rumcajs
21.08.08,21:10
zivnost alebo s.r.o.
Rad by som sa vas opytal, ake su hlavne a najdolezitejsie rozdiely v podnikani na zivnost ako zivnostnik alebo ako s.r.o. Chcem zacat podnikat (predmet podnikania je este stale neurcity, chcem podnikat s tovarom, neskor zacat aj predaj na internete), no som v tom uplny novacik. Na Porade mnoho ludi pise, ze s.r.o. ma vela vyhod, no nikto nepise konkretne ake su to. Zaujimaju ma hlavne prakticke informacie, ktory druh podnikania je vyhodnejsi, naklady, zamestnanci, dodavatelia, ucty v banke, ako sa da co to usetrit, informacie, ktore sa neuvadzaju v zakonoch, nejake info a pikosky zo ‘’zakulisia’’ podnikania. Dakujem :eek:
skaspa
21.08.08,19:44
zivnost alebo s.r.o.
Rad by som sa vas opytal, ake su hlavne a najdolezitejsie rozdiely v podnikani na zivnost ako zivnostnik alebo ako s.r.o. Chcem zacat podnikat (predmet podnikania je este stale neurcity, chcem podnikat s tovarom, neskor zacat aj predaj na internete), no som v tom uplny novacik. Na Porade mnoho ludi pise, ze s.r.o. ma vela vyhod, no nikto nepise konkretne ake su to. Zaujimaju ma hlavne prakticke informacie, ktory druh podnikania je vyhodnejsi, naklady, zamestnanci, dodavatelia, ucty v banke, ako sa da co to usetrit, informacie, ktore sa neuvadzaju v zakonoch, nejake info a pikosky zo ‘’zakulisia’’ podnikania. Dakujem :eek:
k s.r.o. - čke
1.) ručíš len majetkom s.r.o.-čky (nie majetkom teba ako fyzickej osoby)
2.) ak si spravíš jednoosobovú s.r.o.-čku ako konateľ nemusíš poberať žiadny príjem (tým sa vyhneš plateniu dane zo závislej činnosť a odvodom) a všetok zisk po zdanení si vyplatíš (ako spoločník) ako podiel na zisku a tento príjem už nie je predmetom dane teba ako FO (ani z neho neplatíš odvody)
3.) náklady sú cca 13 tis. Sk + 200 000 Sk (5 000 EUR) základné imanie (ktoré nevyhnutne nemusíš fyzicky mať)
4.) s.r.o. môžeš predať

k živnosti
1.) ako živnostík máš nárok na nezdaniteľné časti, čo ti znižuje základ dane a máš nárok aj na daňový bonus
2.) ručíš celým svojím majetkom (aj tým, ktorý nevyužívaš na podnikanie)
3.) náklady - 100 Sk na jednu živnosť
4.) môžeš viesť jednoduché účtovníctvo (čiže daň z príjmu zaplatíš len vtedy ak máš fyzicky peniaze; u s.r.o.-čky ti môže vyjsť vysoká daňová povinnosť, ale ak nebudeš mať uhradené pohľadávky nemusíš mať fyzicky peniaze na zaplatenie dane)
5.) môžeš si uplatňovať paušálne výdavky a odpadnú ti starosti s účtovníctvom
6.) založenie/vybavenie živnosti je jednoduchšie ako založenie s.r.o.

Bankové účty - to je asi individuálne od banky k banke, musíš si ich obehať a zistiť, kde sa ti oplatí zriadiť účet.
Zamestnanci - je jedno, či ich budeš zamestnávať ako živnostník alebo ako s.r.o.-čka.
rumcajs
22.08.08,17:37
1. Ak budem ako konatel a moj partner ako spolocnik v jednoosobovej s.r.o., vztahuje sa na nas oboch neplatenie dani a odvodov (ak nebudeme poberat ziaden prijem a na konci roka si rozdelime zisk po zdaneni)? Alebo musime byt obaja konatelia?
2. Ak plati 1. bod, potom nebudeme musiet uhradzat zdravotne, socialne, nemocenske … a napriek tomu budeme poisteni?
3. ZI (200000 alebo 5000 eur)sa splati spravcovi. Mam tomu rozumiet tak, ze spravca tie peniaze alebo nepenazny vklad, ‘’odnesie’’ na moj podnikatelsky ucet a ja ich mozem pouzivat v podnikani? Treba ho nejako doplnat (okrem povinnosti tvorit Rezervny fond zo zakona)? Alebo pocas trvania doby s.r.o. musia byt peniaze na ucte a nemozem s nimi hybat? Je spravca urceny zo zakona alebo to mozem byt aj ja?
4. skaspa pisal ‘’u s.r.o.-čky ti môže vyjsť vysoká daňová povinnosť, ale ak nebudeš mať uhradené pohľadávky nemusíš mať fyzicky peniaze na zaplatenie dane’’ co to polopatisticky znamena?
5. S.r.o. musi viest PU alebo JU?

