicacka
21.08.08,18:46
Ahojte poraďáci.
Rada by som Vás poprosila o pomoc. Súkromník použil v júli auto na súkromné účely - išiel do Chorvátska. Cestou si nakúpil benzín v MR aj v Chorvátsku. Tento benzín (keďže podľa evidencie - práve tento benzín použili na súkromné účely) mám dať mimo základ dane aj s DPH ? Alebo to zaúčtujem do ZD, uplatním DPH a môžem sa hlásiť na DÚ u správkyne, aby mi určila koeficient ? Robí sa to teraz, alebo až keď budem robiť štvrťročný výkaz?
Rada by som Vás poprosila, kto mi vie poradiť, čo s tým benzínom - ako ho účtovať - či to chápem správne a treba použiť ten § 50 - pomerné odpočítanie DPH. Vopred Vám veľmi pekne ďakujem.
Zoltán Kovács
21.08.08,16:48
Ahojte poraďáci.
Rada by som Vás poprosila o pomoc. Súkromník použil v júli auto na súkromné účely - išiel do Chorvátska. Cestou si nakúpil benzín v MR aj v Chorvátsku. Tento benzín (keďže podľa evidencie - práve tento benzín použili na súkromné účely) mám dať mimo základ dane aj s DPH ? Alebo to zaúčtujem do ZD, uplatním DPH a môžem sa hlásiť na DÚ u správkyne, aby mi určila koeficient ? Robí sa to teraz, alebo až keď budem robiť štvrťročný výkaz?
Rada by som Vás poprosila, kto mi vie poradiť, čo s tým benzínom - ako ho účtovať - či to chápem správne a treba použiť ten § 50 - pomerné odpočítanie DPH. Vopred Vám veľmi pekne ďakujem.

Auto je zaradené do obchodného majetku?
DPH z PHL natankované v zahrančí, resp. v inom členskom štáte nemôžeš uplatniť na vstupe.
alicacka
21.08.08,16:50
Znamená to, že ich môžem vyhodiť a hotovo?
alicacka
21.08.08,16:51
Ako to najlepšie vyriešiť? Prosím poraďte. Ešte som také nikdy nemala. Na bločku z Chorvátska je 22% DPH, ak tomu dobre rozumiem. Ale keď hovoríš, že nemôžem uplatniť DPH, tak ako to riešiť?
Zoltán Kovács
21.08.08,16:54
Znamená to, že ich môžem vyhodiť a hotovo?

Veď išlo o súkromnú jazdu, ak som dobre pochopil. Ak ide o auto zaradené do obchodného majetku, tak nevyhadzovať. Totiž v evidencii by si nevedela vykriť kilometre. Keď ide o súkromné auto používané na podnikanie, tak môžeš.

Ak auto je v majetku, a odpisuje sa, tak na konci roka si nezabudni krátiť odpis v pomere služobné km/súkromné km.
alicacka
21.08.08,16:54
Ešte by som odpovedala na tvoju otázku - áno, auto je v obchodnom majetku, práve o to ide. Predpokladám ale, že to že použili auto na túto cestu, a tieto bločky mi dali, tak s tým asi niečo chcú - t.j. dať do výdavkov - aj keď NZD. Možno by bolo lepšie, keby som to vôbec nedávala do účtovníctva ?
alicacka
21.08.08,16:54
Vďaka za odpoveď. Ale s tými bločkami teraz čo mám robiť? Len ich zaúčtovať do VNZD v korunách a hotovo?
Tweety
21.08.08,16:56
Ako to najlepšie vyriešiť? Prosím poraďte. Ešte som také nikdy nemala. Na bločku z Chorvátska je 22% DPH, ak tomu dobre rozumiem. Ale keď hovoríš, že nemôžem uplatniť DPH, tak ako to riešiť?
Ak je auto v majetku SZČO a účtuješ o nákupe PHM na súkromné účely, potom ich nákup aj s dph bude výdavkom neovplyvň. základ dane.
alicacka
21.08.08,16:57
Ide mi o to, že zák o DPH hovorí, že ak použije odpisovaný majetok, pri ktorom si uplatnil celé DPH pri nákupe, tak sa pri použití na iný účel ako podnikanie, musí použiť § 50. Tak to teraz nechápem.Viete mi niekto poradiť ako postupovať?
alicacka
21.08.08,16:59
No, ja by som to tiež veľmi rada vyriešila len tak, že to nedám do ZD a vec je vybavená. Ale keď som si prečítala § 50, tak som sa zhrozila. Tak prosím Vás podeľte sa o skúsenosti, ak máte v takejto oblasti.
alicacka
21.08.08,17:01
Aj § 49 ods. 4 a 5 hovorí o niečom takom. Možno ho nechápem dobre.?
alicacka
21.08.08,17:06
Myslím, že zajtra zavolám na DÚ Banská Bystrica. Som z toho jeleň a bola by som rada, keby som to vedela vyriešiť čo najskôr. Nerada nechávam veci na poslednú chvíľu. So získanými informáciami sa rada s Vami podelím, lebo viem podľa seba, aká som rada, keď mi niekto pomôže v núdzi.