L-M
22.08.08,08:27
Prosím, potrebovala by som súrne poradiť. Syn má 2 a pol roka som na RD pracujem par dní v mesiaci na DVP.K 31.8.2008 som dala výpoveď u starého zamestnávateľa a od 1.9.2008 budem pracovať na TPP u nového zamestnávateľa. O syna sa tých pár dní stará mama.Od septambra má syn nastúpiť do štátnej škôlky. Povedali mi aby som sa v SP odhlásila ako osoba starajúca sa o dieťa za ktorú platil dôch.poistenie štát. Na SP mi povedalim,že ak som na RD a dôch. poistenie platí štát nemôžem vôbec pracovať. Vrátiť sa to už nedá - čo teraz? Ževraj štát platí dôch. poistenie len ak spĺňam podmienku celodennej starostlivosti.
Poradíte niekto prosím??????? L-M:confused:
Tweety
22.08.08,06:36
Prosím, potrebovala by som súrne poradiť. Syn má 2 a pol roka som na RD pracujem par dní v mesiaci na DVP.K 31.8.2008 som dala výpoveď u starého zamestnávateľa a od 1.9.2008 budem pracovať na TPP u nového zamestnávateľa. O syna sa tých pár dní stará mama.Od septambra má syn nastúpiť do štátnej škôlky. Povedali mi aby som sa v SP odhlásila ako osoba starajúca sa o dieťa za ktorú platil dôch.poistenie štát. Na SP mi povedalim,že ak som na RD a dôch. poistenie platí štát nemôžem vôbec pracovať. Vrátiť sa to už nedá - čo teraz? Ževraj štát platí dôch. poistenie len ak spĺňam podmienku celodennej starostlivosti.
Poradíte niekto prosím??????? L-M:confused:
Pracovať môžeš, ale kedže dáš dieťa do štátnej škôlky prídeš o RP.
Meggie32
22.08.08,06:48
Pracovať môžeš, aj dieťa môžeš mať v škôlke ale len na pol dňa!!! Stále máš nárok na RP a dôchod.poist. platí štát! Takže doteraz si nič nepokazila. Ale opýtaj sa ešte v Sociálnej poisťovni, či to ešte stále tak platí (teraz sa zákony menia ako ponožky). Ale keďže budeš pracovať na TPP, tak asi budeš pracovať celý deň, takže aj dieťa bude celý deň v škôlke, takže štát už nebude za teba platiť dôchodkové poistenie, ale bude ti ho platiť zamestnávateľ zo mzdy (ak máš prehľad, čo sa ti odvádza zo mzdy, tak vieš o čom hovorím, ak nie, pozri si nejakú výplatnú pásku - tam je podrobný rozpis - nie pásku, ktorú si dostávala keď si robila na dohodu - tam sú odvody iné).
Meggie32
22.08.08,06:49
Inak myslím, že nárok na RP máš až do troch rokov dieťaťa bez ohľadu na to, či robíš alebo nerobíš.
Nutricia
22.08.08,06:54
Ked bude dieta u mamy tak nárok na RD tam zostáva aj ked budete na TPP.Ale z poistenia štátu sa treba odhlásit nakolko Vám vznikne povinné poistenie z titulu TPP.
Tweety
22.08.08,07:05
Ked bude dieta u mamy tak nárok na RD tam zostáva aj ked budete na TPP.Ale z poistenia štátu sa treba odhlásit nakolko Vám vznikne povinné poistenie z titulu TPP.
Ale dieťa nebude u mamy, dáva ho do škôlky.:)
inuš
22.08.08,07:09
Ked poberáš RP, nemôžeš dať dieťa so školy ani na pol dňa, inak prídeš o RP.
Zákon o RP v § 3 ods.3 hovorí o podmienke riadnej starostlivosti.

