jandi
21.08.08,22:18
Prosim Vas o radu, zacala som mat niaky zmatok ci uctujem a budem uctovat vobec spravne. Uctujem zasoby sposobom B. Okrem ineho predavame aj vypoctovu techniku, takze ucty: obstaranie 504 a predaj 604. Avsak niekedy tovar(napr.PC) nepredame ale prenajimame: jeho obstaranie 501/aKHM, lenze napr.po dvoch rokoch ho predame ucet 642.(je to spravne, nie 604?, kedze fa. znie predaj tovaru). Dakujem.
jandi
24.08.08,20:49
Prosim, nikto mi neodpovie? Som dala fakt taku otazku, ze asi blba uctovnicka...? Majte pochopenie, vraciam sa po niekolkych rokoch k uctovnictvu, som mala velku pauzu a necakala som, ze budem v takej neistote.
Vranová
24.08.08,21:54
účtovanie spôsobom B!
nákup tovaru: 504/321
predaj tovaru: 311/604

nákup materiálu: 501/321
predaj materiálu: 311/642

V prípade, že to predávate ako tovaru, tak cez ID to preúčtuj potom na tovar, záleží kde si to zaradila na počiatku!
Nehovor si , že si blbá účtovníčka...
Čítala som , že keď sa spýtame , tak sme blbí len 5 minút, no ostatní čo sa nespýtajú sú celý život...
Melnick
24.08.08,22:13
účtovanie spôsobom B!
nákup tovaru: 504/321
predaj tovaru: 311/604

nákup materiálu: 501/321
predaj materiálu: 311/642

V prípade, že to predávate ako tovaru, tak cez ID to preúčtuj potom na tovar, záleží kde si to zaradila na počiatku!
Nehovor si , že si blbá účtovníčka...
Čítala som , že keď sa spýtame , tak sme blbí len 5 minút, no ostatní čo sa nespýtajú sú celý život...
Zas jedna pekná a pravdivá veta ,do mojej zbierky.:)
Šadar
25.08.08,18:55
Prosim Vas o radu, zacala som mat niaky zmatok ci uctujem a budem uctovat vobec spravne. Uctujem zasoby sposobom B. Okrem ineho predavame aj vypoctovu techniku, takze ucty: obstaranie 504 a predaj 604. Avsak niekedy tovar(napr.PC) nepredame ale prenajimame: jeho obstaranie 501/aKHM, lenze napr.po dvoch rokoch ho predame ucet 642.(je to spravne, nie 604?, kedze fa. znie predaj tovaru). Dakujem.

Ak si prenajimany PC mala na karte majetku, potom o jeho predaji uctujes na 641.
Ak ho nemas na karte majetku, potom na 604, ale podla mojho nazoru, ak ho prenajimate mala by si ho mat zaradeny do majetku.
jandi
26.08.08,18:14
účtovanie spôsobom B!
nákup tovaru: 504/321
predaj tovaru: 311/604

nákup materiálu: 501/321
predaj materiálu: 311/642

V prípade, že to predávate ako tovaru, tak cez ID to preúčtuj potom na tovar, záleží kde si to zaradila na počiatku!
Nehovor si , že si blbá účtovníčka...
Čítala som , že keď sa spýtame , tak sme blbí len 5 minút, no ostatní čo sa nespýtajú sú celý život...
Dakujem za odpovede. Tiez to chcem uctovat na predaj tovaru, ale miatlo ma to, ze som to mala v spotrebe( 501) a evidovala som to len analyticky (a zvlast v exceli), ze to je kratkodoby majetok. Takze to preuctujem cez ID pri predaju na 504. Ale je to spravne este po 2 alebo 3 rokoch?
jandi
26.08.08,18:45
Ak si prenajimany PC mala na karte majetku, potom o jeho predaji uctujes na 641.
Ak ho nemas na karte majetku, potom na 604, ale podla mojho nazoru, ak ho prenajimate mala by si ho mat zaradeny do majetku.
To mi jasne pokial to mam ako majetok, ze 641. Ale kedze napr. PC je za 20tis.Sk tak to evidujem ako kratk.majetok analyticky na 501.
Sadar a preco by som ho mala mat na majetku ak ho prenajimame, je to niekde dane? To, ze ho neskor napr. predame, to dopredu nemozme vediet.
Ten prenajom sme dlho zvazovali ako to riesit uctovne. Ale ak by sme si mali kvoli jednej firme, ktorej prenajime, robit smernicu, ze budemem zahrnovat do majetku aj majetok s nizsou cenou pokial bude jeho zivotnost vyssia ako rok, tak by sme mali v majetku toho velmi vela, co potrebujeme len tak pre svoju spotrebu, a to sme nechceli.
Alebo, a tu kladiem otazku, poradaci poradte, moze byt, ze si firma v internej smernici uda, ze len tovar urceny na prenajom pre konkretnu firmu, ktory bude do 30tis.Sk a viac ako 1r.ziv. bude davat do DHM? Moze sa to? Ved uct. jednotka musi pouzivat v jednom uct.obdobi rovnake uct.metody a uct.zasady..
dakujem
Daska
26.08.08,18:56
To chces povedat ze nemas ziadnu evidenciu o vasom majetku, ktory stal menej ako 30 000,-???

