maska2
22.08.08,10:46
Ahojte poradaci.Poprosim o radu, ako by ste riesili tento problem.Koncom jula vystavena faktura.ZP jul 2008. Dnes mi prisla fa nazad, ako ze treba fa prefakturovat na inu adresu.Objednavatel to domotal s objednavkou. Jauz mam DPH 7/08 odvedene. Robim dobropis na uvedenu fa , ake datumy tam mam dat aby to bolo vsetko ok? Dakujem.:(
Aschley
22.08.08,11:15
ja by som tam dala datum, kedy som zistila, ze dobropis treba vystavit
ZDENIELA
22.08.08,12:30
Dobropis je vlastne opravný doklad k faktúre a je to účtovný i daňový doklad sám o sebe. Napr. predáš tovar, vystavíš faktúru o týždeň ti tovar vrátia, urobíš dobropis s dátumom vrátenia tovaru, bez ohľadu na to, v ktorom období bola fa vystavená. A tak isto aj v tvojom prípade - dobropis s dátumom, kedy ste zistili chybu
betka
23.08.08,10:24
Ahojte poradaci.Poprosim o radu, ako by ste riesili tento problem.Koncom jula vystavena faktura.ZP jul 2008. Dnes mi prisla fa nazad, ako ze treba fa prefakturovat na inu adresu.Objednavatel to domotal s objednavkou. Jauz mam DPH 7/08 odvedene. Robim dobropis na uvedenu fa , ake datumy tam mam dat aby to bolo vsetko ok? Dakujem.:(

Došlo k dodaniu tovaru spoločnosti A? Nedošlo-storno FA. Žiaden dobropis. Nemáte čo dobropisovať. Dobropisujem tovar, alebo služby, pri kt. dochádza k zníženiu ceny, vráteniu časti dodávky, alebo celej dodávky.

Vystavenie novej FA z dátumami dodania, kedy došlo k samotným dodávkam tovaru.
Zuna 3
23.09.08,09:54
Poprosím o radu,

V Metre sme si kúpili frézku-ruč.náradie,ktoré sme reklamovali
a oni nám vrátili peniaze - hotovosti.
Poraďte mi niekto ako mám nahodiť túto reklamáciu do peň.
denníka, účtujeme v JU:
1. dostali sme peniaze- čiže príjem do pokladne 1546,-- Sk
z toho Základ DPH 1299,20 -iný zdanit.príjem
19 % DPH 246,80
ako to nahodiť do evidencie DPH, do ktorého riadku?

Ďakujem vopred
Zuna 3
23.09.08,12:06
Nikto nevie poradiť ?

Zabudla som napísať že robím v programe Alfa.
Ide mi hlavne o to, ako DPH dostať do evidencie DPH-
teda aby mi to správne zapísalo do príslušného riadku.
sway
23.09.08,12:16
Poprosím o radu,

V Metre sme si kúpili frézku-ruč.náradie,ktoré sme reklamovali
a oni nám vrátili peniaze - hotovosti.
Poraďte mi niekto ako mám nahodiť túto reklamáciu do peň.
denníka, účtujeme v JU:
1. dostali sme peniaze- čiže príjem do pokladne 1546,-- Sk
z toho Základ DPH 1299,20 -iný zdanit.príjem
19 % DPH 246,80
ako to nahodiť do evidencie DPH, do ktorého riadku?

Ďakujem vopred

Daj si to cez pokladňu príjem kód: 16 - Iný zdaniteľný príjem a prilož si kópiu pôvodného dokladu, a tým sa ti dostane aj do evidencie DPH, musíš DPH vrátiť lebo zrejme si si ju nárokovala po kúpe.;)
Zuna 3
23.09.08,12:21
Do pokladne k príjmovému dokladu som si pripojila
doklad z Metra - mínusovú faktúru.
Robíte s Alfou ?
Jedná sa mi ako to dostať do tej evidencie o DPH-
nejako to tam ručne dohodiť do opočítania dane ?
Vie niekto poradiť čo robí v Alfe ?

Ďakujem
sway
23.09.08,12:40
Do pokladne k príjmovému dokladu som si pripojila
doklad z Metra - mínusovú faktúru.
Robíte s Alfou ?
Jedná sa mi ako to dostať do tej evidencie o DPH-
nejako to tam ručne dohodiť do opočítania dane ?
Vie niekto poradiť čo robí v Alfe ?