(3) Podmienka riadnej starostlivosti o dieťa podľa
tohto zákona je splnená, ak rodič
a) zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa osobne; to
platí aj vtedy, ak
1. dieťa je zo zdravotných dôvodov v ústavnej zdravotnej
starostlivosti najviac deväťdesiat po sebe
nasledujúcich dní,
2. dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným
stavom1) navštevuje najviac štyri hodiny denne
materskú školu, zariadenie sociálnych služieb
alebo iné obdobné zariadenie,
3. dieťa navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú
školu alebo iné obdobné zariadenie, ak
jeho rodičia alebo osamelý rodič, ktorý je slobodný,
rozvedený, ovdovený, sú občania s ťažkým
zdravotným postihnutím5) alebo
b) počas výkonu zárobkovej činnosti, štúdia na strednej
škole alebo na vysokej škole alebo počas vzdelávania
a prípravy na vstup na trh práce podľa osobitného
predpisu5a) zabezpečí riadnu starostlivosť
o dieťa plnoletou fyzickou osobou alebo právnickou
osobou.5b)“.
inuš
22.08.08,07:13
Ked 1.9. nastúpiš do TPP, treba sa zo SP odhlásiť ako osoba celodenne starajúca sa o dieťa. Od 01.09. ťa prihlási Zteľ do SP ako svojho zamestnanca. Pokial syn bude s mamou, ďalej máš nárok na vyplácanie RP do veku troch rokov. Pokial od01.09. syn nastúpi do škôlky, strácaš RP - treba ale nahlásiť na UPSVaR začiatok zamestnania a aj to:D, že syn ide so škôlky.
L-M
22.08.08,07:23
:)Ďakujem Vám všetkým veľmi pekne za super rýchle odpovede,tá neochotná pani v SP ma úplne zmiatla. Zatiaľ som si luskala zákon o soc.poist. a tam som našla iba slovíčko "riadne". To asi nemusí znamenať celodennú starostlivosť. Tie ostatné veci som mala pozisťovane(ohľadne RP,škôlky a aj na ÚPSVaR som už volala),ale som rada,že ste mi to všetko potvrdili. Ešte raz všetkým ĎAKUJEM. Čo by som si bez VÁS počala.;)
L-M
L-M
22.08.08,07:30
Ked poberáš RP, nemôžeš dať dieťa so školy ani na pol dňa, inak prídeš o RP.
Zákon o RP v § 3 ods.3 hovorí o podmienke riadnej starostlivosti.

(3) Podmienka riadnej starostlivosti o dieťa podľa
tohto zákona je splnená, ak rodič
a) zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa osobne; to
platí aj vtedy, ak
1. dieťa je zo zdravotných dôvodov v ústavnej zdravotnej
starostlivosti najviac deväťdesiat po sebe
nasledujúcich dní,
2. dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným
stavom1) navštevuje najviac štyri hodiny denne
materskú školu, zariadenie sociálnych služieb
alebo iné obdobné zariadenie,
3. dieťa navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú
školu alebo iné obdobné zariadenie, ak
jeho rodičia alebo osamelý rodič, ktorý je slobodný,
rozvedený, ovdovený, sú občania s ťažkým
zdravotným postihnutím5) alebo
b) počas výkonu zárobkovej činnosti, štúdia na strednej
škole alebo na vysokej škole alebo počas vzdelávania
a prípravy na vstup na trh práce podľa osobitného
predpisu5a) zabezpečí riadnu starostlivosťo dieťa plnoletou fyzickou osobou alebo právnickou
osobou.5b)“.

Ďakujem inuš, nemohla som nikde nájsť oosobitný predpis 36,zákona o soc. poistení. Myslela som ,že tam bude vysvetlené slovíčko "riadne" stará o dieťa. Nie som veľmi zbehlá v zákonoch. Ale je to vlastne tu napísané - to čo som zvýraznila. Je to tak?:confused:
L-M
inuš
22.08.08,08:28
áno
L-M
22.08.08,10:33
Ďakujem pekne:)
saskia26
22.08.08,17:49
Mňa by v tejto súvislosti zaujímalo, či žena na rodičovskej dovolenke, ktorá je stále vedená ako zamestnanec v pracovnom pomere a požiada zamestnávateľa o preplatenie dovolenky, na ktorú má nárok z pracovného pomeru, sa musí odhlásiť z dôchodkového poistenia? Predpokladám, že áno, pretože sa budú platiť všetky odvody z preplatenej dovolenky a tým pádom to bude SP považovať za príjem. Ďakujem za odpovede.
saskia26
22.08.08,17:56
Mňa by v tejto súvislosti zaujímalo, či žena na rodičovskej dovolenke, ktorá požiada zamestnávateľa o preplatenie zostatku dovolenky sa musí odhlásiť z dôchodkového poistenia a taktiež to oznámiť pre II. pilier. Predpokladám, že áno, pretože sa budú platiť všetky odvody a SP to bude považovať za príjem. Ďakujem za odpovede.
saskia26
22.08.08,18:01
Mňa by v tejto súvislosti zaujímalo, či žena na rodičovskej dovolenke, ktorá požiada zamestnávateľa o preplatenie zostatku dovolenky sa musí odhlásiť z dôchodkového poistenia a taktiež to oznámiť pre II. pilier. Predpokladám, že áno, pretože sa budú platiť všetky odvody a SP to bude považovať za príjem. Ďakujem za odpovede.