Potom ale nemas prehlad o tom co firma vlastni, kludne si teda mozem zobrat domov PC, ktory kupila firma a nikomu nebude chybat... :eek:

Prave preto, ze nevies ci ho predate, je to v majetku firmy, nie je to tovar.

Okrem ineho mate to v cinnostiach firmy, ze mozete prenajimat hnutelne veci???
jandi
26.08.08,19:15
To chces povedat ze nemas ziadnu evidenciu o vasom majetku, ktory stal menej ako 30 000,-???

Potom ale nemas prehlad o tom co firma vlastni, kludne si teda mozem zobrat domov PC, ktory kupila firma a nikomu nebude chybat... :eek:

Prave preto, ze nevies ci ho predate, je to v majetku firmy, nie je to tovar.

Okrem ineho mate to v cinnostiach firmy, ze mozete prenajimat hnutelne veci???
Daska niak som nepochopila tvoj prispevok. O com to pises?Neviem, ci pisem tak nejasne, (mozno si si mala precitaj aj moje prispevky vyssie)
Po 1) ako som uviedla, majetok, ktory nemusime zaradit do DHM,(teda napr. nesplna jednu podmienku (cenu) evidujem tak ako sa ma. A bola by si velmi prekvapena ako perfektne musime mat prehlad a evidenciu o tom, co vlastnime (ak vies co obsahuje aj praca s poc.techn.). Mimochodom okradla by som samu seba.:-)
Po 2) Neviem preco tu pises vetu o tovare. Ja som ani nikde nuviedla, ze takyto druh majetku evidujem ako tovar. Ja to evidujem na 501. A moj prvy prispevok/dotaz bol o tom, co potom, ked to po 2r. napr. predame. A to mi uz radili ID a pod.
Po 3) Samozrejme to mame v cinnosti firmy, ked sme pri zakladani s tym pocitali. Vies keby si mi napisala trochu inak, ako ci som nezabudla na to, ze to mam mat v cinnosti, ale ty sa tu s 3otaznikmi rozohnujes. Cely prispevok pises v tom duchu. A pritom ja som dala konkretne otazky...
Ing. Pavol Zúber
27.08.08,05:30
Pripojím sa k téme a spýtam sa prečo nákup materialu na 501 a nie na 542?
Danila
27.08.08,06:50
Pripojím sa k téme a spýtam sa prečo nákup materialu na 501 a nie na 542?Pri spôsobe B:

obstaranie 501/321
predaj 542/501
faktúra 311/642:)
Danila
27.08.08,15:33
účtovanie spôsobom B!
nákup tovaru: 504/321
predaj tovaru: 311/604

nákup materiálu: 501/321
predaj materiálu: 311/642

V prípade, že to predávate ako tovaru, tak cez ID to preúčtuj potom na tovar, záleží kde si to zaradila na počiatku!
Nehovor si , že si blbá účtovníčka...
Čítala som , že keď sa spýtame , tak sme blbí len 5 minút, no ostatní čo sa nespýtajú sú celý život...
Pri predaji materiálu spôsobom B chýba ešte účtovanie:
542/501