Dakujem za kazdu odpoved.
Zoltán Kovács
22.08.08,17:45
1.
1. 1 . Ak budem ako konatel a moj partner ako spolocnik v jednoosobovej s.r.o., vztahuje sa na nas oboch neplatenie dani a odvodov (ak nebudeme poberat ziaden prijem a na konci roka si rozdelime zisk po zdaneni)? Alebo musime byt obaja konatelia? Môžte ale nemusíte byť oboaja konatelia. Inak nerozumiem formulácii "spoločník v jednoosobovke", totiž v jednoosobovke je iba jeden vlastník.
2. 2. Ak plati 1. bod, potom nebudeme musiet uhradzat zdravotne, socialne, nemocenske … a napriek tomu budeme poisteni? Ak nebudete mať pracovnoprávny vzťah v spoločnosti, tak sa musíte prihlásiť do zdrav.poisťovne ako samoplatitelia v prípade, ak inde nie ste poistení.
3.3. ZI (200000 alebo 5000 eur)sa splati spravcovi. Mam tomu rozumiet tak, ze spravca tie peniaze alebo nepenazny vklad, ‘’odnesie’’ na moj podnikatelsky ucet a ja ich mozem pouzivat v podnikani? Nie na tvoj účet, ale na účet spoločnosti.Treba ho nejako doplnat (okrem povinnosti tvorit Rezervny fond zo zakona)? Ak zákl.imanie je splatené hneď pri vzniku tak nie je potrebné doplňať, ale je možnosť zvyšovať (viď Obchodný zákonník) Alebo pocas trvania doby s.r.o. musia byt peniaze na ucte a nemozem s nimi hybat? Tie peniaze slúžia na používanie. :D Je spravca urceny zo zakona alebo to mozem byt aj ja? Správca je určený v zakladateľskej listine, resp. spoločenskej zmluve.
4. 4. skaspa pisal ‘’u s.r.o.-čky ti môže vyjsť vysoká daňová povinnosť, ale ak nebudeš mať uhradené pohľadávky nemusíš mať fyzicky peniaze na zaplatenie dane’’ co to polopatisticky znamena? To znamená, že platíš daň aj z tých peňazi, ktoré siešte nevidel. Teda napriek tomu, že odberateľ ti nezaplatil, ty aj toho zaplatíš na konci roka daň.
5. 5. S.r.o. musi viest PU alebo JU? S.r.o. povinne má podvojné účtovníctvo.

dDDakujem za kazdu odpoved.


V citáte.
liba2
22.08.08,18:37
Ešte niečo doplním:


1. Ak budem ako konatel a moj partner ako spolocnik v jednoosobovej s.r.o., vztahuje sa na nas oboch neplatenie dani a odvodov (ak nebudeme poberat ziaden prijem a na konci roka si rozdelime zisk po zdaneni)? Alebo musime byt obaja konatelia?
Na začiatku uvádzaš, že chceš podnikať a možno založiť s.r.o. To znamená, že ty budeš spoločníkom (majiteľom s.r.o.). Ak budeš len sám spoločníkom, pôjde o jednoosobovú s.r.o.
Ďalej uvádzaš, že (pravdepodobne) budeš mať partnera ako spoločníka, teda budete dvaja spoločníci - a to už pôjde o viacosobovú s.r.o.
Konateľom môžete byť obidvaja, alebo len jeden z vás, ale môže to byť celkom iná tretia osoba a táto osoba vôbec nemusí byť spoločníkom.
Spoločník je majiteľ spoločnosti; konateľ je ten, kto v mene spoločnosti koná... rozhoduje, podpisuje, vystupuje voči tretím osobám a pod.

2. Ak plati 1. bod, potom nebudeme musiet uhradzat zdravotne, socialne, nemocenske … a napriek tomu budeme poisteni?
K tomuto doplním, že ak nie je príjem z pracovno-právneho vzťahu, neplatí sa nemoc. ani dôchodkové poistenie, a teda ani nebudete poistení. Ale aj toto poistenie je možné platiť ako samoplatiteľ.

3. ZI (200000 alebo 5000 eur)sa splati spravcovi. Mam tomu rozumiet tak, ze spravca tie peniaze alebo nepenazny vklad, ‘’odnesie’’ na moj podnikatelsky ucet a ja ich mozem pouzivat v podnikani?
Správcom vkladu pri jednoosobovej s.r.o. je spravidla budúci spoločník-majteľ.

