dudodu
28.04.05,17:12
1) Musí FO s JÚ neplatiteľ DPH uvádzať na faktúrach právnickým osobám aj dátum dodania tovaru/služby? Aký to má význam?

2) Ak áno, aký dátum dodania uvádzať pri dodaní tovaru (väčšinou nepodnikajúcim FO, ale aj PO) na dobierku, zrejme žiaden, lebo ho nepoznáme, nie?

3) Čo by malo byť uvedené na faktúre pri dodaní tovaru na dobierku :?
a - dátum vystavenia
b - dátum splatnosti - nemá význam
c - dátum dodania - nepoznáme
d - spôsob platby: dobierkou?
e - rozpis tovaru s cenami
f - celková faktúrovaná suma
g - uvádzať aj, že faktúra bola už uhradená pri prebratí tovaru na dobierku a že na úhradu zostáva 0 Sk?

Ďakujem
andrej_rv
28.04.05,18:24
Pre Teba ako neplatiteľa DPH je podstatné podľa mňa to, aby faktúra obsahovala všetky nevyhnutné náležitosti účtovného dokladu v zmysle § 10 ods. 1 zákona o účtovníctve, čiže v podstate:
- označenie účtovného dokladu (FAKTÚRA)
- obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov (Tvoje firemné údaje ako obchodný názov, sídlo, registrácia, IČO a DIČ, identifikácia príjemcu - meno (názov), adresa, text: Fakturujeme Vám za dodávku...)
- dátum vyhotovenia dokladu (dátum vystavenia faktúry)
- peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva
- podpisový záznam zodpovednej osoby
Uvádzať ďalšie údaje už nie je nevyhnutné. Aby si nemusel pripájať dodací list, je lepšie urobiť priamo na fa rozpis tovaru (druh, počet, kusová cena, cena spolu) a celkovú sumu faktúry. Keďže ide o dobierku, môžeš naviac uviesť spôsob úhrady (dobierka), ja by som na záver faktúry uvádzal aj vetu typu "Neuhrádzať - faktúra bola už uhradená pri prebratí tovaru na dobierku !". Z praktického hľadiska je vhodné uviesť aj nejaké kontaknté údaje (tel, fax, mail). Aha, a u nás sa zvykne buchnúť aj pečiatka, aj keď to nie je "predpísaná" náležitosť dokladu.
dudodu
28.04.05,20:58
Vdaka za reakciu. Presne tak to robime.

Ista PO vsak stale vyzaduje aby na fakture za sluzby bol uvedeny aj datum dodania sluzby. Mozu to chciet od neplatcu DPH?
dudodu
02.05.05,03:50
Prosim, odpovie mi niekto?
evina
02.05.05,06:15
Prosim, odpovie mi niekto?
Podľa mňa nie, nemá to pre nich žiadny význam-nie je predsa uvedená DPH, ktorú by si mohli odočítať, tak doklad musí byť vypracovaný v zmysle zákona o účt. ako uvedené vyššie a nemusí mať všetky náležitosti daňového dokladu podľa zákona o DPH...
Sarlotka
14.11.11,17:10
Chcela by som si len potvrdit neplatitel DPH nemusi vystavit Fa do 15 dni od dodania sluzby vsak?
Vlastne tam nie je žiaden časový limit na vystavenie Fa? Fa musí len splňať náležitosti podla 10 ods. 1 zákona o účtovníctve.
Je to tak?

Ďakujem .
zk24
14.11.11,17:12
Chcela by som si len potvrdit neplatitel DPH nemusi vystavit Fa do 15 dni od dodania sluzby vsak?
Vlastne tam nie je žiaden časový limit na vystavenie Fa? Fa musí len splňať náležitosti podla 10 ods. 1 zákona o účtovníctve.
Je to tak?

Ďakujem .

No ak by išlo o dodanie služby do iného ČŠ, tak vystavuješ FA podľa §73 Zákona o DPH do 15 dní.
Sarlotka
14.11.11,17:25
faktura SR sro neplatitel DPH fakturuje SK sro platitelovi DPH

dátum vystavenia fa 14.11.2011
dátum dodania služby 1.3.2011
dátum splatnosti 28.11.2011

?

Dakujem.
Sarlotka
15.11.11,11:20
posuvam
zk24
15.11.11,11:28
faktura SR sro neplatitel DPH fakturuje SK sro platitelovi DPH

dátum vystavenia fa 14.11.2011
dátum dodania služby 1.3.2011
dátum splatnosti 28.11.2011

?

Dakujem.

15 dňová lehota na vystavenie FA sa ťa netýka.
Sarlotka
15.11.11,13:32
15 dňová lehota na vystavenie FA sa ťa netýka.

dakujem