účty 542,642 musia byť zaúčtované v rovnakom účtovnom období.
Danila
27.08.08,19:05
Dakujem za odpovede. Tiez to chcem uctovat na predaj tovaru, ale miatlo ma to, ze som to mala v spotrebe( 501) a evidovala som to len analyticky (a zvlast v exceli), ze to je kratkodoby majetok. Takze to preuctujem cez ID pri predaju na 504. Ale je to spravne este po 2 alebo 3 rokoch?Toto nebude predaj 504, ale 542.Nie je to tovar, ale predaj nepotrebného DHM.
Danila
27.08.08,19:11
To mi jasne pokial to mam ako majetok, ze 641. Ale kedze napr. PC je za 20tis.Sk tak to evidujem ako kratk.majetok analyticky na 501.
Sadar a preco by som ho mala mat na majetku ak ho prenajimame, je to niekde dane? To, ze ho neskor napr. predame, to dopredu nemozme vediet.
Ten prenajom sme dlho zvazovali ako to riesit uctovne. Ale ak by sme si mali kvoli jednej firme, ktorej prenajime, robit smernicu, ze budemem zahrnovat do majetku aj majetok s nizsou cenou pokial bude jeho zivotnost vyssia ako rok, tak by sme mali v majetku toho velmi vela, co potrebujeme len tak pre svoju spotrebu, a to sme nechceli.
Alebo, a tu kladiem otazku, poradaci poradte, moze byt, ze si firma v internej smernici uda, ze len tovar urceny na prenajom pre konkretnu firmu, ktory bude do 30tis.Sk a viac ako 1r.ziv. bude davat do DHM? Moze sa to? Ved uct. jednotka musi pouzivat v jednom uct.obdobi rovnake uct.metody a uct.zasady..
dakujemJe to DHM, nie 641, ale 642. Každý majetok, aj DHM podlieha evidencii rovnako pri účtovaní zásob spôsobom A, aj B. Vnútropodniková smernica o účtovníctve o tom pojednáva/ alebo by mala /. Prenajímať môžem len to, čo mám v majetku. V internej smernici stanovíš len výšku sumy majetku, ktorá evidencii nepodlieha. napr. do 5.000.- je to individuálne podľa špecifík účtovnej jednotky. Čím podrobnejšia smernica, tým lepšia dôkazová situácia pred kontrolným orgánom .:)
betka
27.08.08,19:23
Zásady pre členenie krátkodobého majetku a jeho účtovanie

(1) Krátkodobý majetok sa člení na
a) zásoby,
b) krátkodobý finančný majetok,
c) krátkodobé pohľadávky.

(2) Zásobami sú
a) materiál,
b) nedokončená výroba, polotovary vlastnej výroby, výrobky a zvieratá,
c) tovar.

(3) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly, hmotný majetok podľa § 13 ods.7 , pričom
a) ako suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) ako pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu, napríklad lak na výrobky,
c) ako prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) ako náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) ako o obaloch sa účtuje, ak slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak nevratné obaly sa dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným obsahom.

(4) O hnuteľných veciach s dobou použiteľnosti najviac jeden rok sa účtuje bez ohľadu na obstarávaciu cenu ako o zásobách.

(5) O nedokončenej výrobe sa účtuje, ak ide o produkty, ktoré už prešli jednou alebo niekoľkými výrobnými operáciami a nie sú už materiálom, ale nie sú ešte hotovým výrobkom. Medzi nedokončenú výrobu sa zahŕňajú tiež nedokončené výkony iných činností, pri ktorých nevznikajú hmotné produkty, napríklad služby súdnych exekútorov a architektov.

(6) O polotovaroch vlastnej výroby sa účtuje, ak ide o oddelene evidované produkty, ktoré ešte neprešli všetkými výrobnými stupňami a dokončia sa alebo skompletizujú do výrobkov v ďalšom výrobnom procese.

(7) O výrobkoch sa účtuje, ak ide o predmety vlastnej výroby určené na predaj mimo účtovnej jednotky alebo na spotrebu vo vnútri účtovnej jednotky.

(8) V zásobách sa účtujú najmä zvieratá, ktorými sú mladé chovné zvieratá, zvieratá vo výkrme, ryby, kožušinové zvieratá, včelstvá, kŕdle sliepok, kačíc, moriek, perličiek a husí na výkrm a psy.

(9) O tovare sa účtuje, ak sa nakupuje za účelom predaja, pričom nakúpený tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva sa, neprenajíma a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby, ktoré sa aktivovali (účtová skupina 62 – Aktivácia) a odovzdali do vlastných predajní účtovnej jednotky.