Treba ho nejako doplnat (okrem povinnosti tvorit Rezervny fond zo zakona)? Alebo pocas trvania doby s.r.o. musia byt peniaze na ucte a nemozem s nimi hybat? Je spravca urceny zo zakona alebo to mozem byt aj ja?
RF sa dopĺňa z dosiahnutého zisku - povinne.
rumcajs
22.08.08,19:28
1.Ak bude mat s.r.o. konatela(lou) a spolocnika(kou), tak sa jedna o klasicku s.r.o. – spolocenska zmluva. Ak sa jedna o jednoosobovu s.r.o. – zakladatelska listina – potom tam figuruje iba jeden konatel, cize zakladatel, majitel, spolocnik. Spravne?
2.Cize v preklade, ak si ja sam chcem zalozit s.r.o., budem tam iba ja, nikto iny, sam si vybeham vsetky formality, budem figurovat sam na zaklad. listine, sam splatim ZI, sam sa urcim spravcom vkladu, konatelom… pojde o jednoos. s.r.o. Je to tak?
3.Ako konatel jednoosobovej s.r.o. musim, zo zakona a ked nebudem poberat ziaden prijem, platit do zdravot. poistovne ako samoplatca. Tato povinnost je urcena zakonom. Musim povinne platit este nejake ine odvody statu okrem nemoc. a dochod. poistenia? Napr. soc. poistenie
4.Mozem vobec pracovat v jednoos. s.r.o. sam ako konatel? Myslim tym robit vsetky veci ohladom podnikania, zasobovanie, balenie, expedicia, fakturacia, upratovanie prevadzky, kontakt s dodavatelom, zakaznikom… Je to legalne, nemozu z toho vzniknut neprijemnosti a problemy? Ake mate skusenosti z praxe?
5.Co v pripade ak na konci roka nevykazem zisk. Aj v tomto pripade musim dodrzat povinnost tvorit Rezervny fond podla zakona?

Mam z toho trosku hokej :eek:
Velmi pekne dakujem vsetkym. Ste skveli. Vdaka
Zoltán Kovács
22.08.08,19:33
1.Ak bude mat s.r.o. konatela(lou) a spolocnika(kou), tak sa jedna o klasicku s.r.o. – spolocenska zmluva. Ak sa jedna o jednoosobovu s.r.o. – zakladatelska listina – potom tam figuruje iba jeden konatel, cize zakladatel, majitel, spolocnik. Spravne? Áno
2.Cize v preklade, ak si ja sam chcem zalozit s.r.o., budem tam iba ja, nikto iny, sam si vybeham vsetky formality, budem figurovat sam na zaklad. listine, sam splatim ZI, sam sa urcim spravcom vkladu, konatelom… pojde o jednoos. s.r.o. Je to tak? Áno
3.Ako konatel jednoosobovej s.r.o. musim, zo zakona a ked nebudem poberat ziaden prijem, platit do zdravot. poistovne ako samoplatca. Ak nebudeš z iného titulu zdravotne poistený tak áno. Tato povinnost je urcena zakonom. Musim povinne platit este nejake ine odvody statu okrem nemoc. a dochod. poistenia? Platby do sociálnej poisťovne nie sú povinné, ale dobrovoľne sa môže (Má to aj + aj -) Napr. soc. poistenie
4.Mozem vobec pracovat v jednoos. s.r.o. sam ako konatel? Áno, dokonca aj bez pracovnej zmluvy. Myslim tym robit vsetky veci ohladom podnikania, zasobovanie, balenie, expedicia, fakturacia, upratovanie prevadzky, kontakt s dodavatelom, zakaznikom… Je to legalne, nemozu z toho vzniknut neprijemnosti a problemy? Je to legálne Ake mate skusenosti z praxe? Sám som tak fungoval.
5.Co v pripade ak na konci roka nevykazem zisk. Aj v tomto pripade musim dodrzat povinnost tvorit Rezervny fond podla zakona? Nie, rezervný fond sa tvorí iba v prípade zisku.

Mam z toho trosku hokej :eek:
Velmi pekne dakujem vsetkym. Ste skveli. Vdaka


V citáte.
Assea
21.08.09,10:28
Kolky k zalozeniu zivnosti mozno dat do nakladov (vznikli pred dnom vzniku zivnost.opravnenia) ... ps: viem ze sa to tu uz riesilo, len si neviem spomenut ako to dopadlo a neviem to najst ;-)))

Dakujem
liba2
21.08.09,10:37
Kolky k zalozeniu zivnosti mozno dat do nakladov (vznikli pred dnom vzniku zivnost.opravnenia) ... ps: viem ze sa to tu uz riesilo, len si neviem spomenut ako to dopadlo a neviem to najst ;-)))

Dakujemkolky sú súčasťou zriaďovacích nákladov, teda výdavkov pred vznikom s.r.o., ktoré sa zaúčtujú dátumom vzniku s.r.o. (dátum zápisu do OR).