Danuska10
22.08.08,11:32
Dobry den. Sme zacinajuci podnikatelia a potrebujeme kupit os. automobil. Kedze nemame ako rucit (nevieme zdokladovat prijem, mame hypoteku) pripadaju do uvahy 2 moznosti. Lizing predajcu s akontaciou 30 %, alebo nam vie banka kde mame hypoteku dopozicat potrebnu sumu. Avsak tato suma (220.000,-Sk) bude vlastne pozicana na sukromnu osobu, zo zaloznym pravom na byt (americka hyp.) Nevieme sa rozhodnut, ktoru moznost zvolit. Pri lizingu si mozme dat uroky do nakladov, avsak su vyssie ako pri uvere. OTAZKY:
1. Uroky z uveru (ktory cerpa manzel ako sukr. osoba, a je aj zivnostnik) mozem nejako dostat do nakladov firmy ???
2. Ak by sme vzali uver, vlozime peniaze do firmy a tak kupime auto? Alebo je lepsie kupit ho ako sukromna osoba a vlozit do podnikania? V oboch pripadoch ho budeme odpisovat. DAKUJEM za cenne rady.
alicacka
22.08.08,10:51
1. úroky z úveru idú do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane v JÚ, ale musíte mať úver ako podnikateľ nie ako súkromná osoba. Splátky úveru neovplyvňujú základ dane, lebo ani príjem úveru neovplyvňuje, ale úroky z úveru Vám budú ovplyvňovať základ dane.
2. hore som uviedla, prečo je lepšie, aby ste zobrali úver ako podnikatelia. Môžete mať opäť ďalšie možnosti - kúpite auto za tieto peniaze na leasing - tak Vám do nákladov idú odpisy podľa § 26 ods. 8 ZDP aj úroky (a aj DPH, ak pôjde o osobné auto). Ak kúpite v hotovosti, tak ho budete odpisovať podľa § 27 alebo 28 ZDP.
Je to môj názor, možností je veľa.
Danuska10
25.08.08,07:41
Dakujem za radu,

kazdopadne sa to oplati asi skor brat ako podnikatel, nie ako sukr.osoba.
LILIEZ
15.04.09,19:35
Dobrý večer,
je možné si zobrať účelový úver ako živnostník na auto, uplatňovať si úroky z úveru do nákladov, aj keď auto nebude zaradené do podnikania, ale bude používané na súkromné účely?
Za odpovede ĎAKUJEM.
LILIEZ
16.04.09,18:13
Naozaj by mi s tým nikto nevedel poradit? prosím
JankaO
16.04.09,18:30
Dobrý večer,
je možné si zobrať účelový úver ako živnostník na auto, uplatňovať si úroky z úveru do nákladov, aj keď auto nebude zaradené do podnikania, ale bude používané na súkromné účely?
Za odpovede ĎAKUJEM.
Úroky z úveru použitého na nákup, ktorý nesúvisí s podnikaním, sú daňovo neuznateľné výdavky. Nie je podstatné, či je úver poskytnutý súkromnej osobe alebo podnikateľovi.