Odsek 9-prečo sa má použiť 541 a nie 504

13/6-HM, kt. OC je nižšia ako 30 tis.Sk možno zaradiť do DHM, ak DP je dlhšia ako 1 rok
13/7-HM, kt nebol zaradený do DHM sa účtuje ako o zásobách.
Daska
27.08.08,19:37
Daska niak som nepochopila tvoj prispevok. O com to pises?Neviem, ci pisem tak nejasne, (mozno si si mala precitaj aj moje prispevky vyssie)
Po 1) ako som uviedla, majetok, ktory nemusime zaradit do DHM,(teda napr. nesplna jednu podmienku (cenu) evidujem tak ako sa ma. A bola by si velmi prekvapena ako perfektne musime mat prehlad a evidenciu o tom, co vlastnime (ak vies co obsahuje aj praca s poc.techn.). Mimochodom okradla by som samu seba.:-)
Po 2) Neviem preco tu pises vetu o tovare. Ja som ani nikde nuviedla, ze takyto druh majetku evidujem ako tovar. Ja to evidujem na 501. A moj prvy prispevok/dotaz bol o tom, co potom, ked to po 2r. napr. predame. A to mi uz radili ID a pod.
Po 3) Samozrejme to mame v cinnosti firmy, ked sme pri zakladani s tym pocitali. Vies keby si mi napisala trochu inak, ako ci som nezabudla na to, ze to mam mat v cinnosti, ale ty sa tu s 3otaznikmi rozohnujes. Cely prispevok pises v tom duchu. A pritom ja som dala konkretne otazky...

1) ked sa jedna o drobny hmotny majetok, teda DHM, vediem ho v zvlastnej knihe, v internej smernici mam napisane ze od urcitej sumy (napr. 5 000,-) ho vediem na ucte 022, prave preto, aby bola evidencia aj po tom ako z firmy odidem a ktokolvek cudzi ked sa do toho pozrie videl aky mame majetok. Vo vasom pripade sa mi to zda celkom logicke.

2) Citala som vsetko od zaciatku, o tovare si zacala ty, citujem"... Avsak niekedy tovar(napr.PC) nepredame ale prenajimame:..." .

3) To ci to mate v cinnosti firmy bolo len tak na okraj, nerozohnujem sa, ak si to tak pochopila ospravedlnujem sa, je mojim blbym zvykom davat za otazku 3 otazniky, nic to neznamena, prepac.

Este k tomu uctovaniu, ono je pekne ze ti tu radia, ze si to mas preuctovat z 501 na 542, ale po 2 alebo troch rokoch to asi urobis dost tazko.

Preto moj navrh na uctovanie je:

nakup pc, ktory je urceny na prenajimaniev roku 1: 501/321 s analytikou ktora je len na DHM

prenajom pc v roznych rokoch 311/602

odpredaj pc v roku 2 (alebo v dalsich rokoch) - 311/642 s analytikou ktora je len na DHM
Danila
28.08.08,05:14
1) ked sa jedna o drobny hmotny majetok, teda DHM, vediem ho v zvlastnej knihe, v internej smernici mam napisane ze od urcitej sumy (napr. 5 000,-) ho vediem na ucte 022, prave preto, aby bola evidencia aj po tom ako z firmy odidem a ktokolvek cudzi ked sa do toho pozrie videl aky mame majetok. Vo vasom pripade sa mi to zda celkom logicke.

2) Citala som vsetko od zaciatku, o tovare si zacala ty, citujem"... Avsak niekedy tovar(napr.PC) nepredame ale prenajimame:..." .

3) To ci to mate v cinnosti firmy bolo len tak na okraj, nerozohnujem sa, ak si to tak pochopila ospravedlnujem sa, je mojim blbym zvykom davat za otazku 3 otazniky, nic to neznamena, prepac.

Este k tomu uctovaniu, ono je pekne ze ti tu radia, ze si to mas preuctovat z 501 na 542, ale po 2 alebo troch rokoch to asi urobis dost tazko.

Preto moj navrh na uctovanie je:

nakup pc, ktory je urceny na prenajimaniev roku 1: 501/321 s analytikou ktora je len na DHM