Ďakujem

Takto to radšej sprav:

V Alfe si nahoď do záväzkov došlý dobropis - typ dokladu si zadáš D/Ť - aby si mala správne DPH výkaz a potom v pokladni si PPD oprav na úhradu Došlého dobropisu a tak sa ti cez DD dostane správne do DPH suma do správneho riadku.

to bude lepšie.;)
Zuna 3
24.09.08,04:16
Ďakujem za radu,
ak keď sa nákupy z Metra- na ktoré mám faktúry - doklady čo
dávajú v Metre vždy len založené pri pokladničných dokladoch,
čiže aj faktúru za nákup tej frézy mám priloženú len pri
výdavkovom doklade. Nebude to vadiť keď táto mínusová
faktúra za vrátenie peňazí za tú frézu bude v záväzkoch ?

Ešte raz ďakujem
sway
24.09.08,07:37
Ďakujem za radu,
ak keď sa nákupy z Metra- na ktoré mám faktúry - doklady čo
dávajú v Metre vždy len založené pri pokladničných dokladoch,
čiže aj faktúru za nákup tej frézy mám priloženú len pri
výdavkovom doklade. Nebude to vadiť keď táto mínusová
faktúra za vrátenie peňazí za tú frézu bude v záväzkoch ?

Ešte raz ďakujem

bude to v poriadku, skontroluj si to potom či to máš aj v evidencii DPH mínusom.;)
Zuna 3
24.09.08,10:03
Ďakujem sway za všetky rady
kosuti
01.10.08,07:05
Ja by som mal este jeden dotaz k dobropisu zo systemu SAP. Doteraz sme vždy vystavovali dobropisy s minusovym znamienkom. Teraz sme zacali pouzivat SAP a tam to system automaticky vyhodi ako plusovu fakturu. Kto mi vie poradit, ako to je spravne? Maju sa tlačiť doklady plusom ako to ide zo systemu, (bude to tak spravne?) alebo sa ma potom prepisovat manualne vytlačeny doklad na minus???
kosuti
13.10.08,13:33
Dobropis sa vzdy vystavuje s aktualnym datumom, ked to zistis... Teda ked je to Fa z juna, a teraz porebujes robit dobropis, tak tam bude datum vystavenia oktober aj ju zauctujes v oktobri...
nika.sum
16.02.10,11:37
Ahoj, ked mam zauctovanu fakturu od dodavatela ale este neuhradenu a neskor mi pride dobropis na tu fakturu ako zauctujem uhradu faktury a dobropisu? uhradim to len v knihe prislych faktur?
liba2
16.02.10,13:20
Ahoj, ked mam zauctovanu fakturu od dodavatela ale este neuhradenu a neskor mi pride dobropis na tu fakturu ako zauctujem uhradu faktury a dobropisu? uhradim to len v knihe prislych faktur?
Predpokladám že robíš JÚ, potom áno, iba v evidencii si to poznačíš.
ekopo
16.02.10,13:39
Ahoj, ked mam zauctovanu fakturu od dodavatela ale este neuhradenu a neskor mi pride dobropis na tu fakturu ako zauctujem uhradu faktury a dobropisu? uhradim to len v knihe prislych faktur?


Predpokladám že robíš JÚ, potom áno, iba v evidencii si to poznačíš.
Dovolím si nesúhlasiť. V JU musí zápočet (pretože sa aj v tomto prípade jedná o zápočet) prebehnúť aj v peňažnom denníku. Nie je pritom rozhodujúce, že suma je rovnaká. Je ale pravda, že pri zhodnej faktúre a dobropisu (aj DPH) je výsledok nulový.
nika.sum
16.02.10,15:59
Dala som to sice do temy tykajucej sa DPH, ale to ma netrapi, zle som zaradila. Tento dobropis potrebujem vyriesit v PU. Faktury mam zauctovane riadne, ide mi len o uhrady. Faktury su od vodarenskej spolocnosti, tak neviem ako to dat do dennika, myslim tu uhradu. Ziaden list o zapocte mi od vodarni neprisiel a asi ani nepride, v dobropise je napisane ze ide dobropis k tej druhej fakture. Ako to uctujete?
ekopo
16.02.10,16:43
Dala som to sice do temy tykajucej sa DPH, ale to ma netrapi, zle som zaradila. Tento dobropis potrebujem vyriesit v PU. Faktury mam zauctovane riadne, ide mi len o uhrady. Faktury su od vodarenskej spolocnosti, tak neviem ako to dat do dennika, myslim tu uhradu. Ziaden list o zapocte mi od vodarni neprisiel a asi ani nepride, v dobropise je napisane ze ide dobropis k tej druhej fakture. Ako to uctujete?
-malo by ťa to trápiť, že si otázku zle zaradila, pretože ten, kto odpovedá si môže myslieť že si platca DPH, či účtuješ v JU alebo v PU to už vôbec nebolo z otázky zrejmé, Porada sa so zle zaradenými a hlavne neúplne položenými otázkami stáva neprehľadná, odpovedá sa na etapy.....
-účtovanie: -321,321/ ak sw dovolí...
nika.sum
16.02.10,17:30
-malo by ťa to trápiť, že si otázku zle zaradila, pretože ten, kto odpovedá si môže myslieť že si platca DPH, či účtuješ v JU alebo v PU to už vôbec nebolo z otázky zrejmé, Porada sa so zle zaradenými a hlavne neúplne položenými otázkami stáva neprehľadná, odpovedá sa na etapy.....
-účtovanie: -321,321/ ak sw dovolí...

ospravedlnujem sa, to netrapi - bolo myslene, ze s DPH nemam problem. To ze som zle zaradila som si vsimla ked ste mi odpovedali, zaradila som to podla nazvu, ale dam si uz na to pozor:mee:.
praveze mi to nedovoli sw, skusala som dat, ale oznami mi ze mam rovnake cisla uctov, mam to zmenit.
olarac
17.02.10,10:25
Asi by som dala na účet 325, ale či je to OK?
ekopo
17.02.10,16:06
Asi by som dala na účet 325, ale či je to OK?
325 nie, pretože tam sa účtujú ostatné krátkodobé záväzky z obchdodných vzťahov (napr. reklamácie..)
ak nie je možný priamy zápočet -321,321/ tak sa môže použiť účtovanie cez účet 395 napr. takto:
321/395
-321,395/
Stefan2005
17.02.10,16:33
... som zle zaradila som si vsimla ked ste mi odpovedali....


... Porada sa so zle zaradenými a hlavne neúplne položenými otázkami stáva neprehľadná, odpovedá sa na etapy...

Keby len zlé zaradenie, ale hlavne nejasne a neúplne formulované otázky.
Lebo čítam ako čítam, neviem či vlastne nevieš zaúčtovať dobropis (teda ako sa účtuje), alebo nevieš ako vyriešiť zaúčtovanie konkrétneho dobropisu v tvojom softe - a to je predsa rozdiel. Lebo ak to druhé, tak si aspoň mala uviesť softvér, v ktorom účtuješ - takto je tu plno pokusov o odpoveď a žiadna nemusí byť správna...
nika.sum
17.02.10,17:17
Keby len zlé zaradenie, ale hlavne nejasne a neúplne formulované otázky.
Lebo čítam ako čítam, neviem či vlastne nevieš zaúčtovať dobropis (teda ako sa účtuje), alebo nevieš ako vyriešiť zaúčtovanie konkrétneho dobropisu v tvojom softe - a to je predsa rozdiel. Lebo ak to druhé, tak si aspoň mala uviesť softvér, v ktorom účtuješ - takto je tu plno pokusov o odpoveď a žiadna nemusí byť správna...

Pretoze nemam skusenosti s inymi sw, tak ma ani nenapadlo, ze by mohol byt problem s tym. Ja som chcela vediet ako riesia ostatni zauctovanie uhrad : prisla faktura a na nu vystaveny dobropis.
Je mi luto, ked som to zle formulovala, mne sa to zdalo zrozumitelne.
Stefan2005
17.02.10,17:42
Pretoze nemam skusenosti s inymi sw...

to je v poriadku Monika, ale zase ja neviem aký používaš softvér... Kto v takom istom účtuje, vedel by ti presne povedať spôsob zaúčtovania dobropisu. Účtovanie cez 395 je z núdze cnosť...
nika.sum
17.02.10,19:00
to je v poriadku Monika, ale zase ja neviem aký používaš softvér... Kto v takom istom účtuje, vedel by ti presne povedať spôsob zaúčtovania dobropisu. Účtovanie cez 395 je z núdze cnosť...

No uz som sem nechcela pliest aj sw, ale uctujem v MRP win. Jednoducho ked tam dam na oboch stranach 321, vyhodi mi to ze to mam opravit. Preto som to nedavala do temy o sw, lebo som si myslela, ze to je urcene v postupoch uctovania, ale nenasla som to tam, ani u Ing.Cenigovej som nic take nenasla.