prenajom pc v roznych rokoch 311/602

odpredaj pc v roku 2 (alebo v dalsich rokoch) - 311/642 s analytikou ktora je len na DHMPrepáč, nemienim s Tebou viesť veľmi širokú diskusiu na jednoduchý problém. V podstate s Tebou súhlasím vo všetkom. K tomuto vyznačenému problému,/ s Tvojimi tvrdeniami nesúhlasím/ len stručne. To čo viem urobiť v prvom roku, viem urobiť/ zaúčtovať / aj v ostatných rokoch. Je predsa medziobdobie, kedy už predmetné DHM neplní svoj účel v spotrebe/ formou prenájmu /, ale čaká / je jedno koľko/ na predaj, čo viem aj účtovne vyjadriť.. A v každom účtovnom období teda dodržím párové účty 542/642.
jandi
28.08.08,11:45
Dakujem vam za odpovede. Som tu zaciatocnik a ste ma potesili z utvrdili, ze porada je suuuper vec :)a vdaka za nu. A teda polepsim sa, lebo vidim, ze robim zmatky v mojom neodbornom sa vyjadrovani, ak sa spravne nevyjadrim, tak nemozte vediet co myslim. Ospravedlnujem sa, budem dosledna.
jandi
28.08.08,12:04
Je to DHM, nie 641, ale 642. Každý majetok, aj DHM podlieha evidencii rovnako pri účtovaní zásob spôsobom A, aj B. Vnútropodniková smernica o účtovníctve o tom pojednáva/ alebo by mala /. Prenajímať môžem len to, čo mám v majetku. V internej smernici stanovíš len výšku sumy majetku, ktorá evidencii nepodlieha. napr. do 5.000.- je to individuálne podľa špecifík účtovnej jednotky. Čím podrobnejšia smernica, tým lepšia dôkazová situácia pred kontrolným orgánom .:)

Trosku sme sa nerozumeli, ja som ten ucet 641 myslela pouzit pri predaji dlhodob.hm.majetku, ktory odpisujem.(teda evidujem v uct.tr.0).

Dufam, ze som to pochopila spravne a mozem teda tak ako to robime prenajimat aj drobny hm.majetok, ktory som uctovala cez 501 - a na nom analyticky to evidujem ako drobny hm.majetok.
Potom ak by prislo k predaju, tak ho preuctujem 542/501 a fakturu 311/642.

Kedze sa odberatel rozhodne prenajimat si od nas notebook za 20tis.a o rok ci 2 roky ho uz nechce a chce novy, tak mi ho rovno hodime do kosa, lebo ho uz nevieme pouzit. Tak preto ta nasa snaha nedavat do Dlhod.hm.majetku a radsej neodpisovat majetok, ktory nesplna napr.(30tis.cenu).
jandi
28.08.08,12:09
Novacikovia toto necitajte, lebo sa popletiete..

2) Citala som vsetko od zaciatku, o tovare si zacala ty, citujem"... Avsak niekedy tovar(napr.PC) nepredame ale prenajimame:..." .

Daska prepac, ano zle som sa vyjadrila k tomu tovaru. Nemyslela som tovar ako tovar ucet 504, ale "tovar-vec-material"(501), co kupime a ideme prenajat. Boze ja som hrozna... ani neviem ako ten tvoj citat vytiahnut
Daska
28.08.08,18:02
Prepáč, nemienim s Tebou viesť veľmi širokú diskusiu na jednoduchý problém. V podstate s Tebou súhlasím vo všetkom. K tomuto vyznačenému problému,/ s Tvojimi tvrdeniami nesúhlasím/ len stručne....

Nechcem sa priet ani tu rozvijat siroke diskusie, tak ako ty.

Ale ked nieco dam do nakladov v roku 2007, nemozem to iste dat do nakladov aj v roku 2008, a nevidim dovod ked v roku 2007 nieco zauctujem na ucet 501 - ako drobny majetok, aby som to v roku 2008 uctovala na ucet 542 - predany material. To aj ostatny drobny majetok pri predaji preuctovavate na 542???


...To čo viem urobiť v prvom roku, viem urobiť/ zaúčtovať / aj v ostatných rokoch. Je predsa medziobdobie, kedy už predmetné DHM neplní svoj účel v spotrebe/ formou prenájmu /, ale čaká / je jedno koľko/ na predaj, čo viem aj účtovne vyjadriť.. A v každom účtovnom období teda dodržím párové účty 542/642.

Ano suvahove ucty mozem preuctovat aj v ostatnych rokoch, ale nakladove???
Daska
28.08.08,18:03
... Daska prepac, ano zle som sa vyjadrila k tomu tovaru. Nemyslela som tovar ako tovar ucet 504, ale "tovar-vec-material"(501), co kupime a ideme prenajat. ...


toto nechapem... :o
Danila
29.08.08,13:23
Nechcem sa priet ani tu rozvijat siroke diskusie, tak ako ty.

Ale ked nieco dam do nakladov v roku 2007, nemozem to iste dat do nakladov aj v roku 2008, a nevidim dovod ked v roku 2007 nieco zauctujem na ucet 501 - ako drobny majetok, aby som to v roku 2008 uctovala na ucet 542 - predany material. To aj ostatny drobny majetok pri predaji preuctovavate na 542???



Ano suvahove ucty mozem preuctovat aj v ostatnych rokoch, ale nakladove???Ja nepreúčtovávam. Ja účtujem. A v tom je trošku rozdiel. Práve tak, ako rozdiel v prvom a v ostatných rokoch účtovania. To, že si niečo dala v roku 2007 do spotreby, ešte neznamená, že si to spotrebovala. Ak by si to spotrebovala, pradepodobne by si to nemohla predať. Aby si to mohla predať, musí to mať ešte nejakú úžitkovú hodnotu. A musíš to stiahnúť zo spotreby. Pravdepodobne na sklad. A predať zo skladu. Sú to nevyhnutné hospodárske a účtovné operácie.
v ďalších rokoch: príjem na sklad

A 112/648 - príjemka
B 501/648- príjemka


PREDAJ:
A 542/112 - výdajka
B 542/501 - výdajka

Faktúra 311/642.
Eulalia
29.08.08,14:30
....Ale ked nieco dam do nakladov v roku 2007, nemozem to iste dat do nakladov aj v roku 2008, a nevidim dovod ked v roku 2007 nieco zauctujem na ucet 501 - ako drobny majetok, aby som to v roku 2008 uctovala na ucet 542 - predany material. To aj ostatny drobny majetok pri predaji preuctovavate na 542???...


Tu išlo o to, že zásoby účtuje spôsobom B a teda na konci roka musí urobiť inventúru a podľa jej výsledku upraviť aj účet 501. Z tovaru sa stal prenajatím drobný majetok, ale na podstate veci to nič nemení.
Eulalia
29.08.08,14:36
Postupy účtovania PÚ platné od 1.1.2008:
§ 68
Účtová skupina 54 - Iné náklady na hospodársku činnosť


(1) Na ťarchu účtu 541 – Zostatková cena predaného dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa účtuje rozdiel medzi cenou predávaného majetku zúčtovanom na účtoch účtových skupín 01 – Dlhodobý nehmotný majetok, 02 - Dlhodobý hmotný majetok - odpisovaný a vytvorenými oprávkami a opravnými položkami. Ďalej sa na ťarchu tohto účtu účtuje v súvislosti s predajom neodpisovaného dlhodobého hmotného majetku jeho cena účtovaná na účtoch účtovej skupiny 03 – Dlhodobý hmotný majetok – neodpisovaný a hodnota zaúčtovaná na účtoch 041 a 042 pri predaji nedokončeného dlhodobého majetku.

(2) Na ťarchu účtu 542 - Predaný materiál sa účtuje v súvislosti s predajom úbytok nakúpeného materiálu v obstarávacej cene alebo materiálu vytvoreného vlastnou činnosťou vo vlastných nákladoch.
Daska
29.08.08,14:43
Danila, asi sme sa nepochopili.

Mozes mi napisat postup ako uctujes nasledovny jednoduchy pripad:

rok 1: nakup PC s OC 20 000,-
rok 2: prenajom PC za 15 000,-
rok 3: predaj toho isteho pc za 10 000,-

dakujem.

o toto prave zadavatelke islo
Danila
29.08.08,15:12
Danila, asi sme sa nepochopili.

Mozes mi napisat postup ako uctujes nasledovny jednoduchy pripad:

rok 1: nakup PC s OC 20 000,-
rok 2: prenajom PC za 15 000,-
rok 3: predaj toho isteho pc za 10 000,-

dakujem.

o toto prave zadavatelke islo
Obstaranie - spôsob B
1.501/321 evidencia 20000.-
2.311/602 fa za prenájom 15000/ Ty si z drahého kraja;)/
3.501/648 príjemka/návrat zo spotreby/ 5000.-
542/501 výdajka 5000.-
311/642 faktúra predaj 10000.-:)
Daska
29.08.08,16:35
Obstaranie - spôsob B
1.501/321 evidencia 20000.-
2.311/602 fa za prenájom 15000/ Ty si z drahého kraja;)/
3.501/648 príjemka/návrat zo spotreby/ 5000.-
542/501 výdajka 5000.-
311/642 faktúra predaj 10000.-:)

Nechapem tu sumu, a 542/501 som nikdy neuctovala a nikdy mi to nebolo vytknute...:eek: